Co delat s platy od vajec?
Teď už se odborníci rozčilovat nemusí. Nově je totiž možné ruličky od toaletního papíru či papírových utěrek a také plata od vajec třídit. Lidé by je proto naopak do kontejneru na papír házet měli. Upozornila na to společnost EKO-KOM prostřednictvím iniciativy Má to smysl, třídím odpad.Platilo totiž, že tyto materiály obsahují natolik znehodnocená papírová vlákna, že jejich další zpracování již není možné. Jenže recyklační technologie jsou dnes na takové úrovni, že výše zmíněné materiály lze třídit do modrých kontejnerů na papír (plata od vajec je možno při zachování správného postupu i kompostovat.Tak jak teda Pravda je taková, že dřív se obaly od vajec a ruličky z papíru opravdu netřídily, když jsou vyrobené z předtím recyklovaného papíru nižší kvality. Před několika lety sa ale změnily zákony a už i takové papírové výrobky patří do tříděného, tedy modrého kontejneru.

Jak kompostovat plata od vajec : Pokud nechcete papír dát k recyklaci, lze ho úspěšně kompostovat (natrhaný na kusy) – stejně jako bez problému kompostujeme skořápky od vajíček. Podobně kompostujeme papír, který se už nedá dát k recyklaci (např.

Co vařit z vajíček

Pojďme se společně podívat, co z vajec uvařit.

 1. Nadýchaná vaječná omeleta lehká jako pírko.
 2. Mexická míchaná vejce k snídani.
 3. Vajíčková pomazánka na každou příležitost.
 4. Rychlý a lehký vajíčkový salát.
 5. Recept na originální vajíčkový salát.
 6. Avokádový toast s vajíčkem.
 7. Plněná vejce jako jednohubka pro nečekanou návštěvu.

Co vyrobit z vajec : Přinášíme vám hned sedm receptů, díky kterým si se spoustou vajec snadno poradíte a zároveň se vám nepřejí.

 1. Rychlá vajíčková pomazánka.
 2. Vajíčkový salát.
 3. Kulajda z naložených a sušených hub.
 4. Vajíčková tlačenka.
 5. Plněná vejce trochu jinak.
 6. "Pštrosí" vejce.
 7. Listový salát s teplým kuřecím masem a vejci.

Na plynové kartuše se nevztahuje povinnost zpětného odběru, zároveň je nelze opětovně naplnit. A kvůli tomu, že jde o tlakové nádoby je nelze vyhodit ani do kontejnerů na kovový odpad. Nejčastěji doporučovaným způsobem je vyhození prázdné plynové kartuše do popelnice na směsný odpad.

Nápojový karton se třídí do žlutých 1 100 l sběrných kontejnerů, nebo se dá odnést na sběrný dvůr.

Kam s obaly od kapsiček

Zatímco víčko od dětské kapsičky lze vyhodit do popelnice na plasty, obal bohužel musí skončit ve směsném odpadu. Pod plastovým povrchem se totiž skrývá hliníková vrstva. V zahraničí se již tyto obaly recyklují, v Čechách to však zatím není možné.Kam co patří

PATŘÍ NEPATŘÍ
NÁPOJOVÝ KARTON krabice od mléka a mléčných výrobků, džusů i vína (tento odpad patří do kontejneru na plasty) obaly od vajíček, kartonové krabice
TEXTIL suché a čisté oblečení, obuv, roztrhané látky

Dávkování na jednu vrstvu odpovídá dávce 100g urychlovače na 1m2 plochy kompostu. Balení tak vystačí cca na 3m3 kompostu. Užitečné tipy: větší kusy zahradního odpadu zmenšete na malé kusy před přidáním do kompostu.

Základní podmínkou vrstvení je zachovat vyvážený podíl dusíkatých a uhlíkatých materiálů. Platí, že na jeden díl (kupu) dusíkatých ukládáme 20 až 30 dílů uhlíkatých směsí při min. objemu 1 m3. Založení hromady zahájíme nosnými uhlíkatými materiály, jakými jsou větve, sláma, listí, papír, kůra či hobliny.

Jak udělat těstoviny s vajíčkem : Na pánvičce si rozehřejeme kapku oleje a osmažíme pokrájenou cibulku. Pak přidáme pokrájenou uzeninu a společně orestujeme. Do pánvičky rozklepneme vejce, osolíme a mícháme dokud se nesrazí. Směs zamícháme s těstovinami a můžeme podávat.

Jak se dělá vaječná pomazánka : Uvařená vejce oloupejte, nastrouhejte na hrubém struhadle a smíchejte s nasekanou cibulkou, dijonskou hořčicí, citronovou šťávou a smetanovým sýrem. Hotovou pomazánku dochuťte solí a pepřem a ještě před podáváním ji nechte alespoň 10 minut vychladit v lednici.

Jak spotřebovat hodně vajec

Klasickým řešením může být salát, do kterého se vejce mohou přidat, nebo pokrmy, ke kterým se pokrájené vejce na tvrdo hodí – třeba koprová omáčka. Největší klasikou na tisíc způsobů je vajíčková pomazánka, která má tu výhodu, že do ní padne vajec hodně. Velmi efektním způsobem se dají vejce zpracovat jako plněná.

Přímo z vedení společnosti jsem pak dostal doslova tuto odpověď: „Vzhledem k tomu, že se jedná o jednorázový obal, tak lze s klidným svědomím vyhodit do směsného odpadu, pokud někdo fandí třídění tak prázdnou kartuši může vyhodit do popelnice nebo kontajneru na kovový odpad, stejně jako třeba plechovku od piva.Použití plynové kartuše, náplně.

Skladujte v chladnějším místě. Doba skladování kartuší je až 3 roky.

Co nepatří do nápojových kartonů : Do nádob na nápojové kartony nepatří „měkké“ sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Neodhazujeme sem ani nápojové kartony obsahující zbytky nápojů a potravin. Se sběrem nápojových kartonů se v ČR pojí oranžová barva. Speciální kontejnery na nápojové kartony mají často oranžová víka.