Co obsahuje fenylalanin?
Základem pro přípravu stravy nemocných s PKU jsou zelenina, brambory, ovoce, rostlinné tuky a oleje, speciální mouka vyrobená ze škrobu určená k přípravě pečiva, nízkobílkovinné těstoviny a další výrobky s nízkým obsahem bílkovin.L-fenylalanin je důležitý pro zvýšení produkce dopaminu a norepinefrinu – excitačních neurotransmiterů, které mají stimulační účinky na mozkovou aktivitu a mají celkové povzbudivé účinky na organismus. Zpomaluje proces mentálního stárnutí, zlepšuje schopnost učení a zapamatování si a zlepšuje náladu.L-fenylalanin je přirozeně se vyskytující esenciální aminokyselina, kterou musíme získat ze stravy, protože ji tělo samo neumí vyrobit. Je zdrojem prekurzorů pro neurotransmitery, které podporují zdraví mozku. Jako doplněk stravy užívejte jednu kapsli jednou až dvakrát denně s vodou.

Kolik Phe za den : Dávkování fenylalaninu

Fenylalaninu potřebuje náš organismus dostatečné množství, jelikož jeho průměrná denní spotřeba činí cca 0,5 až 2 gramy. Doporučené denní dávkování se proto pohybuje v rozmezí 1 – 2 gramů denně.

Jak zjistit Fenylketonurii

Podezření na fenylketonurii je zpravidla odhaleno ještě v porodnici, kdy jsou novorozenci podrobeni screeningu z kapky krve odebírané z paty. Tento test má odhalit hladinu fenylalaninu, respektive jeho poměru vůči tyrozinu.

Co je nemoc PKU : Fenylketonurie, často označovaná zkratkou PKU, je vzácná dědičná metabolická porucha. V České republice postihuje odhadem 1 osobu z 9000. Ovlivňuje především metabolizmus aminokyseliny fenylalaninu, což může vést k řadě komplikací, pokud není porucha správně diagnostikována a léčena.

Aspartam se v současné době používá jako náhražka cukru v potravinách, především v tzv. nízkoenergetických nápojích a jako korigens v některých tekutých perorálních léčivech a přípravcích pro hygienu ústní dutiny. Aspartam je přísadou ve více než 6 000 druzích potravinářských výrobků.

Potraviny pro zvláštní výživu – potraviny pro zvláštní lékařské účely. * Bílkovinný ekvivalent, neobsahuje fenylalanin (Phe).

Co je to Phe

Fenylalanin je jedna z dvaceti základních aminokyselin, z nichž jsou tvořeny proteiny v lidském těle. Fenylalanin (zkratka Phe pochází z anglického názvu phenylalanine) se zároveň řadí mezi esenciální aminokyseliny. Viz také esenciální aminokyseliny.Vysoká hodnota Phe v krvi (hyperfenylalaninemie, HPA) při neléčené PKU vede především k poruše neu- rokognitivních funkcí. Incidence onemocnění kolísá ve světě od 1 : 2 600 živě narozených dětí v Turecku k hodnotě 1 : 100 000 živě narozených dětí v Japonsku (1, 2).Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na denní příjem bílkovin mezi 1,6 – 2,2 gramy bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Aktivní sportovci by měli konzumovat 2,2 – 3,4 gramů bílkovin na kilo hmotnosti. Kromě bílkovin je důležité hlídat si příjem vlákniny. Ten by měl být u dospělého člověk cca 30 g za den.

Denní dávka fenylalaninu by se však měla pohybovat mezi 500–1500 mg. Nedostatek fenylalaninu se u člověka může projevit zmateností, emoční agitací, depresemi, špatnými paměťovými funkcemi, změnami v chování, sníženým zájmem o sex, či šedým zákalem.

Jak se DEDI fenylketonurie : Fenylketonurie (PKU) je dědičná choroba u člověka, při které lidské tělo není schopno odbourávat aminokyselinu fenylalanin, která je součástí bílkovin v potravě. Choroba se projevuje v raném věku dítěte a není-li léčena, vede k mentální retardaci. PKU se dědí jako recesivní znak.

Jak poznam pátou nemoc : Typickým příznakem je vyrážka, která se nejprve objeví na obličeji a připomíná tvar motýlího těla a poté se objevuje i na trupu a končetinách. Ta se proměňuje vzhledem k teplotě prostředí. Nemoc doprovází také několikadenní horečka, bolest hlavy, rýma a bolest svalů a kloubů. Pátá nemoc může probíhat i bezpříznakově.

Které potraviny obsahují aspartam

V současné době se aspartam používá ve většině light nápojů, do potravin, stolních sladidel, nealkoholických nápojů, mléčných výrobků, pudinků, dezertů, zmrzlin, cukrovinek a čokolád, cereálních výrobků, žvýkaček, ovocných konzerv, marinád, dresinků, zubních past a farmaceutických výrobků.

S umělými sladidly ani dlouhodobě nezhubnete

Začne tedy do krve uvolňovat inzulin, který snižuje hladinu glukózy v krvi. Pokud ale místo klasického cukru přijmete umělá sladidla s 0 kaloriemi, tělo se začne cítit podvedené a mozek začne uvolňovat hormony, které vyvolávají hlad.Pokud do svého jídelníčku pravidelně zařadíte potraviny bohaté na tyrosin, jeho účinky se přirozeně objeví.

  • Mléčné výrobky.
  • Vejce.
  • Ryby.
  • Drůbeží maso.
  • Ořechy, mandle, semena.
  • Banán, avokádo.

Co je Phe u potravin : Fenylalanin je esenciální aminokyselinou, kterou si naše tělo nedokáže samo vyrobit. Avšak je součástí bílkovinných produktů, proto jej můžeme lehce získat z potravy. Vyskytuje se například v čokoládě, rybách, mléčných výrobcích, sýrech, kvasnicích, oříšcích, ale i v zelených potravinách, třeba v mladém ječmeni.