Co z květů pažitky?
Jedlý květ pažitky můžete použít do salátů či k dekoraci vařených brambor, kaše nebo si z nich vyrobte pesto. Květy se dají také dobře použít na domácí delikátní ocet s pažitkovými květy či máslo. Pokrmy s květy pažitky nejen dobře chutnají, ale také lákavě vypadají.Nejlépe se pažitka uplatní v čerstvém stavu. Drobně nakrájená ozdobí a ochutí uvařené přílohy, polévky, omáčky teplé i studené, vaječné pokrmy, pomazánky ze sýrů a tvarohu, zeleninové saláty, majonézy, bylinková másla apod. Větší množství pažitky chuťově nahradí česnek těm, kdo ho nesnášejí.Pažitka tak podporuje trávení, má protizánětlivé účinky a chrání proti plísním. Dále podporuje chuť k jídlu, dokonce i snižuje krevní tlak. Má blahodárné účinky na ledviny. Jako koření se nejčastěji využívá jako náhradu za jarní cibulku.

Proč žloutne pažitka : Pažitka v květináči vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Když to ale s vodou přeženete, může žloutnout.

Jak sbírat pažitku

Chceme-li, aby rostlina bohatě obrůstala a nať si udržela pikantní chuť, odstraňujeme průběžně rozkvetlé květy. Pažitkovou nať začínáme pravidelně sklízet, když rostlina dosáhne výšky zhruba 10 cm. Seřezáváme ji asi 3 cm na zemí a ihned spotřebujeme.

Jak se starat o pažitku v květináči : Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy. Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou.

Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku.

Jak naložit květy pažitky

Celé květenství pažitky opláchneme a osušíme. Vložíme do sklínek, zalijeme octem nebo olejem, uzavřeme a necháme louhovat. Ocet používáme k okyselení zeleninových salátů. Vydrží až do další úrody, protože je sám o sobě výborný konzervant.

Kam patří pažitka

Pěstování pažitky

Pažitka pobřežní, lidovým názvem šnytlík nebo šnytlich, patří mezi rostliny amarylkovité. Mezi její příbuzné patří například česnek nebo narcisy.Do skleníku můžeme semena vysévat nejlépe od února do března, na záhon až od dubna do května, doma vyséváme do květináčů klidně po celý rok. Pažitku sejeme do hnízd po více semínkách, tzn. že si v půdě připravíme důlek a vysejeme do něj několik semen najednou. Pažitce se dobře daří v písčité půdě.Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.

Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Jak často Zalevat pažitku : Jak často a kolik vody Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.

Jak dlouho vydrží růže v květináči : Životnost řezané růže je 10 – 14 dnů. Vliv na to, jak dlouho růže vydrží má druh růže, čerstvost růže a zejména pak správná péče. Pokud se o řezané růže nebudeme starat, pravidelně jim měnit vodu ve váze a zkracovat stonky, životnost bývá jen 2 až 3 dny.

Jak pěstovat libeček v květináči

Semínka libečku do nádob vyséváme v březnu a v dubnu do zahradního substrátu. Květináč se semínky zakryjeme fólií, aby substrát zůstal stále vlhký. Dáme na světlé a teplé místo. Libečku vyhovuje světlé místo, ale dobře prospívá i v polostínu.

Alternativou jsou sáčky do mrazničky jako nádoby. Výběr bylinek není téměř nijak omezen. Zvláště dobře lze tímto způsobem uchovat pažitku, petrželku, kopr, tymián, estragon, meduňku, mátu a bazalku – až 10-12 měsíců. Mnoho pokrmů se zušlechťuje chutnými listy divokého česneku.Mráz jí neublíží

Někdo si pažitku nejprve najemno naseká a poté dá do sáčku zamrazit. Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit. Když budete později pažitku potřebovat, stačí vytáhnout jeden snopeček. Zmrzlý se velmi dobře krájí.

Jak uchovat květy pažitky : Alternativou jsou sáčky do mrazničky jako nádoby. Výběr bylinek není téměř nijak omezen. Zvláště dobře lze tímto způsobem uchovat pažitku, petrželku, kopr, tymián, estragon, meduňku, mátu a bazalku – až 10-12 měsíců. Mnoho pokrmů se zušlechťuje chutnými listy divokého česneku.