Co můžu delat při mononukleóze?
Pokud testy mononukleózu skutečně potvrdí, lékař většinou doporučí klidový režim, pravidelnou konzumaci vitamínů, kterou v závislosti na rozsahu symptomů mohou doprovázet antipyretika ke snížení horečky, případně obklady na krk.„Kompletní léčba mononukleózy trvá někdy až 6 měsíců. První měsíc nemocný pobývá doma, zhruba 3 měsíce dodržuje dietu dle jaterních výsledků a i po úspěšném vyléčení se vyhýbá větší fyzické aktivitě.Na dotaz odpovídá Mgr.

v rámci symptomatické léčby se užívají se léky proti horečce a bolesti (Nurofen, Paralen) nebo léky a jiné přípravky ulevující od bolesti v krku (vzhledem k věku lze doporučit Junior Angin, lišejníková lízátka – Vitaolly Cherry či zvládne-li vycucat pastilku lišejníkové a šalvějové pastilky).

Jak dlouho držet dietu při Mononukleoze : Inkubační doba u mononukleózy je 4 až 6 týdnů. Léčba trvá přibližně 6 měsíců. Zhruba 1 měsíc musí být pacient doma v klidu, polehávat, držet dietu, kterou by měl dodržovat ještě další 2 až 4 měsíce. I po tomto období se musí nějakou dobu fyzicky šetřit.

Co mlsat při jaterní dietě

Vhodné potraviny při jaterní dietě

  • tuky olivový, slunečnicový, řepkový olej.
  • libová masa kuřecí, krůtí, králičí, libové vepřové a hovězí maso, filé, kapr.
  • uzeniny kuřecí a krůtí šunka, debrecínka, šunky nejvyšší jakosti.
  • mléčné výrobky nízkotučné a polotučné jogurty, tvarohy a sýry.

Jak dlouho trvá unava po Mononukleoze : Příznaky nejčastěji vymizí asi po 2–4 týdnech. Únava a celkový pocit nevolnosti (malátnost) však mohou někdy trvat měsíce. Asi ve 28 % případů únava trvá déle než jeden měsíc. Mírná horečka, zvětšené krční uzliny a bolesti těla mohou také přetrvávat déle než 4 týdny.

Potraviny vhodné pro játra

Brukvovitá zelenina: Brokolice, květák, kapusta a kadeřávek. Obsahují antioxidanty a glukosinoláty, které pomáhají v neutralizaci toxických látek. Ovoce bohaté na antioxidanty: Třeba borůvky, jahody a maliny. Obsahují vitamíny a flavonoidy, které podporují zdravá játra.

Příznaky nejčastěji vymizí asi po 2–4 týdnech. Únava a celkový pocit nevolnosti (malátnost) však mohou někdy trvat měsíce. Asi ve 28 % případů únava trvá déle než jeden měsíc. Mírná horečka, zvětšené krční uzliny a bolesti těla mohou také přetrvávat déle než 4 týdny.

Jak se zbavit mononukleózy

Léčba infekční mononukleózy je symptomatická, to znamená, že se zaměřuje na mírnění příznaků. Léky s antivirovým účinkem se nepodávají. Užívají se léky proti horečce a bolesti nebo léky a jiné přípravky ulevující od bolesti v krku (kloktadla, pastilky).obecně se udává, že je vhodné vynechat alkohol alespoň na 6 měsíců.Nevhodné potraviny

Při jaterní dietě je naprosto nevhodný alkohol, dále tučná jídla jako vepřové maso,husa, kachna, skopové, zvěřina, losos, kaviár, sardinky, pikantní lahůdky a konzervy, paštiky, tlačenky, jelita, jitrnice, tučné a trvanlivé salámy, slanina, škvarky a klobásy.

POTRAVINY VHODNÉ PŘI JATERNÍ DIETĚ

V malém množství čerstvé máslo. Pečivo: starší chléb, pečivo, nekynuté z piškotu, třené těsto, bramborové a tvarohové těsto. Knedlíky – s kypřícím práškem, sodovkou, sněhem.

Jak moc je mononukleóza infekční : EBV se přenáší slinami při úzkém kontaktu (líbáním, společným jídlem…), je možný i přenos transfuzí krve. Inkubační doba je 4 dny až 4 týdny.

Jak dlouho se nesmi pít alkohol po mononukleóze : obecně se udává, že je vhodné vynechat alkohol alespoň na 6 měsíců.

Co nesmim na játra

Ideální tepelnou úpravou při jaterní dietě je vaření nebo dušení. Hotová jídla by měla být především dobře stravitelná. Důraz je kladen na vyšší obsah bílkovin, proto doporučuji konzumovat především libové maso a mléčné výrobky. Vyhněte se alkoholu, tučným jídlům, kynutému těstu, nadýmavé zelenině a čerstvému pečivu.

Příznaky nejčastěji vymizí asi po 2–4 týdnech. Únava a celkový pocit nevolnosti (malátnost) však mohou někdy trvat měsíce. Asi ve 28 % případů únava trvá déle než jeden měsíc. Mírná horečka, zvětšené krční uzliny a bolesti těla mohou také přetrvávat déle než 4 týdny.Léčba infekční mononukleózy

Především u menších dětí nemoc probíhá často bez příznaků nebo má lehký průběh. Pacient v tomto případě dochází na infekční oddělení do nejbližší nemocnice na pravidelné kontroly. K hospitalizaci dochází při rozsáhlém otoku krku, neklesající vysoké horečce nebo velkém zánětu jater.

Jak moc je nakažlivá mononukleóza : U starších dospělých je vzácná, stejně jako u malých dětí do jednoho roku, kteří jsou chránění protilátkami získanými od matky. Je třeba podoktnout, že EBV není zdaleka tak nakažlivý jako třeba běžná rýma a pravděpodobnost, že se infekce EBV projeví jako infekční mononukleóza, je asi 50 %.