Co dát místo tújí?
Stínící tkaniny na plot patří k nejrozšířenějšímu typu stínění. Výhodou umělé tkaniny je nízká pořizovací cena a dobrý efekt zastínění. K dostání jsou tkaniny různé hustoty a gramáže – čím je vyšší gramáž, tím má tkanina vyšší procento zastínění.Vhodné je použít levanduli, šalvěj hájní, petrovskie, rozchodník, okrasné trávy… zkrátka to, co se vám líbí. Zajímavé jsou také kombinované výsadby s růžemi, levandulí (lavandula), šalvějí (salvia), kavylem (stipa) a okrasnými česneky (allium).Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí. Rostliny jsou ale někdy i napadeny škůdci – molovkou zeravovou nebo houbou.

Co pouzit jako živý plot : Výběr dřevin pro živý plot

  • opadavé živé ploty: hloh obecný, ptačí zob, javor polní a habr,
  • stálezelené živé ploty: cypřiš, tis, túje, blýskalka,
  • kvetoucí živé ploty: zlatice, rakytník, dřín, dřišťál.

Jak zabránit prorůstání trávy pod plotem

Sekat trávu pod pletivem není nic příjemného, přitom řešení je velmi jednoduché. Pod plot instalujte speciální fólii, která jakýkoliv růst nežádoucích travin a plevelů na dlouhou dobu znemožní. Ze všeho nejhůře se tráva i plevel odstraňují právě z plotu a jeho nejbližšího okolí.

Co na zastínění plotu : Zastínění na plot se volí nejčastěji pomocí stínící tkaniny (stínící sítě) nebo také jako tzv. "umělý živý plot". Pro zastínění oplocení z plotových dílců (panelů) nabízíme také panelové stínící pásky. Pro zvýšení soukromí na Vašem pozemku je zastínění na plot tou nejlepší volbou.

Účinně vás ale skryjí i stálezelené listnaté keře. Do dvou metrů doroste zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), dřišťál Juiin (Berberis julianae) nebo hlohyně (Pyracantha). Zimostráz je navíc ideální na tvarování, což využijete nejen zastřihování živého plotu, využít to lze i při soliterní výsadbě.

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Jak zachranit Usychajici túje

Nejvíc postižené části můžete vespod uříznout, dostane se tam tak víc světla a vzduchu. Okolí můžete také osvěžit suchou zeminou. Obecně ale může být nutné zvážit přemístění rostliny.Do dvou metrů doroste zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), dřišťál Juiin (Berberis julianae) nebo hlohyně (Pyracantha). Zimostráz je navíc ideální na tvarování, což využijete nejen zastřihování živého plotu, využít to lze i při soliterní výsadbě.Pro nízký živý plot (lem) se hodí například buxus, který se dá pohodlně udržet do půlmetrové výšky, nebo také zakrslá verze blýskavky RED ROBIN s přívlastkem "LITTLE". Do středně vysokých živých plotů (0,5 – 1 m) bychom mohli zařadit například ptačí zob, kterému tato výška vyhovuje.

Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).

Čím natřít starý plot : Důležité je však použít kvalitní přírodní olej. Tou nejlepší volbou je tungový olej, který najdete ve vodou ředitelných lazurách PLUS W-olej a BBB V-olej. Vybrat si můžete z více než 30 barevných odstínů a obě značky jsou zároveň silně vodoodpudivé a matné.

Čím zakrýt pletivo : Nejlevnějším způsobem zastínění plotu a pletiva je vysadit u plotu popínavé rostliny, které se časem rozrostou a vytvoří živý plot. Zajistí vám to nejen ochranu před zraky sousedů a kolemjdoucích, ale také estetický vzhled vašeho pozemku, a to zevnitř a zvenku.

Co vysadit místo túje

Túje nejsou jediné jehličnany, které mohou tvořit živý plot. Použít lze různé druhy tisu, jedlovce, modřínu, smrku či cypřišku. Hledáte-li rychlerostoucí a statný keř, zkuste cypřišovec leylandský (Cupressocyparis leylandii).

Potřebujete-li se pařezu zbavit hned, nezbývá, než ho ze země mechanicky vyrvat i s kořeny. Kolem horní části kmenu – pařez by tedy měl být vyšší – obtočte pevné lano nebo řetěz a s pomocí techniky, ideálně traktoru nebo řetězového zvedáku s pákou, pařez vytrhněte.Opět připomínámě, že povolená výška plotu (nejen) mezi sousedy je 2 metry. Pokud stavíte vyšší plot, je potřeba získat územní souhlas a k němu i souhlas souseda.

Kdy naposledy stříhat živý plot : Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.