Co dělat když mám infekci?
Obvykle vám CRP test váš praktický lékař a základě vyšetření z žilní krve, kterou zpracuje laboratoř. Mnohem častěji je ale odebíráno několik kapek krve z prstu a výsledek víte už během několika minut. Tím se určí původ infekce, což je buď bakterie či vir a podle toho nasadí lékař odpovídající léčbu.Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.Druhy podle délky trvání zánětu: akutní – trvá nejdéle dva týdny, odezní bez následků, výborná regenerace; chronický – trvá déle než šest týdnů, dochází k poškození tkáně a jejímu nahrazení vazivem.

Jak se pozná zánět v těle : Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle. Mezi další zobrazovací metody pak patří ultrazvuk, MRI nebo CT, které mohou odhalit známky zánětu v konkrétních orgánech nebo tkáních.

Jak se léčí infekce

Bakteriální infekce se léčí pomocí antibiotik, u závažnějších případů mohou být antibiotika podávána nitrožilně. Virové infekce se léčí symptomaticky, tedy pomocí léků potlačujících projevy onemocnění. U pacientů s oslabenou imunitou se podávají tzv. virostatika.

Jak poznat infekci po sexu : Příznaky bakteriální vaginózy

 1. Vodnatý výtok.
 2. Šedobílý spíše řídký výtok.
 3. Nepříjemný zápach připomínající rybinu.
 4. Občasné svědění nebo pálení
 5. Zhoršení výše uvedených příznaků po sexu nebo během menstruace.

Nejčastější subjektivní příznaky zánětu:

 • Trvalá únava, pocity bez energie.
 • Zadržování vody a tím spojené otoky.
 • Kožní ekzémy a vyrážky.
 • Bolest svalů, šlach a kloubů
 • Alergie, astma, rýma.
 • Nadváha, zejména v okolí břicha.
 • Bolesti žaludku, vředy, zažívací potíže.


Mezi příznaky infekce patří otok, zarudnutí a bolestivost, hnis vytékající z rány, nepříjemný zápach z rány, závratě nebo také rychlé bušení srdce. Mezi další projevy infekčních onemocnění patří horečka, bolesti hlavy, břicha nebo kloubů, zvracení, průjem, vyrážka nebo také zvětšené uzliny.

Jak vypada zánět

Imunitní systém vyšle armádu bílých krvinek k poškozené části, aby ji opravil. Zánět je tedy fyziologická obrana reakce našeho imunitního systému na jakoukoliv škodlivinu či úraz, který se nám přihodí. Projevuje se zarudnutím, otokem nebo bolestí.„Strava je jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují zánět v těle. Zatímco smažená jídla, uzeniny, slazené nápoje, bílé pečivo obsahující rafinované uhlohydráty mají tendenci zvyšovat zánět v těle, ovoce, zelenina, ořechy, olivový olej ho naopak snižují.Nejčastější subjektivní příznaky zánětu:

 1. Trvalá únava, pocity bez energie.
 2. Zadržování vody a tím spojené otoky.
 3. Kožní ekzémy a vyrážky.
 4. Bolest svalů, šlach a kloubů
 5. Alergie, astma, rýma.
 6. Nadváha, zejména v okolí břicha.
 7. Bolesti žaludku, vředy, zažívací potíže.


Infekce znamená proniknutí choroboplodného zárodku do organismu hostitele (člověka nebo zvířete) a rozmnožování či vývoj tohoto patogenu ve tkáních hostitele. Infekce není totéž co infekční onemocnění, neboť infekce se nemusí navenek nijak projevit (alespoň zpočátku; někdy je dokonce skrytá i celoživotně).

Co dělat při nechráněném sexu : Postinor-2 je nouzová antikoncepce, kterou lze použít do 72 hodin (3 dnů) po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání antikoncepce, jenž používáte jako obvyklou metodu ochrany. Pilulka po nechráněném sexu Postinor se užívá jako ,,první pomoc'' před neplánovaným otěhotněním.

Jak zastavit infekci : Nejlépe uděláte, když ránu a její okolí co nejdříve vyčistíte oplachovým sprejem *Granudacyn. Ten ránu během 60 sekund zbaví nečistot i bakterií a významně tak sníží riziko vzniku infekce. Nejen děti zajisté potěší, že sprej během aplikace nepálí ani neštípe a zároveň v ráně vytváří optimální pH pro hojení.

Co je nejlepší na zánět

Zařazení protizánětlivých olejů (tuků) do stravování je zásadní doporučení na ochranu proti chronickým zánětům. Vybírejte např. avokádový, kokosový, nerafinovaný řepkový, ořechový, panenský olivový, lněný, konopný, dýňový, světlicový apod. Používat také můžete přepuštěné máslo ghí a rybí tuk.

Co patří mezi nejvýznamnější protizánětlivé potraviny

 • Zelenina a ovoce. Doporučujeme především bobulové ovoce, které (s výjimkou jahod) nebývá většinou alergenem, navíc neobsahuje mnoho cukru.
 • Ořechy a semena.
 • Tučné mořské ryby.
 • Protizánětivé potraviny s obsahem probiotických bakterií

Potraviny, které způsobují zánět

 • rafinované sacharidy.
 • smažená jídla.
 • káva.
 • alkohol.
 • cukr.
 • červené maso a uzené masné výrobky.
 • lilkovitá zelenina.
 • margarín.

Co dělat po sexu bez kondomu : Dobrý den, lze použít Postinor a to nejdéle do 72 hodin po nechráněném styku. Užijí se 2 tablety najednou co nejdříve po nechráněném styku. Nebo EllaOne nejdéle do 120 hodin (5dní) po nechráněném styku.