Co je to anotace?
Anotace je typicky kratší a jejím cílem je říci, co bude obsahem článku, nalákat, zaujmout (v novinářském prostředí se často označuje jako perex). Neprozrazuje výsledky ani metody, ale upozorňuje na to, že by si dílo měl člověk přečíst. Má vysvětlující nebo doporučující ráz.“ Anotace se píše „neosobně“, tj. „Cílem práce bylo…“, „Tématem absolventské práce je…“, „Tato práce se zabývá…“ nebo „práce se zabývá“, „bylo naměřeno“, „v práci se uvádí“, „v práci je uvedeno“, apod.Anotace je naopak krátké a výstižné představení vaší knihy tak, aby upoutalo pozornost redaktora / vydavatele / čtenáře. Stručně v něm představujete, o čem váš příběh vypráví – žánr, postavy a stručně zápletka. Hlavním cílem anotace je zaujmout, upoutat pozornost. Je to vlastně reklama na vaši knihu.

Jaký je rozdíl mezi úvodem a anotací : Anotace podobně jako úvod práce seznamuje čtenáře s problematikou probíranou v celé práci. Na rozdíl od úvodu práce je anotace tvořena několika větami v rozsahu např. pěti až deseti řádků, text by měl být stručný a věcný. Zpravidla taktéž obsahuje bibliografickou citaci práce.

Jak dlouhá by měla být anotace

Přibližně se jedná o krátký popis na cca 6 řádků souvislého textu. Vypracovává se v českém jazyce i v jeho anglickém překladu. Anotace bakalářské práce může obsahovat klíčová slova, avšak nejedná se o pravidlo. Naopak do anotací se nezahrnují obrázky a text musí být vytvořen autorem práce, tedy neměl by být ocitován.

Jaký je rozdíl mezi anotací a abstrakt : Základní rozdíl mezi anotací a abstraktem spočívá v tom, že abstrakt v sobě zahrnuje popis způsobu řešení zkoumané problematiky, užité metody výzkumu nebo také výsledky výzkumného šetření, zatímco anotace tyto údaje neobsahuje. Anotací rozumíme pouze krátký popis práce o několika větách.

Základní rozdíl mezi anotací a abstraktem spočívá v tom, že abstrakt v sobě zahrnuje popis způsobu řešení zkoumané problematiky, užité metody výzkumu nebo také výsledky výzkumného šetření, zatímco anotace tyto údaje neobsahuje. Anotací rozumíme pouze krátký popis práce o několika větách.

A nakonec je anotace hlavním textem, podle kterého se rozhoduje pro nákup koncový zákazník: Najdete ji u všech popisů knihy v internetových obchodech, popisuje knihu v knižních databázích a často se dává na zadní stranu knihy, aby zájemce přeměnila v kupujícího.

Co patří do uvodu

Úvod a jeho obsah

– Seznámíte čtenáře s tím, jaké jsou cíle Vaší bakalářské/diplomové práce, uvedete výzkumné otázky, případně jaké hypotézy se budete snažit potvrdit, a uvedete metody, které budete používat. – Nedílnou součástí úvodu je také popis Vaší motivace čili důvod, proč jste si vybrali zrovna toto téma.Na napsání bakalářské práce bývají zpravidla dva semestry, na práci diplomovou pak dokonce semestry čtyři. Může se tak zdát, že je času víc než dost, což je sice pravda, ale platí zde, nejen studentský, zákon, který říká, že úsilí je přímo úměrné času, které na práci máme.Abstrakt bakalářské práce je krátkým shrnutím celé práce a měl by obsahovat její cíle, použité metody, výsledky šetření a závěr. Abstrakt se umisťuje do přední části bakalářské práce a jeho rozsah by měl být okolo 500 slov. Cílem abstraktu je případného čtenáře zaujmout a přesvědčit ho k dalšímu čtení práce.

Abstrakt (z angl. abstract), též referát je stručný výtah vědeckého článku, dizertační práce či jiné kvalifikační práce dle požadavku školy (diplomové bakalářské, magisterské…), stručný výtah ze sborníku z konference atp. nebo stručný výtah jakékoliv hloubkové analýzy jakéhokoli předmětu nebo disciplíny.

Co by mělo být v uvodu : Úvod práce

Důležitou částí bakalářské a diplomové práce je její úvod. V něm máte za úkol čtenáře zaujmout a seznámit jej s tématem, kterému se budete po zbytek práce věnovat. V úvodu můžete také zmínit cíle práce, její přínos a metody, které máte v plánu využít.

Jak psát uvod : V úvodu by nemělo chybět základní uvedení do problematiky a důvod, proč si autor zvolil právě toto téma. Může následovat krátké seznámení s jednotlivými kapitolami. Následně by neměla chybět zmínka o praktické části, avšak konkrétní metody analytické části by měly být zmíněny až v ní.

V jaké osobě psát bakalářskou práci

Zásada první: Vyjadřujte se v první osobě

Bakalářku nebo diplomku můžete psát třeba v trpném rodě. Jeho použití je však poměrně náročné a ne vždy se hodí. Další možností je takzvaný autorský plurál, tedy první osoba množného čísla.

Pokud jste bakalářskou práci neobhájil (nebo Vám byla vrácena k přepracování), tzn., že jste ji ve své podstatě ještě nepublikoval, můžete její původní obsah využít bez jakýchkoliv problémů a sankcí.Základní pravidla při psaní abstraktu

Abstrakt je zpravidla psán stručně, ale měl by čtenáři více do hloubky nastínit téma navazující práce a seznámit jej tak i s použitými metodami, výsledky a závěrem. Abstrakt je stejně jako anotace vždy na začátku práce ještě před úvodem a je pro něj vyhrazena celá jedna strana.

Jak vypadá Abstrakt : Abstrakt je zpravidla psán stručně, ale měl by čtenáři více do hloubky nastínit téma navazující práce a seznámit jej tak i s použitými metodami, výsledky a závěrem. Abstrakt je stejně jako anotace vždy na začátku práce ještě před úvodem a je pro něj vyhrazena celá jedna strana.