Co mohou jíst dětí od 1 roku?
Nebudeme chodit kolem horké kaše a rovnou v prvním odstavci vám prozradíme, čím byste roční dítě ještě krmit neměli. Obloukem se vyhněte překořeněným, přesoleným, příliš tučným a smaženým jídlům. Stejně tak je zbytečné začínat už v jednom roce s uzeninami nebo sladkostmi typu čokoláda, bonbony a jim podobné.Vhodné jsou brambory se zeleninou a masem, těstoviny se zeleninovou omáčkou, hovězí na zelenině s rýží. Zcela nevhodné pokrmy tvoří smažené hranolky, řízek, sladké knedlíky, svíčková omáčka s knedlíkem. Pozor dejte při výběru tzv. dětských jídel.V tomto věku by se vaše dítě mělo stravovat alespoň 5× denně. Strava by měla být pestrá. Skládat se může například ze dvou porcí mléka, zeleniny, masa, ryb, vejce, ovoce a cereálií. A stále je tu kojení nebo kojenecké mléko.

Co dát ročnímu dítěti k večeři : K večeři můžete dětem podávat opět plnohodnotná jídla, nebo dětské obilné kaše. Některým dětem kaše vyhovuje více a lépe po nich spí. Před spinkáním můžete děťátku dopřát ještě mateřské mléko, nebo umělou výživu. I to může mít vliv na lepší spánek.

Kdy může dítě těstoviny

Těstovinové příkrmy podporují růst všech mrňousků, kteří už dospěli do 8. měsíce. To je doba, kdy se lepek stává běžnou součástí jejich jídelníčku, takže potřebné živiny jim můžou poskytnou také u dospěláků tolik oblíbené těstoviny.

Co nesmi děti do tří let : Co nesmí jíst roční dítě a děti do 3 let Kozí a sójové mléko (sóju mohou děti jen v omezeném množství, protože obsahuje antinutriční látky snižující využití dalších živin ze stravy a estrogeny), vnitřnosti a tučné maso, perlivé a slazené nápoje, celozrnné pečivo a houby se také nedoporučují, nebo jen v menší míře tzv.

Od 9 měsíců věku již dětem nemusíme převařovat kojeneckou vodu, stačí kvalitní pitná voda z kohoutku. Roční dítě by už mělo vypít, včetně mléka, aspoň 1 litr tekutin za den. Dětské tělo má větší podíl vody než tělo dospělého, a proto má také poměrně větší potřebu tekutin.

Zavádění příkrmů u dětí je vhodné nejdříve od ukončeného 4. měsíce a nejpozději po završení 6. měsíce*. Některým dětem ve věku 4 nebo 5 měsíců již pouhé mateřské mléko nestačí a pro svůj zdravý růst potřebují příkrmy.

Kdy může dítě banán

Od 6 měsíců věku

Zavádíme ovoce, nejlépe podušené jablko v pář e(nesladit), dále banán, meruňky, broskve, hrušky, švestky. Ekvivalentem jsou opět hotové ovocné přesnídávky.K snídani dáváme jogurt nebo pečivo s lučinou, sýrem, občas plátek 90% šunky. K večeři dáváme polévky, bramborovou kaši se zeleninou nebo kaše.Lepek bývá vnímán jako silný alergen, proto pediatři doporučují nechat děti žužlat kůrky chleba již od čtvrtého měsíce, aby si na něj zvykly.

Lepek bývá vnímán jako silný alergen, proto pediatři doporučují nechat děti žužlat kůrky chleba již od čtvrtého měsíce, aby si na něj zvykly.

Kdy dát dítěti vejce : Doporučuji zařadit žloutek přibližně po 2 týdnech podávání zeleninových či již maso-zeleninových příkrmů. Dle nejnovějších vědeckých informací je nutné zařadit celé vejce od ukončeného 4. do ukončeného 6. měsícem věku jako prevence rozvoje potravinové alergie.

V čem spí roční dítě : Spací pytle jsou maximálně doporučovány pro miminka do jednoho roku. Starší děti již mají výrazně vyvinuté reflexy a základní motorické dovednosti, takže při spaní pod přikrývkou nehrozí žádné riziko. Ve spacím pytli se dítě, na rozdíl od běžné přikrývky, nemůže odkopat a je tedy stále v teple.

Kdy může dítě jogurt

Jogurt můžete kojenci podávat od ukončeného 8. měsíce. Bílý jogurt je pro kojence úplně nejvhodnější, protože je vyroben pouze z mléka a jogurtové kultury. Obsahuje spoustu dobře stravitelných bílkovin a také vápník, který je důležitý pro správný růst kostí.

Správné stravovací návyky

Vždy se snažte jíst společně a ve stejnou dobu – alespoň jednou denně by se celá rodina měla sejít u stolu, aby dítě mělo při jídle společnost a vzor. I když některé pokrmy nebude chtít zpočátku ochutnat, je důležité vytrvat a nabízet je zas a znovu nenásilným způsobem.Roční dítě by mělo jíst kolem 120 g zeleniny a ovoce denně, 2-3leté 150 g. Od tří let by měly denně konzumovat přibližně 250 g zeleniny a ovoce (z toho přibližně polovinu v syrovém stavu), od 6 let asi 400 g (ovoce by rozhodně mělo být součástí svačiny každého školáka).

Kdy může dítě rohlík : Od 9 měsíců Dáváme stravu s kousky, možné dávat již do ruky kus tvrdšího rohlíku, neslané křupky, dětské piškoty, dětské sušenky.