Co je 11 února?
1826 – V Londýně byla založena University of London. 1928 – Ve Svatém Mořici byly zahájeny II. Zimní olympijské hry. 1929 – podpisem Lateránských smluv mezi Itálií a Svatým stolcem vznikl Městský stát Vatikán.den roku podle gregoriánského kalendáře. Do konce roku zbývá 322 dní (323 v přestupném roce). Svátek má Slavěna.Český název měsíce odvozují jazykovědci od noření se ledových ker do vody (únor = nořiti se). V mnoha jazycích je název měsíce (anglicky February, německy Februar, slovensky Február) odvozen od latinského Februarius, což bylo pojmenování podle očistných svátků februa.

Co se stalo 11 prosince : 1994 – Vypukla první válka v Čečensku. 1998 – Byla vypuštěna vesmírná sonda Mars Climate Orbiter. 2002 – Nová varianta rakety Ariane 5 musela být krátce po startu zničena. 2016 – Ve Švýcarských Alpách byl zprovozněn Gotthardský tunel – nejdelší (57,1 km) a nejhlubší (2,3 km) železniční tunel na světě.

Co je za svátek 154

Do konce roku zbývá 260 dní. Svátek má Anastázie.

Co je za svátek 84 : Dnes má svátek – Ema – 8.4.2025 | Svátky Centrum.cz.

Vánoce slavíme v měsíci prosinci. To je dvanáctý měsíc v roce.

Český název měsíce se odvozuje od březosti samic zvířat. Druhý výklad odkazuje na rašení bříz. V mnoha evropských jazycích je název měsíce (anglicky March, německy März, slovensky Marec) odvozen od latinského Martius, což bylo pojmenování podle mytologického Marta, boha války a zemědělství.

Co je 11 prosince

Mezinárodní den hor je svátek, který navazuje na Mezinárodní rok hor a má za cíl upozornit na význam a ochranu horských ekosystémů. Hory poskytují sladkou vodu, domov pro mnoho druhů živočichů a rostlin a jsou důležité pro zemědělství a čistou energii.zemřelo 2388 Američanů, z toho 2340 příslušníků ozbrojených sil (1998 námořníků a 109 příslušníků námořní pěchoty, 233 vojáků a příslušníků armádního letectva) a 48 civilistů. raněno bylo 867 námořníků a příslušníků USMC, 396 příslušníků armády a armádního letectva a 35 civilistů.Poslední středa v dubnu je Mezinárodním dnem povědomí o hluku, jehož cílem je připomenout, jak může být nadměrný hluk škodlivý pro naše zdraví i naše okolí.

1958 – Sovětský Sputnik 2 se psem Lajkou shořel při návratu v atmosféře. 1981 – STS-1: Raketoplán Columbia ukončil svůj první vesmírný let přistáním na Edwardsově letecké základně. 2003 – Projekt Lidský genom dokončil rozkódování 99 % lidské DNA s přesností 99,99 %.

Co je za svátek 85 : V tento den si nejen v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času. V minulosti se svátek nazýval Den osvobození či Den osvobození od fašismu a slavil se až 9.

Co je za svátek 83 : Mezinárodní den žen (ve zkratce MDŽ), připadající každoročně na 8. března, je mezinárodní svátek, v roce 1975 uznaný Organizací spojených národů. V České republice je svátek od roku 2004 významným dnem.

Jak se jmenuje 10 měsíc

Etymologie českých názvů měsíců

název etymologie
září ze staročeského označení tohoto měsíce zářuj, což znamená za říje; pravděpodobně označuje začátek říje (existuje paralela záčerven a červen)
říjen odvozeno od jelení říje
listopad odvozeno od padání listí


Židovský kalendář je podobně jako staročeský rozdělen na 12 měsíců o 29 až 30 dnech. Sedmkrát za 19 let je před standardně dvanáctý měsíc adar vložen měsíc adar I., obvyklý měsíc adar je přejmenován na adar II. a v daném roce je 13. měsícem.Světový den sociální práce oslavíme 20. března.

Proč se květnu říká máj : Nový název postupně z češtiny vytěsnil starý. V mnoha evropských jazycích je název měsíce (anglicky May, německy Mai, slovensky Máj) odvozen od latinského Maius, což bylo pojmenování podle mytologické bohyně Maia.