Co je artróza páteře?
Nejčastějším symptomem je bolest a tuhost páteře s typickou ranní ztuhlostí a úlevou po rozhýbání. Při pohybu můžeme cítit a slyšet přeskakování a křupání. Artróza krční páteře se projevuje bolestí, která může vystřelovat do horních končetin, způsobovat bolest hlavy či nevolnost.Příznaky artrózy

V počátku jsou klouby citlivější například na chlad a jejich bolestivost se objevuje ráno, na začátku pohybu či po intenzivní pohybové aktivitě. Postupně se bolest kloubů stává trvalou, objevuje se i během noci a snižuje se rozsah hybnosti kloubu.Stupeň 2 je vyjádřen zřetelně zúženou kloubní štěrbinou, patrné jsou jednoznačné mnohočetné osteofyty, subchondrální skleróza je výrazná a jsou již patrné nerovnosti kloubního povrchu.

Jak zastavit artrózu : Jak se léčí artróza

  1. Léčbou analgetiky a nesteroidními protizánětlivými léky projde každý pacient.
  2. Fyzikální metody – fyzioterapie, léčebná rehabilitace, aplikace tepla, elektroterapie, magnetoterapie, ultrazvuková terapie, laseroterapie, vodoléčba atd.

Jak léčit artrózu páteře

Léčba artrózy páteře obvykle probíhá konzervativním způsobem. To znamená, že pacient absolvuje fyzioterapii a užívá léky proti bolesti, zánětu či léky na uvolnění svalů. Při fyzioterapii se využívají různé techniky na podporu hybnosti, posílení zádových svalů a obnovení pohyblivosti meziobratlových kloubů.

Jak se pozna zacinajici Artroza : Typickým příznakem bývá bolest při námaze, zejména při chůzi po schodech, případně při pohybu v obtížném terénu. Bolest zde mívá tzv. startovací charakter – objevuje se ráno či po dlouhém sezení. Po delším pohybu pak mizí, ale může se znovu objevovat při větší námaze kloubů.

Mezi další rizikové faktory patří chronické extrémní přetěžování kloubů, například u vrcholových sportovců nebo těžce pracujících, zvláště atypickou zátěží, pohybem, pro který ten který kloub nebyl stavěn. Dalším jistým nebezpečím je také nadváha a v poslední době se mezi rizikové přiřazují i poruchy inervace kloubu.

-2. stupně artrózy se používá konzervativní terapie a pro stupně 3,4 a 5 už je určena výhradně operační terapii. Konzervativní léčba je většinou symptomatická, ale může být i kauzální, kdy je pacient donucen změnit svou životosprávu, doporučuje se mu snížit váhu a lékař se snaží se zmírnit příčinu onemocnění.

Co je artróza 4 stupně

4. stupeň je vyhroceným souhrnem všech předchozích změn, kloubní štěrbina je vymizelá, velké osteofyty se sklerózou a cystami subchondrální kosti, pokročilá deformita kloubu až ankylóza kloubu (zánik kloubu se srůstem kostí do jednoho celku).Je dobré se vyhnout bramborám a ostatním lilkovitým plodinám, jako jsou rajčata lilek apod. Pokud se ale lilkovitých plodin nedokážete úplně vzdát, doplňte je kmínem, který eliminuje škodlivé účinky solaninu z brambor.Mezi další rizikové faktory patří chronické extrémní přetěžování kloubů, například u vrcholových sportovců nebo těžce pracujících, zvláště atypickou zátěží, pohybem, pro který ten který kloub nebyl stavěn. Dalším jistým nebezpečím je také nadváha a v poslední době se mezi rizikové přiřazují i poruchy inervace kloubu.

Při vyšetření se často setkáváme se zkrácením jedné dolní končetiny, což může být jak příčina, tak i důsledek postižení kloubu artrózou. Výrazné je omezení pasivního pohybu v kloubu, především rotace vnitřní.

Jak poznám že mám artrózu : Diagnóza artrózy se tedy opírá o následující nálezy:

objektivní nález zhrubělého kloubu s omezenu hybností pohmatový nález drásotů RTG nález, popř. nález magnetické rezonance nebo ultrazvuk.

Jak se pozna zacinajici artróza : Typickým příznakem bývá bolest při námaze, zejména při chůzi po schodech, případně při pohybu v obtížném terénu. Bolest zde mívá tzv. startovací charakter – objevuje se ráno či po dlouhém sezení. Po delším pohybu pak mizí, ale může se znovu objevovat při větší námaze kloubů.

Co způsobuje artrózu

Hlavním rizikovým faktorem pro její vznik je nadváha a obezita, která vede k nadměrnému zatěžování některých kloubů, především kolenních. Vliv mají genetické dispozice a také nadměrné přetěžování kloubů např. při sportu nebo jednostranném pracovním zatížení.

K omezení negativního vlivu, který stres přináší, je vhodná třezalka, lecitin, hořčík a vitamín B. Je dobré se vyhnout bramborám a ostatním lilkovitým plodinám, jako jsou rajčata lilek apod. Pokud se ale lilkovitých plodin nedokážete úplně vzdát, doplňte je kmínem, který eliminuje škodlivé účinky solaninu z brambor.