Co nejrychleji zabírá na zánět močových cest?
Rozhodně se vyhněte konzumaci kávy, džusu, koly nebo černého čaje. Vhodné je vynechat sladkosti, ostrá a smažená jídla – bakterie, jež způsobuje zánět z 90 % případů, Escherichia coli, je má velmi ráda. Cukr je prostě něco, co vynechte ze svého jídelníčku při obtížích se záněty obecně.Omezení kofeinu a alkoholu: Tyto látky mohou výrazně dráždit močový měchýř a zvyšovat produkci moči. Pravidelné cvičení: Aktivní životní styl a cvičení mohou pomoci udržovat zdraví močového měchýře. Úprava stravy: Některé potraviny mohou dráždit močový měchýř, například pikantní jídla nebo citrusové plody.Na záněty močového měchýře dobře funguje teplo. Od akutní bolesti vám uleví horká koupel nebo termofor. Pokud bolest přetrvává, je čas na návštěvu praktického lékaře.

Jak uklidnit močový měchýř : Léčba hyperaktivního močového měchýře je možná, některé potíže lze napravit cvičením, Kegelovými cviky na podporu svalů pánevního dna. Při těchto potížích je vhodné vyhýbat se velmi horkým nebo kyselým jídlům, kofeinu, alkoholu či sladkým nápojům. Ty dokážou příznaky značně zhoršit.

Jak rychle vyléčit zánět močového měchýře

V počáteční fázi zánětu močových cest postačí zvýšit příjem tekutin a užívat fytofarmaka. Doporučují se také brusinky a borůvky. Jestliže potíže i nadále přetrvávají, případně zesilují, je nezbytné užívat antibiotika. V případě neléčeného zánětu močových cest může dojít k chronickému zánětu.

Kolik litrů vypít při zánětu močových cest : Doporučuje se vypít alespoň 2–3 litry nedráždivých tekutin rovnoměrně rozložených během celého dne. Jsou vhodné teplé nápoje, bylinné urologické čaje nebo čistá voda pokojové teploty. Káva a černý čaj se do pitného režimu nezahrnují.

Léky na močové cesty

  • PROSTAMOL Uno 320 mg 90 kapslí
  • BIONORICA Canephron tablety 60 kusů
  • LEROS Urcyston léčivý čaj na močové cesty 20 x 1,5g.
  • PROSTAKAN Forte 120 tobolek.
  • PROSTAMOL UNO 320 mg 60 tobolek.
  • PROSTAMOL UNO 320 mg 30 tobolek.
  • MEGAFYT Urologická čajová směs 20 sáčků
  • LEROS Species urologicae léčivý čaj 100 g.


V počáteční fázi zánětu močových cest postačí zvýšit příjem tekutin a užívat fytofarmaka. Doporučují se také brusinky a borůvky. Jestliže potíže i nadále přetrvávají, případně zesilují, je nezbytné užívat antibiotika.

Jak léčit bakterie v moči

Základem léčby akutního zánětu je podání antibiotik, u zánětů ledvin je obvykle nutná aplikace injekční cestou. Součástí léčby je i zajištění dostatečného příjmu tekutin, pobyt v teple, případně podání léků tlumících časté nucení na močení a bolesti.Na akutní infekce močových cest se v první řadě používají léky označované jako chemoterapeutika (nitrofurantoin, sulfamethazol, trimethoprim). Jedná se o antibakteriální látky, které působí obdobně jako antibiotika, ale mají nižší riziko vzniku rezistence.Bolest v podbřišku, typicky v pravé části podbřišku, bez dalších typických příznaků infekce močového měchýře může indikovat také střevní záněty, nebo konkrétně slepého střeva. Pokud se bakterie dostanou až k ledvinám, bolest se může projevit v kříži (spodní část zas nad pánví).

Čaj se pije teplý 3-5x denně. Připravuje se vždy čerstvý. Léčivý čaj. Registrační číslo:94/625/69-C.

Jaké prášky na zánět močových cest : Na akutní infekce močových cest se v první řadě používají léky označované jako chemoterapeutika (nitrofurantoin, sulfamethazol, trimethoprim). Jedná se o antibakteriální látky, které působí obdobně jako antibiotika, ale mají nižší riziko vzniku rezistence.

Jak dlouho může trvat zánět močových cest : Délka léčby zánětu močového měchýře se odvíjí od jeho závažnosti. Lehké infekce, která se projevuje jen častým nutkáním k močení či lehkým pálením při močení , se můžete zbavit do 2 až 3 dnů. Léčba závažnějšího zánětu, který se projevuje krví v moči a ostrou bolestí v podbřišku, ale může trvat i déle než týden.

Co na bolest močové trubice

Důležitým předpokladem úspěšné léčby je klid a dodržování řádného pitného režimu, protože bakterie je třeba z těla vyplavovat. Nejlepší je pít čistou vodu a bylinkové čaje, eventuálně brusinkový džus. Na zmírnění bolesti lze použít běžně dostupné léky tlumící bolest.

Z volně prodejných léků na zánět močových cest u nás pořídíte: Canephron, urologické čajové směsi a tobolky Rowatinex, které mají močopudné účinky. Spolu s jejich užíváním, bychom měli více pít, abychom podpořili odplavování škodlivých bakterií z močového ústrojí.bolest vycházející z močové trubice nebo jejího okolí při močení, časté močení s malými porcemi moči, časté záněty močových cest, bolesti v bederní krajině způsobené poruchou odtoku moči z ledvin u pokročilého onemocnění.

Co by nemělo být v moči : Moč nesmí obsahovat – bílkoviny, krev, cukry. Za 24 h se vytvoří asi 150 litrů prvotní moči, ze kterých vznikne 1,5 – 2 litry definitivní moči. Začínají ledvinovými kalichy, rozšiřují se do ledvinové pánvičky. Z pánvičky vystupuje močovod.