Dům kazatele – místo kde kázal mistr Jan Hus
Dům kazatele vznikl jako obytný objekt pro kazatele působícího při pražské Betlémské kapli a je dáván do souvislosti s osobností mistra Jana Husa, který v kapli kázal v letech 1402 – 1413.Proto byl roku 1414 svolán koncil do města Kostnice u Bodamského jezera. Jeho hlavním iniciátorem byl římský a uherský král Zikmund Lucemburský (svolání pak dodatečně potvrdil papež Jan XXIII.).Bylo to na církevním koncilu v Kostnici v roce 1415. Tehdy byl Jan Hus po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven. Odmítl totiž odvolat své učení o nápravě církve, která tehdy zažívala obrovský morální úpadek.
Kde je Kostnice Hus : Jan Hus
Mistr Jan Hus | |
---|---|
Příčina úmrtí | upálení na hranici |
Místo pohřbení | Rýn |
Národnost | česká |
Povolání | spisovatel, teolog, kněz, kazatel, pedagog |
Kde vyučoval mistr Jan Hus
Jan Hus od roku 1398 vyučoval na pražské univerzitě a v letech 1409–1410 byl jejím rektorem.
Kam odešel Jan Hus z Prahy : Na podzim 1412 napadli Husovi odpůrci Betlémskou kapli. Hus se rozhodl opustit Prahu a odešel nejprve do jižních Čech na Kozí Hrádek a roku 1414 na Krakovec. Na venkově kázal, třídil a formuloval své myšlenky. Zde také psal svá nejvýznamnější díla.
Hlavním úkolem koncilu bylo dosáhnout dohody ve věci odstranění papežského schizmatu a on nemohl dráždit církevní preláty obhajobou bezvýznamného českého kacíře.
Dnešní státní svátek připomíná památku nejvýznamnějšího českého reformátora Mistra Jana Husa. Před téměř 600 lety – 6. července roku 1415 byl v Kostnici upálen kazatel, který důsledně prosazoval mravní hodnoty a kritizoval nešvary v církvi i společnosti.
Kde je pohřben Jan Hus
Přibližně v těch místech, kde byl před 499 lety Mistr Jan Hus upálen, se nachází Husův kámen. Ostatky církevního kritika tehdy hodili do Rýna, protože nechtěli, aby si Husovi stoupenci udělali z jeho hrobu poutní místo. Teprve v roce 1862 tu vznikl památník.Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus. „V té pak pravdě evangelia, kterou jsem učil, psal a kázal, ze slov a výkladů svatých doktorů, dnes vesele chci zemříti. “ Těmito slovy 6. července 1415 kněz a náboženský reformátor Jan Hus naposledy odmítl odvolat své učení, jak ho k tomu vybízel církevní koncil.Návštěvníci se dozvěděli řadu zajímavostí o Husově životě a o jeho zcela mimořádném vztahu k pražské univerzitě, kde přednášel od roku 1398, v letech 1401–1402 zde působil jako děkan artistické fakulty (dnešní Filozofická fakulta UK) a v letech 1409–1410 celou univerzitu vedl jako rektor.
Každoročně dne 6. července připomíná upálení kazatele a reformátora Mistra Jana Husa, ke kterému došlo v roce 1415 na kostnickém koncilu.
V jakém jazyce kázal Jan Hus : V roce 1398 začal přednášet, zapsal se na teologickou fakultu a nechal se vysvětit za kněze. Jako učitel používal v psaném projevu hlavně latinu. Od roku 1402 kázal v Betlémské kapli. Kritizoval bohaté církevní hodnostáře a nešvary bohatého panstva.
Kde bydlel Jan Hus během koncilu : Takzvaný Husův dům se nachází nedaleko Římské brány v Hussenstrasse 64. Podle místní tradice zde Jan Hus se svým doprovodem měl být ubytován od 3. do 28. listopadu 1414 u vdovy Fidy Pfisterin.
Co to je schizma
Schizma (nebo také schisma) pochází z řeckého σχίσμα rozdělení (< σχίζω rozdělovat, půlit) a znamená rozdělení či rozkol v církvi či jiné náboženské instituci v určitém historickém období. K rozkolu může dojít jak z důvodů věroučných, tak z důvodů uznávání různých náboženských vůdců.
V roce 1415 byl v německé Kostnici upálen za své názory český myslitel, reformátor katolické církve a kněz Jan Hus.„Ten Husa nechrání před vůlí svatého koncilu, pouze mu poskytoval bezpečí při cestě Říší,“ pronesl Páleč, jenž si užíval své chvíle slávy. Pro své české kolegy byl však především Jidášem, který zradil Husa i přesto, že patřil již od počátku k jeho nejvěrnějším a nejupřímnějším přátelům.
Kde kázal Hus : Od roku 1402 kázal mistr Jan Hus v kapli Betlémské a brzy zaujal široké vrstvy pražské společnosti. Na vzdory nevolvzrůstající nevoli církevních hodnostářů kritizoval Hus hromadění majetku církve, její rostoucí vliv na světskou politiku a obchodování s odpustky.