Odkud je Bible?
Její autor i další osudy zůstávají tajemstvím. Uplynulo šest set let od vzniku takzvané Lipnické bible. Pojmenování získala podle hradu Lipnice nad Sázavou, kde byla pravděpodobně její část ve dvacátých letech patnáctého století sepsána.To, co je v Bibli zaznamenáno, je podle církve zaznamenáno z vnuknutí Ducha svatého (označováno jako inspirace Písma). Bůh si, jak věří křesťané, vybral lidské autory k jejich sepsání a skrze ně na sepsání textu působil.Bible se psala asi 1600 let (1500 př. n. l. – 100 n. l.) a psalo ji asi 40 různých autorů, přesto se v celé Bibli táhne jediné hlavní téma: Ježíš Kristus a spása člověka.

Ve které době vznikly hlavní částí Bible : Celkem lze říci, že souhláskový text Starého zákona vzniká mezi léty 1200-200 př.Kr., tedy tisíc let. Z toho prvních pět set let či ještě o něco víc převažuje tradice ústní, teprve druhou půli této doby charakterizuje stále širší a důkladnější zapisování. Ani potom však ještě Starý zákon není zcela hotov.

Kdo napsal modrou Bibli

Jedná se o slova ze šestého verše čtrnácté kapitoly Janova evangelia. Dobrovského nápadná vášeň pro modrou barvu (kromě veškerého oblečení měl údajně v modré barvě svázanou i Bibli) přispěla k jeho pověsti geniálního podivína, což vyjadřuje i posmrtná přezdívka: „Modrý abbé“ (der blaue Abbé).

Odkud pocházel Ježíš Kristus : Podle Matoušova evangelia se Ježíš narodil v judském městečku Betlémě, v čemž shledává naplnění starozákonního proroctví Micheášova.

Takzvaná Ďáblova bible vznikla ve 13. století patrně v klášteře v Podlažicích u Chrudimi – alespoň podle legendy, která knihu provází. Autorem prý byl mnich, kterému hrozil trest za uctívání satana.

Velmi významným počinem byl překlad Písma do staroslověnského jazyka sv. Konstantinem Cyrilem a Metodějem (26. října 883) během jejich velkomoravské mise (počátek 862). Z tohoto překladu vychází česká překladatelská tradice.

Kdy napsali Bibli

Jak už napovídá její název (z řeckého biblia, „knihy“), jde vlastně hned o celou sbírku knih, které vznikaly v žido-křesťanském prostředí v průběhu více než jednoho a půl tisíciletí (mezi 15. století př. Kr.Bible vznikala minimálně 1 600 let. Nejprve to byl Starý zákon, označovaný dnes také jako Hebrejská bible (Židé používají termín Tanach), jehož obsah je všeobecně znám: Najdeme v něm soubor posvátných knih judaismu.Bible kralická je vrcholným překladatelským dílem 16. století a ve svém původním vydání v letech 1579 – 1594 byla i mimořádným dílem knihařským. Teologové Jednoty bratrské jedinečným způsobem skloubili svou hlubokou zbožnost, odvahu pro nové tlumočení biblické zvěsti a vynikající cit pro český jazyk.

Pokud se začínáte seznamovat s Biblí, obecně platí, že je dobré začít četbou evangelií a Skutků Apoštolů. U Starého zákona se doporučuje četba žalmů. Náročnější, ale také možné, je začínat První knihou Mojžíšovou (v kap. 5-11 je možné přeskakovat rodokmeny, které nám nic neříkají).

Kde byla napsána Ďáblova bible : Byla pravděpodobně napsána počátkem 13. století v podlažickém klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Bývá označována latinsko-řecky Codex gigas (v překladu „Obrovská kniha“), počeštěně Kodex gigas, nebo podle výjimečného vyobrazení ďábla také jako Ďáblova bible, švédsky Djävulsbibeln.

Kde se narodil Ježíš : A tak se Ježíš narodil v Betlémě, ležícím hned za branami Jeruzaléma, kde Kristus trpěl na kříži. Ač tak blízko hlavnímu městu Izraele, je třeba přejet hranice a vypravit se do Palestiny. Právě na území této země, jež zatím čeká, až si bude moci říkat stát, leží Betlém.

V jaké zemi žil Ježíš

Ježíš Kristus žil asi 30 let v Nazaretě v Galileji (skrytý život), poslední tři roky svého života pak věnoval hlásání dobré zprávy lidu Izraele. O tomto období života Ježíše Krista, o jeho poselství a o jeho díle mluví 4 evangelia Mt, Mk, Lk a Jan.

V současné době je uložena v prostoru Královské knihovny ve Stockholmu, který je speciálně chráněn. Od 17. století opustila kniha Švédsko pouze dvakrát, a to v roce 1970, kdy byla zapůjčena do Metropolitního muzea v New Yorku a v polovině 90. let minulého století na výstavu do Berlína.Prvním samostatným překladem, dokonce z původních biblických jazyků, byl Blahoslavův Nový zákon (přeložen z latiny s přihlédnutím k řeckému textu) a následná Bible kralická (1579–1588). Částečně konkurenční bylo katolické (jezuitské) vydání nového českého překladu, Bible svatováclavská (1677–1715).

Kdy byla přeložena Bible do češtiny : Některé biblické texty byly přeloženy po 9. století do staroslověnštiny, čeština byla pro celou bibli užita až během vlády Karla IV. Z této i pozdější husitské doby máme dochovánu řadu velmi kvalitně iluminovaných kodexů, jako např.