Co dělají cévy?
Pacienti si nejčastěji stěžují na klaudikační bolest – námahová bolest, která donutí pacienta přerušit chůzi po určité konkrétní vzdálenosti). Později se objevují i klidové bolesti dolních končetin, končetina je studená, mizí ochlupení, často nacházíme plísňové postižení nohou.Organismu neprospívají hlavně takzvané nasycené tuky, například sádlo, lůj, tučné maso, tučné mléčné výrobky, ale i kokosový nebo palmový tuk, protože zvyšují špatný (LDL) cholesterol, způsobují nárůst váhy, vysoký krevní tlak a přispívají ke vzniku kardiovaskulárních chorob.Ucpání čili neprůchodnost cév je často způsobena dalším ukládáním tuku, hlavně cholesterolu, na stěnách zejména poškozených cév. Může tak dojít ke vzniku aterosklerózy (kornatění tepen). V místech, kde se tyto částečky tuku (tzv. tukové pláty) ukládají, dochází k zúžení cévy a krev tudy proudí obtížněji.

Jakou funkci mají žíly : V krevním řečišti zajišťují tepny přenos okysličené krve ze srdce do celého těla. Hlavním úkolem žil je naopak sbírat odkysličenou krev z orgánů, svalů, kůže a kostí a dopravovat ji zpět do srdce. Celkový objem přepravený žilami u dospělého člověka je přibližně 7 000 litrů denně.

Jak se projevují cévní problémy

Mezi nejčastější projevy patří oslabování končetin, mravenčení, trnutí či necitlivost prstů končetin, stejné potíže poloviny obličeje, přechodné poruchy zraku, poruchy řeči, výslovnosti a komolení slov, náhlé bezvědomí.

Proč bolí nohy v klidu : Nejběžnější příčiny bolesti

Zranění, jako jsou různé druhy podvrtnutí, naraženin nebo zlomenin. Periferní edém, jako je nahromadění tekutiny v oblasti dolních končetin, nejčastěji nártů a kotníků. Nemoci, jako je artritida, dna nebo diabetes. Problémy s obuví, jako jsou nepohodlné boty nebo vysoké podpatky.

Tři nejdůležitější příznaky cévní mozkové příhody

  1. Ochrnutí a necitlivost.
  2. Poruchy vidění
  3. Závratě a poruchy rovnováhy.
  4. Náhlý nástup silných bolestí hlavy.


Jídelníček bohatý na nasycené tuky (masné produkty, tučné sýry, přemíra másla, sádla a smetany, sladké polevy a cereálie, sušenky, zákusky, čokoládové náhražky) zvyšuje hladiny krevních tuků a přispívá k urychlení procesu kornatění tepen neboli aterosklerózy.

Co způsobuje zúžení cév

Stenóza karotidy je obvykle způsobena aterosklerózou. Mezi rizikové faktory se řadí především kouření, vysoký krevní tlak, diabetes mellitus (cukrovka) a zvýšená hladina krevních lipidů.Křečové žíly vznikají, pokud samotné žíly špatně fungují. Jejich úkolem je vrátit krev z tkání do srdce a během tohoto procesu musí pracovat proti zemské přitažlivosti. Na to mají pomocníky v podobě chlopní, které umožňují proudění krve pouze jedním směrem – nahoru k srdci.Infarkt se projevuje bolestmi na hrudi, únavou, silným pocením. ucpání periferních tepen – postihuje převážně dolní končetiny. Mezi projevy tohoto ucpání patří silné křeče v dolních končetinách, pálení a bolesti prstů na nohou, otoky nohou, změny barvy kůže a podobně.

Barevná duplexní sonografie žil dolních končetin

Vyšetření hlavních žil na dolních končetinách kontroluje jejich průchodnost, je základním vyšetřením pro určení žilního původu otoků na dolních končetinách a díky vysoké citlivosti dokáže včas vyloučit akutní žilní trombózu.

Jak bolí žíly na noze : V mnoha případech se zpočátku projevuje pocitem tíhy, napětí nebo tepla v postižené noze, případně relativně náhle vzniklým bolestivým otokem nohy. Často se objevuje také bolest a ztvrdnutí lýtka. Postižení nicméně mohou cílenými opatřeními stav svých žil pozitivně ovlivnit a sami tak podstatně přispět k úspěchu léčby.

Jak zastavit bolest nohy : Mezi léčebné metody patří odpočinek, studený obklad, masáž nohy, cvičení a protahování, léky proti bolesti, vhodná obuv, chirurgický zákrok.

Jak poznat slabou mozkovou mrtvici

Nejčastějšími příznaky jsou:

  1. paralýza a necitlivost, projevující se například jako slabost a/nebo necitlivost jedné paže, nohy nebo celé poloviny těla, pocit necitlivosti v ústech či povislý koutek úst,
  2. poruchy řeči,
  3. náhlá zmatenost,
  4. závratě a/nebo poruchy rovnováhy,
  5. poruchy zraku a sluchu, např. dvojité vidění.


Při námaze nejčastěji v chůzi vzniká prudká bolest postižené končetiny, která nemocného donutí kulhat nebo se zastavit. Po odpočinku může nemocný pokračovat v chůzi. Ve třetí fázi je už bolest trvalá, objevuje se přes den a v noci budí nemocného ze spánku.Pro zdraví oběhové soustavy jsou nesmírně důležité zdravé tuky: Například omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA, které se vyskytují v tučných mořských rybách, jako jsou tuňák, makrela, sardinky nebo losos. Pomáhají udržet zdravé srdce, přičemž se doporučuje přijímat jich alespoň 250 mg denně.

Jak poznat ucpane cévy u srdce : Nedostatečný přísun krve do srdečního svalu se projevuje nejdříve při námaze, kdy se zvýší potřeba kyslíku v srdečním svalu a zúžené věnčité tepny již dostatek okysličené krve nemohou přivádět. Nedokrevnost srdečního svalu se nejčastěji projeví pálivou bolestí na levé straně hrudníku, v levé ruce nebo do krku.