Co pomáhá na kakání?
Optimálními potravinami v prevenci a léčbě zácpy jsou: banány, obilniny, chléb s vyšším obsahem vlákniny, mrkev, celer, hrách nebo čočka. Příjem vlákniny je možné skórovat bez vážení s odhadováním podle obvyklých porcí (tab. 1).Vyvážená strava, konzumace správných potravin

Hodně vlákniny obsahují jablka, hrušky, bobule, banány, třešně, kiwi, švestky a citrusové plody. Dále také zelí, mrkev a brambory, pórek, červená řepa, luštěniny a celozrnné výrobky. Také ovocné šťávy a sušené ovoce jsou známé tím, že dokážou střevo rozpohybovat.Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!

Jak změkčit stolici v konečníku : změkčujte pravidelně stolici. Do stravy zařaďte vlákninu celozrnné výrobky, čerstvé ovoce a zeleninu (alespoň 5krát denně), své místo mají i kysané mléčné výrobky. Dodržujte pitný režim (2,5 litru vody denně) a nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu. Stolici lze změkčit pomocí laktulozy.

Jak si vyvolat stolici

Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Jak dlouho muze být clovek bez stolice : pokud nepociťujete žádné potíže, není třeba 3 dny bez stolice nijak významně řešit. Dbejte na pitný režim, dostatek vlákniny ve stravě a pravidelný pohyb. Pomoci může také dlouhodobé užívání probiotik.

Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:

 1. průjem s příměsí krve a hlenu.
 2. bolest a krvácení z konečníku.
 3. křečové bolesti břicha.
 4. nevolnost.
 5. ztráta chuti k jídlu.
 6. zvýšená teplota.
 7. úbytek na váze.


Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Co dělat když nejde stolice

Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)Černá stolice – může být v důsledku natrávené krve, což značí krvácení v žaludku anebo v horní části tenkého střeva v důsledku přítomnosti vředů či nádorů. Někdy může být stolice černá i vlivem konzumace doplňků stravy obsahujících železo. Nicméně vždy je lepší vyhledat lékaře.

Pomáhá sklenice vody po ránu. Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Co se stane když zadržuje stolici : Zadržování stolice způsobuje i různé další břišní problémy. Pocit plnosti, bolesti v podbřišku, v horším případě nechutenství a poruchy příjmu stravy. Častý je i zvýšený výskyt močových infekcí, zejména u děvčátek.

Jak si uzdravit střeva : „Zařaďte do jídelníčku kimchi, kysané zelí, kysané mléčné nápoje – kefírové mléko, acidofilní mléko, jogurty, kombuchu, tempeh, jablečný ocet a kvašený hroznový mošt. Vyhněte se i zbytečnému nadužívání antibiotik,“ doporučuje poradkyně. Probiotika na střeva můžete přijímat i ve formě doplňků.

Jak obnovit funkci střev

„Pro správně fungující střeva je důležitý příjem zeleniny, ovoce a luštěnin. Například jablka obsahují velké množství rozpustné vlákniny pektinu, který zachytává různé druhy toxinů a navíc zlepšuje střevní peristaltiku. Lze je konzumovat čerstvá ve formě ovoce či ovocných šťáv.

Babské rady, které mohou pomoci se zácpou

 1. Vyzkoušejte olivový, lněný nebo kokosový olej.
 2. Pomocník v podobě švestek.
 3. Znáte třtinovou melasu
 4. Zázračná pampeliška.
 5. Vsaďte na mléčné produtky – třeba jogurt.
 6. Sladké fíky.
 7. Špenát nejen pro Pepka.
 8. Pojídejte kompoty.

pokud nepociťujete žádné potíže, není třeba 3 dny bez stolice nijak významně řešit. Dbejte na pitný režim, dostatek vlákniny ve stravě a pravidelný pohyb. Pomoci může také dlouhodobé užívání probiotik.

Co barví stolici : Červená řepa, rajčatový džus, vyšší konzumace brusinek či červená želatina. Ano, i tyto červené potraviny dokáží stolici občasně zabarvit dočervena. V opačném případě červená barva může signalizovat krev ve stolici, a tedy způsobovat různé poruchy nebo onemocnění.