Jak dlouho se hojí puchýř K úplnému zhojení zpravidla dochází do 3 týdnů. V současné době se dává přednost tzv. vlhkému hojení, které významně urychluje léčbu puchýřů.Odpověď zní: propíchnout, ale opatrně a čistě. Použijte k tomu sterilní jehlu nebo pořádně vydezinfikujte jehlu na šití, kterou máte doma. Jemně vymáčkněte tekutinu. „Vyfouklý“ puchýř očistěte, vydezinfikujte a překryjte náplastí nebo obvazem.Pokud je puchýř opravdu velký, hodně naplněný a hrozí, že samovolně praskne, je vhodné ho propíchnout sterilní nebo alespoň vyvařenou jehlou. Vpich se provádí jemně na okraji puchýře a pomocí sterilního gázového čtverce se opatrně vytlačí tekutina. V jiných případech ho nepropichujeme.
Co na velké puchýře : V případě většího puchýře, u kterého hrozí riziko protržení a odtržení kůže, je doporučeno opatrně propíchnout puchýř dezinfikovanou jehlou. Po této proceduře je nezbytné nechat puchýř vyschnout a následně aplikovat hydrokoloidní nebo gelovou náplast pro další ochranu a podporu hojení.
Proč Nepropichovat puchýře
Drtivá většina odborníků radí puchýř nepropichovat, alespoň v případě, že jde o malý a neporušený puchýř. Tekutina, která se v puchýři shromáždila, totiž chrání postižené místo před dalším poškozením a udržuje na poraněné kůži sterilní prostředí.
Co na mokvající puchýř : Po jemném setření tkáňového moku puchýř ošetřete oplachovým roztokem či gelem *Granudacyn, který v ráně zlikviduje bakterie a sníží riziko infekce. Až po vyčištění aplikujte *Mepilex Border Flex. Stejně postupujte, když je puchýř prasklý nebo stržený – vždy jej před ošetřením náplastí nejdříve vydezinfikujte.
Pokud už budeme ošetřovat puchýř doma po omytí a dezinfekci, je nejlepším způsobem puchýř propíchnout jednorázovou sterilní jehlou (dají se koupit v lékárně), vytlačit tekutinu a překrýt hydrokoloidním krytím – například náplastí Compeed.
Hemagel – favorit, který urychlí hojení. Kalciová mast – výborná mast ošetření puchýře urychluje, opětovně regeneruje. Nezapomeňte na kvalitní náplasti na puchýře.
Jak správně ošetřit puchýře
Pokud je puchýř neporušený, menší velikosti a na místě, kde nehrozí jeho protržení, je vhodné jej nechat splasknout přirozenou cestou. Velké puchýře na partiích, kde by se s velkou pravděpodobností strhly, je na místě velmi opatrné propíchnutí vydezinfikovanou jehlou a další následné ošetření.Babské rady na puchýře
- Ústní voda – prý stačí jen 3x denně potřít vatičkou puchýř a hojení se urychlí.
- Zubní pasta – prý pomáhá a puchýře vysušuje, může ale také v některých případech způsobit pálení a alergickou reakci.
- Alkohol – prý stačí namočit kousek látky do alkoholu, ovázat a nechat přes noc.
Puchýř je povrchová rána na kůži vzniklá působením opakovaného tření, což má za následek oddělení svrchní části kůže (pokožky – epidermis) od hlubší vrstvy (škáry – dermis). Dutina mezi těmito dvěma vrstvami kůže se následně naplní tekutinou, kterou bývá nejčastěji tkáňový mok, nebo zánětlivý výpotek.
Je nutné se o puchýře starat ještě před tím, nežli se zhorší: je potřeba vystřihnout do kousku dané ochranné látky výstřižek ve tvaru puchýře a chránit jej. Vyhněte se jeho propichování a když praskne, tak jej ošetřete jako každou jinou ránu.
Co mazat na puchýře : Hemagel – favorit, který urychlí hojení. Kalciová mast – výborná mast ošetření puchýře urychluje, opětovně regeneruje. Nezapomeňte na kvalitní náplasti na puchýře.