Běžnou praxí je stabilizace chladem: vyzrálá vína se těsně před lahvováním silně podchladí na 3–4 °C, v některých případech až na teplotu blížící se téměř 0 °C (například v nerezových tancích je to až na několik dnů), čímž se vynutí vysrážení vinného kamene, který se následně odstraní filtrací.Tato látka se používá ke kypření potravin, emulguje vodu a tok, pomáhá při vyšlehávání pěn a brání krystalizaci cukru..Vinný kámen
Při pečení se používá jako zdravější náhrada klasických kypřících prášků, které ve většině případů obsahují fosfáty. Pokud jej ve své spíži nemáte, nic se neděje. Zkrátka jej nahraďte obyčejným kypřícím práškem bez lepku, co běžně používáte, anebo jedlou sodou – stačí pouze ¼ čajové lžičky.
Proč víno perlí : I víno, zejména mladé, které je zcela v pořádku a má výbornou chuť, může po nalití do skleničky perlit. Je to tím, že vína obsahují malé množství oxidu uhličitého, který způsobuje perlení.
Co se stane když vypiju zkažené víno
Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.
Jak dlouho macerovat víno : V závislosti na odrůdě a typu výsledného vína se doba macerace při kontrolované teplotě 10–15 °C liší, nejčastěji se však pohybuje v rozmezí 12–20 hodin, výjimkou není ani 48hodinová macerace. U aromatických odrůd, jako jsou Irsai Oliver, Muškát moravský a Muškát Ottonel, se rmut nechá macerovat přibližně 6 hodin.
Přídavné jméno vinný je odvozeno od podstatného jména vina, které znamená: mít zodpovědnost za něco zlého či nepříjemného, například být odpovědný za nějaký zlý skutek – mám pocit viny, dávám někomu vinu za něco, cítím se být vinný, uznali ho vinným, …
Většina červených vín zraje v dřevěných sudech pět až dvanáct měsíců. Do dřevěných sudů dokonce dávám i některá bílá.
Proč se dává jedlá soda do těsta
Jedlá soda je čistý hydrogenuhličitan sodný. V okamžiku, kdy se spojí s vlhkými či kyselými látkami (jogurt, čokoláda, podmáslí), dojde k chemické reakci, při níž vznikají bublinky oxidu uhličitého okamžitě po smíchání přísad. Z toho důvodu musíte těsta, kypřená jedlou sodou, péct hned, jinak takzvaně spadnou.Místo kypřícího prášku jedlá soda i vinný kámen
Soda je zásaditá surovina, která ke své reakci (produkci oxidu uhličitého) potřebuje kyselý (acidní) protějšek, kterým může být kysaný mléčný produkt (kefír, jogurt, podmáslí), citronová šťáva, med nebo třeba ocet. Na půl kilogramu mouky stačí čajová lžička jedlé sody.Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.
Růžové víno uzavřené korkovou zátkou a uchované v lednici je možné pít ještě pátý nebo dokonce i sedmý den po otevření. Bílé víno s korkovou zátkou a uložené v lednici můžete použít ještě 3 až 5 dní. Červené víno uložte na tmavém místě s korkovou zátkou a chuť si uchová ještě 3 až 5 dní.
Jak se pozna Zkazene bile víno : U bílých i červených vín vám pomůže prozkoumání barvy. Bílá zoxidovaná vína mohou mít žluto-oranžový nebo až hnědavý nádech. Červená vína pak nejčastěji hnědnou. Ještě více vám ale napoví nahořklá chuť, která ztratila veškerou ovocnost a příjemné tóny, a je v podstatě umrtvená.
Co to je macerace : Macerace je způsob, kterým se získávají ze základních surovin netěkavé aromatické a chuťové látky. Říká se tomu tzv. studený způsob, při kterém se potraviny máčí v tekutině, aby změkly, případně, aby se zbavily nežádoucího pachu.
Kdy a jak stříhat hroznové víno
Řez provádíme v době, kdy by již neměly nastat velké mrazy, které by révu mohly zničit. Réva je totiž nejvíce mrazuvzdorná v neořezaném stavu. Nejvhodnější doba je tedy někdy okolo konce února až března a s teplotou půdy okolo 4°C.
Dle oficiální definice Mezinárodní organizace pro révu a víno – OIV, se jedná o nápoj získaný úplným nebo částečným alkoholovým kvašením čerstvých rozdrcených nebo nerozdrcených vinných hroznů nebo hroznového moštu. Obsah alkoholu ve víně musí být vyšší než 8,5 objemových procent.Co s hroznovým vínem Pokud i vy neustále přemýšlíte nad tím, co s tím hroznovým vínem udělat, jste na správné adrese! Možná vás to překvapí, ale hroznové víno zpracujete do chutného koláče (recept na koláč z hroznového vína), připravíte z něj zajímavý hroznový džem, ale také třeba domácí šťávu.
Proč pít víno : Sklenka vína denně udržuje pod kontrolou hladinu cukru v krvi, a tak snižuje možnost vzniku cukrovky 2. typu. Antioxidanty obsažené ve víně zvyšují úroveň »dobrého« cholesterolu a také chrání tepny před škodlivými účinky »špatného « cholesterolu. Látka resveratrol, kterou víno obsahuje, pomáhá i zlepšovat paměť.