Jak řídit balón?
Horkovzdušný balón je poháněn větrem a ve vzduchu může pouze stoupat nebo klesat podle toho, jak se ohřívá vzuch uvnitř balónu. Balon je tedy ovládán pouze pomocí hořáků, které spalují propanbutanový plyn. I přesto lze ovládat směr letu balónu vystoupáním do výšek, kde vítr vane požadovaným směrem.Balón je nejprve roztažen na zemi, poté je pomocí ventilátoru naplněn studeným vzduchem. Po jeho dostatečném naplnění začne pilot zahřívat vzduch v obalu balónu pomocí hořáků. Balón s ohřátým vzduchem se zvedne. Pilot zkontroluje celý balón a pozve pasažéry na palubu (do koše).Obvyklá nadmořská výška letu činí 500 – 700 m, ale i nad 1000 m. Maximální výše není stanovena, minimální výška v České republice činí 150 m, a to nad volnou krajinou. Za hodinu se v průměru nalétá 10 – 15 km.

Jak zatáčí balón : Jak zatáčí a jak brzdí V Klubu Rádia Junior jsme se dozvěděli, že létat s balónem není vůbec jednoduché. Každý balón má svůj vlastní plynový hořák, do kterého musíte dávat plyn stejně, jako když tankují rodiče benzín do auta. Právě díky plynovému hořáku zažehne pilot balónu plamen, který ohřívá vzduch v balónu.

Co si vzít na let balónem

Co si vzít na sebe

Na let balonem vám doporučujeme outdoorové oblečení, nejlépe tmavší barvy a pevnou obuv / k ranním letům nejlépe i nepromokavou /. Přistání nemusí být vždy na krásně posečené louce, ale třeba na poli.

Jak vysoko vyletí balón : Nejčastěji se létá do výšky 300 m nad zemí, ale měli by jste vystoupat alespoň do půl kilometru nad zem a pořádně se rozhlédnout.

Jedinou cestou, jak vyfouknout foliový balónek je obyčejné brčko. Brčko zavedeme do balónku přes samouzavíratelný ventil a začneme vyvíjet tlak na balónek, dokud jej nevyfoukneme úplně. Upozornění: Tímto způsobem může být samouzavíratelný ventil poškozen a nelze garantovat, zda bude do budoucna těsnit.

Jak daleko doletí balón Balón letí stejně rychle, jako fouká vítr. Většinou uletíme za hodinu 6 až 20 km. Za silnějšího větru ve vyšších vrstvách i kolem 30 km od místa startu.

Kdy je nejlepší letět balónem

Létat balónem je možné po celý rok. Samozřejmě s ohledem na počasí. Nejlepší podmínky jsou od dubna do října.Létat balónem je možné po celý rok. Samozřejmě s ohledem na počasí. Nejlepší podmínky jsou od dubna do října.Jak dlouho let balónem trvá Samotný let může trvat od 45 minut do 1 hodiny a 15 minut. Vše záleží na meteorologických a geografických podmínkách – rychlost větru, směr větru, oblast letu.

Jak se obléct na vyhlídkové lety balónem Doporučujeme starší sportovní oblečení a pevnou kotníkovou obuv, protože se může stát, že balón přistane např. na poli v oranici.

Jak nafouknout velký balón : Použijete-li k nafukování kompresor, nafukujte míč po etapách, aby se materiál roztahoval pomalu (nesmí se nafouknout náhle a prudce). K dosažení optimální úrovně pružnosti nafoukněte míč nejprve o 10% větší, než je jeho předepsaný průměr, a pak ho na předepsaný průměr odfoukněte.

Jak odfouknout balón : Jedinou cestou, jak vyfouknout foliový balónek je obyčejné brčko. Brčko zavedeme do balónku přes samouzavíratelný ventil a začneme vyvíjet tlak na balónek, dokud jej nevyfoukneme úplně. Upozornění: Tímto způsobem může být samouzavíratelný ventil poškozen a nelze garantovat, zda bude do budoucna těsnit.

Jak se obléci na let balónem

Na let balonem vám doporučujeme outdoorové oblečení, nejlépe tmavší barvy a pevnou obuv / k ranním letům nejlépe i nepromokavou /. Přistání nemusí být vždy na krásně posečené louce, ale třeba na poli.

Na let balonem vám doporučujeme outdoorové oblečení, nejlépe tmavší barvy a pevnou obuv / k ranním letům nejlépe i nepromokavou /. Přistání nemusí být vždy na krásně posečené louce, ale třeba na poli.Co si vzít na sebe

Na let balonem vám doporučujeme outdoorové oblečení, nejlépe tmavší barvy a pevnou obuv / k ranním letům nejlépe i nepromokavou /. Přistání nemusí být vždy na krásně posečené louce, ale třeba na poli.

Jak nafouknout velke balónky : Při nafukování balónků vzduchem můžete použít ruční pumpičku či profi elektrickou pumpičku, která obsahuje speciální ventil na fóliové balónky, nebo obyčejné brčko, které opatrně vsunete do nafukovacího ventilu a foukáte. Balónky nafouknuté vzduchem nelétají!