Z hlediska výživy je rezistentní škrob významný pro jeho přínos k celkovému zdraví střev a metabolismu. Může pomoci při regulaci hladiny cukru v krvi, podporovat zdravý cholesterol a podporovat zdraví střev tím, že podporuje růst prospěšných bakterií.Samotné sacharidy potřebujeme proto, abychom měli energii. Složené sacharidy tvořící škrob se v těle štěpí postupně, uvolňují se pomaleji než jednoduché cukry, což je pro organismus jen dobře. Škrob nám navíc pomáhá rozkládat potravu ve střevech, proto se určitě nedoporučuje jej úplně vyřazovat.Většinou se využívá při přípravě moučníků, dortů, drobného pečiva a lze jím i jídla zahušťovat. Má jemnou chuť a zahustit dokáže tak, že omáčka či polévka nadále zůstane čirá. Na rozdíl od mouky bramborový škrob neobsahuje lepek, a proto je využíván hlavně u lidí trpících celiakií.
Jak škodí škrob : Škrob sám o sobě není v ničem špatnou, potažmo nebezpečnou látkou. V surové formě jde o bílý prášek bez chuti a zápachu. Přirozeně jej obsahují veškeré rostliny, a tím i spousta potravin, které platí za zdravé. Velké množství škrobu se vyskytuje například v rýži (80 procent).
Na co se štěpí škrob
Máme tři základní a jsou to: Amyláza – ta štěpí škroby a sacharidy na cukry. Proteáza – štěpí bílkoviny na aminokyseliny. Lipáza – štěpí lipidy (tuky a oleje) na glycerol a mastné kyseliny.
Proč je škrob důležitou součástí naší potravy : Škrob je důležitou součástí lidské výživy, kde slouží především jako zdroj energie. Patří mezi nejdůležitější polysacharidy, tvořený je amylózou a amylopektinem.
Škrobová košilka zajistí surovině šťavnatost, zachování důležitých živin a případně zabrání změně tvaru (smrštění, kroucení a zlámání) během tepelného zpracování.
Špenát je nízkokalorická zelenina, která je bohatá na vitaminy skupiny B a vitamin C. Má také vysoký obsah beta-karotenu (3 250 µg / 100 g), což je prekurzor vitaminu A. Tato zelená listová zelenina také dodává lidskému organismu řadu minerálů, jako je zejména draslík, vápník, hořčík a železo.
Proč se Škrobí prádlo
Škrob na prádlo udržuje nejen pevnost a pružnost materiálu, ale i stálost barev. Škrobit se dají všechny přírodní tkaniny i směsová vlákna. Nejčastěji se setkáváme se škrobením košil, povlečení a prostěradel.Škrob není alkoholicky zkvasitelný, teprve enzymaticky pomocí enzymu amylázy (v trávicí soustavě živočichů včetně člověka) se odbourává na zkvasitelné sacharidy. Zahříváním škrobu s vodou se tvoří škrobový maz, jeho hydrolýzou vzniká škrobový sirup, škrobový cukr a glukóza. Pražením škrobu se tvoří dextrin.Tenké střevo
Ty hrají tu nejdůležitější roli v procesu trávení potravy. Enzym pankreatická amyláza štěpí sacharidy, trypsin tráví bílkoviny a lipáza rozkládá tuky na glycerol a mastné kyseliny.
Zdroje a využití
Základní rostliny | Škrobnatost (obsah škrobu v %) v sušině |
---|---|
Brambory | 82 |
Kukuřice | 71 |
Maniok | 77 |
Rýže | 89 |
Jaký význam pro lidskou výživu má škrob : V lidské výživě slouží škrob jako hlavní energetická složka stravy. Kromě toho má obrovský vliv na funkční vlastnosti potravin, kde je využíván zejména k jejich zahušťování nebo úpravě textury, ale také jako prostředek, který dokáže zlevnit potravinářský výrobek.
Co je rýžový škrob : Rýžový škrob, známý také pod názvy rice starch či oryza sativa starch, je přírodní polysacharid, který se získává z rýže. Rýže je nejčastěji pěstována v Asii a je jednou z nejdůležitějších plodin na světě. Tento škrob má mnoho vlastností, které ho činí oblíbeným ve výrobě různých produktů.
Proč se dává do těsta škrob
Díky rýžovému škrobu totiž pečivo vydrží déle čerstvé a vláčné, což bývá právě u bezlepkových výrobků často problém. Dá se použít též do knedlíků a noků, které díky němu budou lépe držet svůj tvar. Přisypete-li jej do těsta na placky, nebudou se lámat a budou vláčnější.
Špenát by měly konzumovat s mírou osoby trpící revmatismem a dnou. Dále se nedoporučuje pacientům se zánětem jater, ledvinovými nebo močovými kameny, osteoporózou, artritidou a záněty v trávicím traktu. Špenát obsahuje kyselinu šťavelovou, která, jak potvrzuje také web LiveStrong, snižuje množství vápníku v těle.Pokud je špenát několikrát ohříván nebo je dlouhodobě udržován v teple, mohou se dusičnany přeměnit na dusitany. Ty v kombinaci s bílkovinami vedou ke vzniku nitrosaminů, které jsou zdraví škodlivé. Špenát by se proto měl konzumovat nebo chladit co nejdříve po přípravě a neměl by se opakovaně ohřívat.
Proč prádlo nevoní : To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.