Co se starymi tonery?
Použitá tonerová nebo inkoustová kazeta se nesmí vyhazovat do běžného odpadu. Pokud je možné opakované použití, je ideálním řešením recyklace, pokud opakované použití není možné, musí dojít ke spálení ve specializované spalovně.Odevzdání tonerů ve sběrovém dvoře

Použité prázdné tonery a inkoustové náplně obsahují zbytky látek, které nepatří do běžného ani separovaného odpadu. Jednou z možností, jak se prázdných tonerů zbavit je jejich odevzdání ve sběrovém dvoře. Tam zajistí jejich recyklaci nebo likvidaci dle předpisů.Pokud je součástí toneru přepravní pojistka, toner protřepte ještě před jejím vytažení. Jakmile tiskárna zcela přestane kvůli prázdnému toneru tisknout, nemá již jeho protřepávání žádný smysl.

Kam vyhodit toner Brno : Jen pokud nejde výrobky vrátit v režimu zpětného odběru, např. když hrozí vysypání toneru a znečištění okolí nebo dalších zařízení, lze je odevzdat jako standardní odpad, tedy např. do sběrného střediska odpadů jako nebezpečný odpad. V Brně do všech a jinde asi taky.

Kam patří toner

Přestože toner není přímo klasifikován jako nebezpečný odpad, do klasického odpadkového koše se směsným odpadem rozhodně nepatří. Je to sice nejjednodušší řešení, ale nepříliš ohleduplné k životnímu prostředí. Další možností je dát tonery do sběrného dvora.

Kam se starou tiskárnou : Sběrné dvory slouží jako stabilní místa zpětného odběru, na kterých můžete vysloužilé tiskárny a další spotřebiče odevzdat bezplatně. Odpad můžete přivézt na jakýkoliv sběrný dvůr v ČR bez ohledu na místo bydliště.

Jak dlouho vydrží toner Na práškové směsi se toho příliš mnoho nezkazí, obecně se tedy dá říci, že náplň do laserové tiskárny vám vydrží, dokud ji nevypotřebujete. Na obalu každého toneru bývá zpravidla uvedený počet stran, který s ním při 5% pokrytí vytisknete.

pokud bude toner skladován při pokojové teplotě, nebude na něj svítit slunce, a nebude vystavován zdroji tepla (například nebude skladován u topení), lze jej takto skladovat a následně použít i po více než 2 letech.

Jak oživit toner

Nejjednodušším způsobem je umístit tiskovou hlavu (popřípadě celou cartridge, jestliže je hlava její součástí) na kapesník navlhčený teplou vodou. Postupně by se měl začít uvolňovat zaschlý inkoust, který vytvoří výraznou skvrnu. Umístěte proto kapesník s hlavou na snadno omyvatelnou plochu.Žlutý kontejner na plasty

Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.Sběrné dvory slouží jako stabilní místa zpětného odběru, na kterých můžete vysloužilé tiskárny a další spotřebiče odevzdat bezplatně. Odpad můžete přivézt na jakýkoliv sběrný dvůr v ČR bez ohledu na místo bydliště.

Každý má možnost odevzdat vysloužilý spotřebič také v obchodě s elektronikou. Obchodník jej musí vzít zdarma. Když nemá prostor, aby staré spotřebiče skladoval, musí vám poradit, kam jej odevzdat – nejspíš to bude nejbližší sběrný dvůr.

Kam dát staré nádobí : Nádobí, které je potažené vrstvou, jako je například teflon, nebo je kovové, je zapotřebí odvézt do sběrného dvora nebo odložit do velkokapacitních kontejnerů. V případě, že je nádobí stále funkční, zkuste obvolat různé charity nebo azylové domy, zda o něj nebudou mít zájem.

Kdy vyměnit toner : Tiskový válec obvykle zvládne nanést toner na až 30 000 tištěných stran. Tento spotřební materiál byste ale měli vyměnit, i když Vaše tiskárna ještě nehlásí tuto nutnost. Neklamným znakem opotřebení tiskového válce je snížená kvalita tisku, kterou je možné už pozorovat při letmém pohledu na tištěný dokument.

Jak resetovat toner

Znovu pomocí tlačítek šipka (-/ +) se přesunete na Drum reset (vynulování válce) a držíte tlačítko OK, dokud se vám nezobrazí na displeji Reset. Stisknete tlačítko Start a tlačítkem šipka nahoru (+) se dostaňte až na hodnotu 10. Potvrďte tlačítkem OK. Na displeji se zobrazí přijaté (Accepted).

Hnědé kontejnery mají prostor až pro 510 kilogramů biologicky rozložitelného odpadu. Využijí je společnosti všech velikostí, hodí se i do zahrádkářských kolonií nebo do okrajových městských čtvrtí.Do modrého kontejneru můžeme vhodit časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, nebo knihy. Obálky s fóliovými okénky sem můžeme také vhazovat. Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami nebo obaly od vajec a ruličky od toaletního papíru.

Jak využít starou tiskárnu : Kam se starou tiskárnou

  1. Využijte červené kontejnery na elektroodpad.
  2. Starou tiskárnu zavezte na sběrný dvůr.
  3. Spotřebiče můžete odevzdat i prodejcům elektroniky.
  4. Pro starou tiskárnu si k vám přijedou.
  5. Tonery nevyhazujte, nabídněte je k výkupu.