Co je streptokok a stafylokok?
Na rozdíl od streptokoků, které vytvářejí ve tkání zpravidla neopouzdřené flegmóny, tvoří stafylokoky spíše opouzdřené abscesy.Prvním příznakem nemoci způsobené streptokokem bývá horečka, bolest v krku, bolestivé polykání nebo bolest svalů a břicha. Streptokok vyvolává také záněty mandlí a hnisavou angínu (až ve 20 % případů). Na svědomí může mít také zánět středního ucha, zápal plic, spálu, revmatickou horečku nebo záněty ledvin.Onemocnění spojená se zlatým stafylokokem

Zlatý stafylokok vyvolává nejčastěji druhotné ranné infekce: Pyodermie – Např. furunkly, kožní abscesy vznikající v důsledku hnisavého zánětu vlasových folikulů. Impetigo – Vznik svědivých puchýřů a krust.

Jak poznam že mám stafylokoka : Mezi hlavní příznaky infekce zlatým stafylokokem mohou patřit:

  • kožní infekce a hnisavá ložiska na kůži;
  • abscesy neboli zánětlivé dutiny v těle;
  • rýma, bolest v krku či horečka;
  • bolesti břicha, průjem či zvracení;
  • dlouhodobé oslabení imunitního systému;
  • mdloby a výpadky vědomí;
  • komplikované hojení po operacích;

Co zpusobuje streptokok v těle

Streptococcus pyogenes (GAS) způsobuje rozličná lidská onemocnění od nekomplikovaných infekcí dýchacích cest a kůže až po vážná invazivní onemocnění spojená s vysokou morbiditou a mortalitou. Invazivní kmeny (iGAS) jsou spojovány s diagnózami sepse, septický šok, flegmóna. Úlohu jistě sehrává dispozice hostitele.

Jak je nakažlivý streptokok : Při kašlání nebo kýchání se tedy rozletí do vzduchu a mohou se přenést na sliznici někoho jiného. Přenáší se ale i dotykem nebo přes kontaminované předměty. Jen takhle jednoduché to ale se streptokoky není. Některé druhy totiž patří mezi běžné bakterie na povrchu kůže nebo v nose.

Streptococcus pyogenes je nebezpečný nejen proto, že vyvolává záněty. Další potíže se paradoxně mohou objevit až asi měsíc po prodělání infekce. Situace se označuje jako sterilní zánět, protože bakterie streptokoka v této době už v těle dávno nejsou. Další označení jsou také revmatická horečka a glomerulonefritida.

Přenos streptokoků je možný např. kapénkově v uzavřených prostorech s vysokou koncentrací osob, pomocí nakažených předmětů, jako jsou špatně umyté sklenice či příbory, nebo při líbání a při sexuálních aktivitách. Asi 3 % mužů mají streptokoky v močové trubici, odkud se mohou přenášet orálním sexem do ústní sliznice.

Jak se dostane streptokok

Přenos streptokoků je možný např. kapénkově v uzavřených prostorech s vysokou koncentrací osob, pomocí nakažených předmětů, jako jsou špatně umyté sklenice či příbory, nebo při líbání a při sexuálních aktivitách. Asi 3 % mužů mají streptokoky v močové trubici, odkud se mohou přenášet orálním sexem do ústní sliznice.Bohatým zdrojem stafylokoků jsou kožní ranky a oděrky a infikované vřídky. Může se tedy přenášet rukama nebo kapénkami z nosu a úst. K otravě dochází po požití mohutně kontaminované potravy, kde se bakterie pomnožila a přitom vyprodukovala značné množství toxinu, který je příčinou onemocnění.Staphylococcus epidermidis

Vyskytuje se na kůži a je oportunním patogenem, často v souvislosti s cizím tělesem, včetně předmětů používaných v medicíně k invazivnímu vyšetřování či léčbě. Dobře lne na plast. Proto je infekce tímto mikroorganismem často nozokomiální s multirezistencí na antibiotika.

Při kašlání nebo kýchání se tedy rozletí do vzduchu a mohou se přenést na sliznici někoho jiného. Přenáší se ale i dotykem nebo přes kontaminované předměty. Jen takhle jednoduché to ale se streptokoky není. Některé druhy totiž patří mezi běžné bakterie na povrchu kůže nebo v nose.

Jak se zbavit streptokoka v těle : Nejlépe tím nejjednodušším, prachobyčejným penicilínem. Ale doba je zlá, penicilínu nepřeje, tak to shrneme do antibiotika. Občas se kroutíte jak hadi a zkoušíte vymámit nějaké kouzlo, které by vás před antibiotikem ochránilo. Streptokoka nepodceňujte a zkuste ho zabít na první dobrou.

Jak se projevuje Zlatý streptokok : Zlatý stafylokok může v těžších případech napadat i svaly, kosti, srdce (endokarditida) nebo mozek (meningitida). K celkovým projevům patří horečka, zvracení, nevolnost, mdloby a výpadky vědomí. Mohou vznikat abscesy a hrozí rozvoj sepse.

Jak je nebezpečný streptokok

Streptococcus pyogenes (GAS) způsobuje rozličná lidská onemocnění od nekomplikovaných infekcí dýchacích cest a kůže až po vážná invazivní onemocnění spojená s vysokou morbiditou a mortalitou. Invazivní kmeny (iGAS) jsou spojovány s diagnózami sepse, septický šok, flegmóna. Úlohu jistě sehrává dispozice hostitele.

Fág s označením P68 dokáže zlikvidovat až 80 procent kmenů bakterie Staphylococcus aureus neboli zlatého stafylokoka. I když je tato skutečnost už dlouho známá, doposud se nevědělo, jak vlastně tento bakteriofág vypadá a jak se mu daří tyto bakterie likvidovat.Stafylokok často způsobuje lokalizované kožní infekce, jako jsou folikulitida, furunkly nebo impetigo. Může také způsobovat abscesy a šířit se do kostí (osteomyelitis), plic (stafylokoková pneumonie), krve (bakteriémie nebo sepse), srdce (endokarditida, která může poškodit srdeční chlopně) a do dalších orgánů.

Kde se chytne streptokok : Jak u mužů, tak u žen se nachází streptokoky v ústech, hrtanu, kůži a respiračním systému. U žen se pak často vyskytují v pochvě a děloze, což může vést k velkým rizikům pro novorozeně. U mužů se streptokoky mohou vyskytovat v močové trubici, moči, horních cestách dýchacích či ve stolici.