Co vše udělat po porodu?
Narození dítěte je třeba nahlásit na matriční úřad, pod který spadáte. Po obdržení rodného listu je nutné do 8 dnů kontaktovat vaší zdravotní pojišťovnu a dítě tam zaregistrovat, poštou pak obdržíte kartičku zdravotní pojišťovny. V případě nenahlášení dítěte vám hrozí pokuta až 10 000 Kč.Od rodného listu, zdravotní pojišťovny až po vyřízení dávek, na které máte po porodu nárok.

 • Rodný list pro novorozence.
 • Přihlášení miminka na zdravotní pojišťovnu.
 • Přihlášení dítěte k platbě za komunální odpad.
 • Oznámení narození dítěte zaměstnavateli.
 • Nástup na otcovskou dovolenou.
 • Oznámení narození dítěte správci bytu.

Porodné je stanoveno pevnou částkou a činí 13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé dítě. Nárok na porodné vzniká dnem porodu dítěte nebo dnem převzetí dítěte do trvalé péče nahrazující péči rodičů, přičemž dnem převzetí se rozumí den právní moci rozhodnutí o převzetí dítěte do trvalé péče nahrazující péči rodičů.

Co dát matce po porodu : Do porodnice při první návštěvě tak můžete přinést například dětské pleny, vlhčené ubrousky, oblečení či kosmetiku pro miminko. Mamince po porodu přijde zase nejvíce vhod kvalitní jídlo, balená voda a něco dobrého na zub. Vzít jí s sebou můžete i kvalitní kosmetiku, kterou v porodnici skutečně využije.

Co dělat s břichem po porodu

Po porodu je důležité hlavně zpevnit hluboké břišní svalstvo, posílit pánevní dno a naučit se ho i relaxovat. Ideální je cvičit se zkušeným fyzioterapeutem, který se na diastázu po porodu specializuje, ale pokud chcete cvičit po vlastní ose, vycházejte ze cviků Ludmily Mojžíšové nebo Kegelových cviků.

Co budu potřebovat po porodu : Co budete potřebovat po porodu

 • zubní pasta a kartáček,
 • šampon, sprchový gel a krém bez vůně,
 • hřeben,
 • intimní gel nebo pěnu na mytí s dubovou kůrou či na bázi stříbra vhodný na období po porodu,
 • kojící košile, klidně i více kusů,
 • pantofle a žabky do sprchy,
 • poporodní vložky,
 • jednorázové síťované kalhotky alespoň 5 kusů,

Vložky (porodnické bez fólie) mají být měněny často, ne až když jsou prosáklé. V prvních dnech po porodu se doporučuje si měnit vložky minimálně 1x za dvě hodiny. Genitál by měl co nejvíce „větrat“. Spodní prádlo má být především vzdušné (síťované kalhotky).

Den porodu

Partner má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy na dobu, kdy vás veze do porodnice a zpět. Na účast u porodu má také nárok na pracovní volno, ale bez náhrady mzdy. Při porodu můžete mít u sebe jakoukoliv osobu, kterou si určíte.

Kolik se platí za porod

Porodné je sociální dávka určená rodinám, které mají hluboko do kapsy. Porodné se vyplácí na první dvě děti. Na první dítě ve výší 13 000 korun, na druhé ve výši 10 000 korun. Pokud se při prvním porodu narodí dvojčata, vyplatí se rodičům rovnou obě sumy.Nevhodné jsou také cvičení obsahující jakékoliv polohy hlavou dolů – např. inverzní polohy v józe. Určitě necvičit přímé břišní svalstvo z důvodu diastázy (rozestupu) břišních svalů, která je v těhotenství fyziologická, ale vrátit se k cvičení břicha můžeš až po jejím napravení.Jsou to následující:

 • kyselina listová (B9), vitamín D3, vitamín E, jód, železo, vápník, hořčík, omega-3 mastné kyseliny,
 • multivitamíny určené pro těhotné, kojící ženy nebo ženy po porodu.


Zotavení pochvy po porodu trvá několik týdnů a funkce pánevního dna se obvykle vrátí k normálu během prvních dvou až tří měsíců. Zotavování však pokračuje po porodu ještě nejméně rok. Po císařském řezu se musí děloha, břišní stěna a kůže zahojit.

Kdy si můžu lehnout na břicho po porodu : Podpora zavinování dělohy

dne. Ženy po císařském řezu musí počkat o něco déle. Obvykle mohou ležet na břiše až od 4. dne po porodu.

Kolik je potřeba vložek po porodu : Kolik vložek do porodnice si přibalit

Do porodnice si zabalte alespoň 40 ks porodnických vložek. Při velmi silném krvácení může být spotřeba 20 až 30 ks za den, proto si raději zabalte více kusů, které vám případně poslouží v období šestinedělí.

Co delat prvni dny po porodu

Co vás čeká první dny po návratu z porodnice

 • Udělejte doma generální úklid. Je nám jasné, že poslední věc, kterou chcete ke konci těhotenství dělat, je úklid.
 • Nastavte jasná pravidla pro návštěvy.
 • Zásobujte se kvalitními potravinami.
 • Dbejte na rekonvalescenci po porodu a připravte si základní věci.


porodnické vložky – alespoň 40 kusů. Počítejte s tím, že jich může, podle síly krvácení, být velmi velká spotřeba, protože je nutno je často měnit a občas se jich používá i více najednou. Ze začátku se to může vyšplhat až ke 20-30 kusům za den!Na matriku můžete jít kdykoliv v průběhu těhotenství, potřebovat budete těhotenskou průkazku, doklady totožnosti a rodné listy obou rodičů, popřípadě pravomocný rozsudek o rozvodu či úmrtní list manžela. Pokud přiznání otcovství k porodu nedoručíte, získá miminko příjmení po matce a otec v rodném listě nebude uveden.

Kolik stojí měsíčně miminko : V průběhu prvních pěti měsíců miminka můžeme počítat, že nám z peněženky každý měsíc zmizí okolo 6-8 tisíc korun. Pokud k tomu přidáme umělou výživu pro nekojící maminky, přidejme si ještě o cca 2,5 tisíce korun navíc. Pokud tedy plánujeme dítě, je důležité vzít v potaz tyto nové náklady, které přibydou.