Co způsobuje aspartam?
V současné době se aspartam používá ve většině light nápojů, do potravin, stolních sladidel, nealkoholických nápojů, mléčných výrobků, pudinků, dezertů, zmrzlin, cukrovinek a čokolád, cereálních výrobků, žvýkaček, ovocných konzerv, marinád, dresinků, zubních past a farmaceutických výrobků.Aspartam se nepoužívá jen jako stolní nízkokalorické sladidlo, ale obsahují ho nealkoholické nápoje (zejména tzv. light). Je ve žvýkačkách bez cukru, jogurtech i jiných mléčných výrobcích, obilovinách, marmeládách, majonézách, hořčicích či salátech. Rozplyne se ve sladkokyselém nálevu určitých značek zeleniny a ovoce.Látka není stabilní při zahřívání – ztrácí svou sladkost. V těle se rozkládá na 3 látky – fenylalanin, kyselinu asparagovou a methanol.

Kolik mg aspartamu : Ať už sladíte aspartamem kvůli štíhlé linii, nebo kvůli zdravotnímu stavu (diabetici), musíte podobně jako u léků dbát na doporučená množství. U aspartamu je povolen denní příjem do 40 miligramů na 1 kg tělesné hmotnosti pro zdravého dospělého člověka. To odpovídá např. u 70 kilového člověka 2,8 gramům.

Co znamená aspartam

Aspartam je nízkokalorické umělé sladidlo, které je přibližně 200krát sladší než cukr. Je to bílý prášek bez zápachu.

Co je sladší než cukr : Z nich je například sacharin asi 300–675krát sladší než sacharóza, aspartam 180–250krát, acesulfam K 200krát a sukralóza 320–1 000krát. Pravděpodobně nejsladší zatím připravená sloučenina je lugdunam, který se může pochlubit ohromujícím 220 000–300 000násobkem sladkosti sacharózy.

Přírodní sladidla na rozdíl od nenutričních sladidel obsahují kalorie, ale i živiny. Patří mezi ně třeba čekankový sirup, kokosový cukr, stévie, erythritol, xylitol či javorový sirup. Vybírejte z široké nabídky přírodních sladidel, se kterými budou vaše moučníky sladké jako med.

Stevia rabaudia neboli stévie sladká je bíle kvetoucí rostlina, která má svůj původ v Jižní Americe a dorůstá asi půlmetrové výšky. Jako sladidlo se používá výtažek z jejích listů. Za sladivost zodpovídají glykosidy, souhrnně označované jako steviosid. Tato látka je asi 300x sladší než běžný řepný cukr.

Co obsahuje Coca Cola Zero

Složení Voda, oxid uhličitý, barvivo: E 150d, sladidla: cyklamát sodný, acesulfam K a aspartam, kyselina: kyselina fosforečná, přírodní aroma, aroma kofein, regulátor kyselosti: citronany sodné. Obsahuje zdroj fenylalaninu.Isomalt patří do skupiny cukerných alkoholů a představuje jednu z používaných náhražek cukru. Obsahuje polovinu kalorií nežli běžný stolní cukr a je také zhruba o polovinu méně sladký. Má nižší vliv na hladinu glukózy v krvi, a proto je vhodný pro diabetiky. Oproti běžným cukrům také nepodporuje vznik zubního kazu.Jedná se o náhradní sladidlo, které je 600 krát sladší než běžný cukr, ale obsahuje pouze jednu pětinu energie a má velmi nízký glykemický index. Je vysoce stabilní vůči zpracování při vysokých teplotách a nízkému pH v kyselých potravinách.

A teď vám prozradím, že existují pouze dvě sladidla podporující zdraví – pouze dvě sladidla, která jsou pro nás opravdu vhodná. A to jsou – fanfáry prosím – melasa a datlový cukr.

Proč nejíst sladké : Dle studií představuje pravděpodobně cukr větší riziko vzniku nádorového onemocnění. Zaprvé cukr způsobuje obezitu, která zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny (3). Zadruhé dieta bohatá na cukr způsobuje v těle záněty a inzulínovou rezistenci a to zvyšuje riziko vzniku nádoru (4).

Který cukr je zdravější : Březový cukr, neboli xylitol je z hlediska glykemického indexu a obsahu kalorií vhodnou volbou pro diabetiky a lidi na redukční dietě. Nezvyšuje hladinu krevního cukru, má nízký glykemický index a minimum kalorií.

Jak sladit zdravé

Přírodní cukry neprošly průmyslovou úpravou a mezi tyto zdravější varianty slazení patří například med, sušené ovoce, třtinový nerafinovaný cukru nebo melasa. Tato sladidla vedle sacharidů obsahují i prospěšné minerály, vitamíny a jsou pro naše tělo lépe využitelná. Bílý cukr je oproti tomu produktem průmyslové úpravy.

Sladidla pro diabetiky

  • FAN Sladidlo sacharin 50 g.
  • NAJTELO Erytritol alkoholový cukr 1 kg.
  • WELLION 1Shot tekutý cukr v tubě 15 g.
  • STEVIA Sweetiva 200 tablet.
  • IRBIS Sweet sladidlo sypké 200 g.
  • DIACHROM Umělé sladidlo 600 tablet.
  • KANDISIN Stevia přírodní sladidlo s dávkovačem 200 tablet.
  • SLADIA sladidlo 600 + 100 tablet ZDARMA.

Denní dávku 131 gramů cukru nahradíte pouze 0,5 g steviosidu. Na rozdíl od cukru, Stévie dokáže stabilizovat hladinu krevního cukru a má nulový glykemický index – z toho důvodu je také vhodná pro diabetiky!

Proč nepít Colu Zero : Aspartam je umělé sladidlo, které je 200x sladší než cukr. Zvyšuje chuť k jídlu a zvýrazňuje aroma. Je spojován s rakovinou mozku, poškozováním nervové soustavy i poruchy chování u dětí ADHD.