Co je to marasmus?
Kwashiorkor je stresová, cytokiny indukovaná (TNF-α, IL-1, IL-6) malnutrice. Organizmus není schopen využívat jako energetický substrát sacharidy a lipidy. V kombinaci se sníženým příjmem bílkovin, musí využívat proteiny viscerální, plasmatické i svalové. Tuková zásoba se nezmenšuje, jsou přítomny otoky.Symptomy podvýživy

Nejběžnější známkou podvýživy je pochopitelně váhový úbytek. Ztráta na váze může být také provázena nedostatkem síly a energie a neschopností vykonávat rutinní činnosti. U těch, kdo trpí podvýživou, se často rozvine anémie (chudokrevnost) a v souvislosti s tím i nedostatek energie a dušnost.Malnutrici lze definovat jako špatný stav výživy. Vzniká při nedostatečném nebo nevyrovnaném příjmu živin vzhledem k aktuálním, preventivním nebo léčebným potřebám organismu. Může se jednat jak o neadekvátní příjem celkové energie nebo bílkovin, tak o deficit jednotlivých vitaminů či minerálních látek.

Co to je proteinová malnutrice : Bílkovinná (proteinová) malnutrice, historicky nazývaná typ kwashiorkor. Nedostatek bílkovin je způsoben tzv. stresovým hladověním, vystupňovaným odbouráváním bílkovin. Vzniká při závažných akutních i chronických onemocněních.

Co je to Hypoproteinemie

Hypoproteinémie. Snížení celkového množství sérových bílkovin, hlavně albuminu. Je způsobeno ztrátami (do moči, při popáleninách), poruchou tvorby nebo útlumem syntézy (zánět) jaterních bílkovin. Vede v těžším případě k poklesu onkotického tlaku plazmy a k edémům.

Jak poznat podváhu : "Podváha" není diagnóza, je to jen příliš nízká hmotnost k tělesné výšce. Většinou však svědčí o podvýživě. Za normální se považuje index tělesné hmotnosti (BMI = body mass index) v rozmezí 18,5 – 25,0. Mírně nižší hodnota může, ale nemusí být příznakem choroby – může jít jen o "hubenost" (např.

Léčba podvýživy

Léčba závisí hlavně na tom, co malnutrici zavinilo. Pokud se jedná například o podvýživu způsobenou nějakým onemocněním, je hlavní onemocnění vyléčit a současně pacientovi zajistit nejoptimálnější přísun živin (například různými nutričními nápoji nebo výživou aplikovanou nitrožilně).

Tento stav, kdy tělo nedostává dostatečné množství nezbytných živin pro svůj růst a udržení zdraví, může mít vážné a dlouhodobé důsledky pro fyzické i psychické zdraví. Podvýživa může být způsobena nedostatkem kalorického příjmu, nedostatkem esenciálních živin nebo kombinací obou.

Jak se dostat z podvýživy

Jak si mohu pomoci sám V lehčích případech stačí, když začneme jíst normální, vyvářenou a energicky dostatečnou stravu. Pokud je ale BMI na hranici s podvýživou (BMI 18,5), je nejlepší možnou pomocí vyhledání odborníka, který stanoví příčinu onemocnění a pomůže tento problém vyřešit.Ženy by měly konzumovat zhruba 2 gramy vysoce kvalitních bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti s cílem zlepšit složení těla a maximalizovat regeneraci.Příznak nedostatku bílkovin

Nedostatek se dále projevuje padáním vlasů, lámáním nehtů, hrubou pokožkou, slabým svalovým napětím a chudokrevností. Větší nebo dlouhodobá nedostatek může způsobit špatnou funkci žláz, ztrátu pohlavního pudu, náchylnosti k nákazám, únavou, depresí nebo zdlouhavým hojením ran.

7 varovných signálů nedostatku bílkovin

  1. Ztráta svalové hmoty. Svaly jsou naší největší rezervou bílkovin (proteinů).
  2. Pokles výkonnosti.
  3. Zhoršená regenerace a obtížné hojení ran.
  4. Problematická pleť a lámavost vlasů
  5. Chutě na sladké
  6. Problémy s otoky.
  7. Snížená imunita a náchylnost k infekcím.

Co způsobuje podváha : Snížené vstřebávání živin ve střevě

geneticky podmíněné poruchy funkce některých enzymů, případně geneticky podmíněný nedostatek některých enzymů (např. u pacientů s intolerancí laktózy nebo celiakií); některé parazitární infekce (např. při napadení tasemnicí).

Co způsobuje anorexie : Příčiny mentální anorexie nejsou zcela jasné. Předpokládá se význam genetické predispozice. Zpravidla mladá dívka získá chorobný (a velmi často zcela nesprávný) pocit tloušťky, které se chce za každou cenu zbavit, a zkreslenou představu o vlastním těle; dále pak vtíravé, nutkavé myšlenky na udržení nízké hmotnosti.

Jak se léčí podvýživa

Léčba podvýživy

Léčba závisí hlavně na tom, co malnutrici zavinilo. Pokud se jedná například o podvýživu způsobenou nějakým onemocněním, je hlavní onemocnění vyléčit a současně pacientovi zajistit nejoptimálnější přísun živin (například různými nutričními nápoji nebo výživou aplikovanou nitrožilně).

Studie provedená na velkém počtu lidí ukazují, že čím více hodnota BMI posouvá od normálních hodnot výše, tím je vyšší riziko vzniku řady onemocnění, jako vysoký cholesterol, cukrovka typu 2, srdeční choroba, mrtvice, vysoký tlak, onemocnění žlučníku, artróza a onemocnění kloubů.Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na denní příjem bílkovin mezi 1,6 – 2,2 gramy bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Aktivní sportovci by měli konzumovat 2,2 – 3,4 gramů bílkovin na kilo hmotnosti. Kromě bílkovin je důležité hlídat si příjem vlákniny. Ten by měl být u dospělého člověk cca 30 g za den.

Co se stane když budu jíst hodně bílkovin : V případě, že bílkoviny užíváš nadbytečně, začne docházet k tomu, že tělo bude ve větší míře spotřebovávat vitamíny a minerály. Jsou totiž nezbytné k odbourávání přebytečných aminokyselin. Nadbytečné aminokyseliny tělo nevyužije a vyloučí je ven, nejsou však vyloučeny samy a může vzniknout deficit u jiných prvků.