Proč jíst lněné semínko?
Používal se zejména k léčení žaludečních a střevních potíží, kvůli slizu, který vytvoří na žaludeční a střevní sliznici ochranný film až na několik hodin. Chrání tak žaludeční stěnu, zabraňuje vzniku zán*tů a usnadňuje její regeneraci a uzdravování. Dnes se len pěstuje téměř po celém světě.Za bezpečnou dávku lněných semínek lze podle něj v této souvislosti považovat asi dvě polévkové lžíce (60 gramů) denně.Vzhledem k tomu, že lněné semínko je opravdu dobrým zdrojem vlákniny, proteinů, vitamínů a antioxidantů, je skvělé ho jíst pravidelně. Konzumace 150 g lněného semínka denně může přinést výhody, jako je lepší kardiovaskulární zdraví, lepší trávení, snížení množství cholesterolu v krvi a lepší zdraví srdce.

Jak pít lněné semínko : Jednu lžičku lněného semínka zalijte 500 ml studené vody a nechejte přes noc louhovat, případně horkou vodou a nechejte louhovat aspoň 15 minut. Nálev se konzumuje i se semínky a vytvořeným slizem, semínka je ale i tak potřeba dobře rozkousat.

Která semínka jsou nejzdravější

Semínka jsou na první pohled nenápadná, ale skrývají v sobě překvapivě velké množství živin. V první radě se pyšní obsahem zdravých tuků, ale nezaostává za nimi ani vláknina, vitamíny či další antioxidanty. Ať už zvolíte lněná, chia, konopná, dýňová nebo sezamová semínka, určitě vaše zdraví potěšíte.

Proč jíst semínka : Díky vláknině jsou pomocníkem při zažívacích potížích a zácpě. Vitamíny (vit. K, E, B) a minerály (draslík, hořčík, fosfor, vápník a železo) působí blahodárně na celý organismus, především na nervový a imunitní systém. Semínka jsou však nejen vitamínovou bombou, ale také i kalorickou.

Pokud užíváte lněné semínko k mírnění příznaků zácpy, lněná semínka užívejte celá a předem je namočte. Postačí ráno zalít jednu polévkovou lžíci celých lněných semínek 300 – 500 ml vlažné vody. Vzniklý gel večer vypijte.

Vysoký obsah vápníku, hořčíku a fosforu v sezamu využijete při prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin. Karoteny ve spojení s hořčíkem, vápníkem a zinkem jsou zase lékem na nemoci očí, vlasů, kůže, sliznic a nehtů. Pro vysoký obsah železa je vhodný při chudokrevnosti.

Které semínka jsou nejzdravější

Semínka jsou na první pohled nenápadná, ale skrývají v sobě překvapivě velké množství živin. V první radě se pyšní obsahem zdravých tuků, ale nezaostává za nimi ani vláknina, vitamíny či další antioxidanty. Ať už zvolíte lněná, chia, konopná, dýňová nebo sezamová semínka, určitě vaše zdraví potěšíte.Chia semínka jsou nejlepším rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin. Tyto kyseliny mohou snižovat záněty i riziko onemocnění srdce, rakoviny a artritidy, zlepšit náladu a soustředění. Chia semínka jsou snadno stravitelná. Na rozdíl od lněných semínek je nemusíte drtit ani vařit jako lososa.Dostatek obilovin, ovoce, zeleniny a jogurtů obsahujících probiotické bakterie je užitečnou prevencí zácpy. Pomoci jim mohou i dostatečně silná probiotika z lékárny. Zlepšují složení střevní flóry a zároveň stimulují stahy střev. Někdy má příznivý účinek také jemné masírování břicha.

Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Jak jíst Sezamova semínka : Sezamová semínka jsou účinná i při snižování hladiny cholesterolu. Konzumujte je neloupaná, abyste nepřišli o důležité živiny. Použít je můžete jak při pečení pečiva, tak jen tak do salátů, jogurtů, musli, salátů apod.

Kolik Chia semínek jíst denně : Doporučená denní dávka chia semínek, pro dospělého člověka, je přibližně dvě polévkové lžíce. Chia semínka se mohou projevovat lehkými zažívacími problémy a nejsou tedy vhodná pro osoby trpící právě na žaludeční potíže a také osoby užívající léky na ředění krve by měly být s jejich konzumací opatrní.

Kolik Chia semínek do jogurtu

Prvotní příprava chia semínek není v tomto receptu (narozdíl od pečení) nutná. Stačí do porce jogurtu přidat lžičku semínek a promíchat. Tím vznikne základ vaší snídaně. Dál už vás čeká pouze doplňování vašich oblíbených doplňků.

pokud nepociťujete žádné potíže, není třeba 3 dny bez stolice nijak významně řešit. Dbejte na pitný režim, dostatek vlákniny ve stravě a pravidelný pohyb. Pomoci může také dlouhodobé užívání probiotik.Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Jaké potraviny mají projímavé účinky : Optimálními potravinami v prevenci a léčbě zácpy jsou: banány, obilniny, chléb s vyšším obsahem vlákniny, mrkev, celer, hrách nebo čočka. Příjem vlákniny je možné skórovat bez vážení s odhadováním podle obvyklých porcí (tab. 1).