Co dělá chladicí kapalina?
Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty. Zanedbání relativně levné údržby s sebou tak přináší drahé problémy.Dolévání chladicí kapaliny do auta

Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.Odpověď možná leckoho překvapí: obyčejnou vodu z kohoutku. Chladicí kapalina se totiž vždycky skládá z glykolu a vody. Ta se odpařuje rychleji, a tak je nevyhnutelné, že jí mírně a plynule ubývá. Voda je tedy prvním podezřelým, když najdete hladinu blízko minima.

Kdy doplnit chladící kapalinu : Chladící kapaliny jsou určené pro celoroční provoz. Míchá se s destilovanou vodou tak, abyste získali směs odolnou teplotám do – 20 až -30 stupňů Celsia. Výměnu chladící kapaliny odborníci doporučují každé 2 roky.

Jak poznat že Tlakuje motor

Pokud by to tlakovalo do vody, tak je to vidět zespodu pod vyrovnávací nádobkou, tamtudy je vyveden přepad od víčka ven, poznáš to krásně, když hned po zastavení, když je systém pod tlakem, povolíš trošku to víčko, až uslyšíš únik tlaku a zespodu ti uystříkne trošku vody, to je to místo vyůstění přepadu.

Jak poznat špatný chladič : U starších aut může být problémem ucpaný chladič. Velkým průšvihem bývá poškozená hlava válců nebo těsnění pod hlavou, to se projevuje tím, že ubývá kapalina v chladicí soustavě a z výfuku jde šedý nebo bílý kouř. „Pokud nám bude z nádobky kapalina ubývat, je to většinou známka toho, že něco není v pořádku.

Jestliže je v nádobce kapaliny víc, než je zdrávo, může dojít k tomu, že menší množství vzduchu nebude stačit. Respektive stačit bude, ale jelikož ho bude méně, bude o to více stlačen. A tady jsme jednou nohou v průšvihu, okruh bude totiž pracovat s vyšším tlakem, než na jaký je stavěný.

Chladicí kapalina je kombinací nemrznoucí směsi a destilované vody, která má za úkol odvádět teplo z motoru do chladicí soustavy. Voda, která byla použita na chlazení motoru, se v chladiči znovu ochladí vzduchem a následně je připravena celý cyklus opakovat.

Co dělá chladicí kapalina

Hlavní funkcí chladicí kapaliny je odvádění tepla z motoru, aby nedocházelo k jeho přehřátí. Zjednodušeně řečeno je chlazení motoru proces neustálé cirkulace chladicí kapaliny mezi motorem a chladičem. Jde o nemrznoucí směs naředěnou destilovanou vodou, která by měla odolat teplotám až do -40°C.V zimních měsících, kdy může kdykoliv přijít mráz, voda snadno zmrzne. A zmrzlá voda se rozpíná, čímž může poškodit jak chladicí soustavu, tak samotný motor.V případě, že bude chladicí kapalina ve vašem vozidle rychle ubývat, je zapotřebí navštívit autoservis. Jedná se pravděpodobně o poškození těsnění chladící soustavy. Pokud vám během jízdy začne svítit kontrolka, tak na nejbližším místě zastavte.

U nových aut vydrží chladicí kapalina až pět let

Pokud jde o koncernové vozy značky Škoda, mluvíme o favoritu až felicii, doporučená výměnná lhůta je dva až tři roky.

Jak poznat ucpaný chladič : U starších aut může být problémem ucpaný chladič. Velkým průšvihem bývá poškozená hlava válců nebo těsnění pod hlavou, to se projevuje tím, že ubývá kapalina v chladicí soustavě a z výfuku jde šedý nebo bílý kouř. „Pokud nám bude z nádobky kapalina ubývat, je to většinou známka toho, že něco není v pořádku.

Jak poznat spatnou chladici kapalinu : Jak Rozpoznat Únik Chladící Kapaliny

Zvýšená teplota motoru: Pokud teploměr motoru ukazuje vyšší teploty, může to být způsobeno nedostatkem chladicí kapaliny. Zápach sladké kapaliny: Antifreeze má charakteristický sladký zápach, který může být znatelný při úniku.

Jak zjistit chladící kapalinu

Přesný typ chladicí kapaliny do vašeho automobilu naleznete v manuálu vašeho vozidla nebo jej vyčtete z nádobky chladicí soustavy, která se nachází v motorové části vašeho auta.

Nefunkční termostat.

Zkontrolujte spodní hadičku chladiče hned po tom, jakmile měřidlo teploty začne ukazovat vyšší hodnotu než nulovou. Hadička by měla být studená. Pokud se ihned zahřeje, bude zde problém s termostatem. Zkontrolujte spodní hadičku chladiče poté, co chladicí kapalina dosáhne teploty 85 °C.Chladicí kapalina je kombinací nemrznoucí směsi a destilované vody, která má za úkol odvádět teplo z motoru do chladicí soustavy. Voda, která byla použita na chlazení motoru, se v chladiči znovu ochladí vzduchem a následně je připravena celý cyklus opakovat.

Proč uniká chladicí kapalina : Běžné Příčiny Úniku Chladící Kapaliny

Poškozené hadice a těsnění: Hadice a těsnění se mohou opotřebovávat, praskat nebo oslabovat, což může vést k únikům. Praskliny v chladiči: Chladiče mohou být poškozeny kvůli korozi nebo nárazům.