Používejte čisticí prostředky nebo odmašťovače, které jsou speciálně navržené pro kola, a vyvarujte se drsným chemickým prostředkům. Po očištění by se řetěz měl vždy nechat řádně vyschnout a namazat kvalitním mazivem. Na spoje všech článků naneste malou kapku lubrikantu a před vyjetím zbytky lubrikantu otřete.Vyzkoušet můžete například vysoce účinné čističe a odmašťovače CYCLE CLINIC, které slouží pro rychlé odstranění hrubých nečistot, tuků a olejů z řetězu jízdních kol. Nejlepších výsledků pak dosáhnete pomocí takzvané “pračky na řetěz”, se kterým vše dokonale vyčistíte během pár minut.Čím a jak mazat řetěz – stručně v bodech
Do suchého počasí použijeme MOTOREX Dry Power. Za mokrého a deštivého počasí aplikujeme MOTOREX Wet Protect. Pro městská kola a elekrokola je vhodný MOTOREX City Lube.
Co nalít do pračky na řetěz : Doporučujeme nalít čistící médium MAX1 Cleaner. Nezapomeňte na důkladné osušení a namazání vhodným mazivem. Pokud nám jde o maximální výkon, namažeme řetěz mazivem MAX1 Extrém. Toto mazivo nelepí a nevysychá zkrátka ideální do všech povětrnostních podmínek.
Jak často mazat řetěz
Čištění řetězu motorky asi zrovna nikoho moc nebaví, ale jestli chceš, aby ti dlouho vydržel a neměl jsi od oleje umaštěnou nohavici, je to potřeba. Výrobci uvádí, že při optimálním počasí se řetěz maže jednou za cca 500km, a kompletní čištění a mazání cca po 1500km.
Jak dlouho vydrží řetěz na kole : Samozřejmě významný vliv na jeho životnost má i správná péče o řetěz. Pokud ho budeš pravidelně čistit a promazávat, vydrží ti mnohem déle. Odhaduje se, že řetěz se opotřebuje na silničním kole během dvou až tří tisíc kilometrů, zatímco u horských kol je to po ujetí kolem tisíce kilometrů.
Frekvence mazání závisí na množství jízdy a terénu, po kterém jezdíte. Obecně se doporučuje mazat řetěz jednou za měsíc nebo po každých 100 až 150 ujetých kilometrech. V případě intenzivnějšího ježdění nebo v náročném terénu častěji.
Rez můžete odstranit z kovů mechanicky pomocí ocelového kartáče, ocelové vlny nebo smirkového papíru. Druhou možností je rezavou vrstvu rozpustit přírodními nebo chemickými rozpouštědly. Doporučuje se kovový předmět naložit do jablečného octa nebo Coca-Coly.
Čím mazat ložiska na kole
U plastického maziva na ložiska nábojů kol je určitě dobré použít jako aditiva teflon, protože má velmi nízký koeficient tření. Dokonce i v případě, že je v ložisku méně maziva, dokáže kluzné páry podržet od sebe. Samostatnou kapitolou je pak mazání řetězu.Do přihrádky na prací prášek nasypte půl hrnku jedlé sody, oddíl pro máchání místo aviváže naplňte octem. Dva hrnky octa můžete nalít přímo do bubnu. Potom pusťte program na čištění pračky, pokud ho vaše pračka nemá, zvolte nejdelší program na nejvyšší teplotu, a nechte pračku naprázdno vyprat.Jedlá soda se postará o vyčistění bubnu i útrob pračky. Pokud je vaše pračka opravdu silně zanesená, pro lepší výsledek použijte kombinaci octa i jedlé sody. Pokud chcete vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové, nasypte obsah sáčku do zásobníku na prací prášek a spusťte prací program.
Jak se dá vlastně poznat, že je řetěz opotřebovaný, vytahaný, no, že je prostě zralý na výměnu V podstatě existují dvě možnosti, buď použití speciální měrky na řetěz, nebo měření pomocí posuvného měřidla, známého též pod pojmem šuplera. Měrka na řetěz se dá sehnat v každém slušně zásobeném obchodě s velomateriálem.
Proč mi přeskakuje řetěz na kole : Pokud nebudete kontrolovat opotřebení řetězu, dojde nakonec I k opotřebení kazety a převodníků, zuby na ozubených kolech nebudou symetrické, ale zahnuté (ve tvaru žraločí ploutve) a řetěz začne při řazení přeskakovat (viz kapitola Jak poznat, že je čas vyměnit kazetu/převodníky na kole).
Jak často čistit řetěz : Čištění řetězu motorky asi zrovna nikoho moc nebaví, ale jestli chceš, aby ti dlouho vydržel a neměl jsi od oleje umaštěnou nohavici, je to potřeba. Výrobci uvádí, že při optimálním počasí se řetěz maže jednou za cca 500km, a kompletní čištění a mazání cca po 1500km.
Jak odstranit rez z řetízků
Nekovovou misku vyloženou alobalem naplňte vodou ohřátou na zhruba 80 °C, již smíchejte s polévkovou lžící prášku na pečení nebo jedlé sody. Do roztoku vložte zašlý šperk, který pravidelně obracejte. Po 1–3 minutách jej opět vyjměte, opláchněte pod studenou vodou a do sucha vysušte měkkým hadříkem.
K odstranění rzi se vyplatí použít WD-40 nebo některou z domácích metod (jedlá soda, kyselina citronová nebo ocet). WD-40 lze také použít k ochraně kola proti korozi vytvořením speciálního ochranného povlaku. Nejlepší úroveň ochrany řetězu zase poskytují specializované oleje pro řetězy jízdních kol.K mazání ložisek se za běžných podmínek používá olej nebo plastické mazivo, ve speciálních případech se používá pevné mazivo např. pro velmi vysoké teploty, provoz ve vakuu.
Jaká vazelína se dává do ložisek : Vazelína z minerálních základových olejů a molybdendisulfitu (MoS2).