Jak dlouho působí matcha?
Pokud pijete čaj matcha, konzumujete celý čajový list. Zejména díky tomu je čaj matcha 10x silnější než šálek běžného zeleného čaje. Také proto je matcha skvělý pomocník při soustředění, dodává silnou dávku energie až na 6 hodin, působí jako silný antioxidant a napomáhá správnému fungování trávení.Doporučená porce matchy je jedna čajová lžička na 100ml vody. Na obyčejný hrnek vám tak stačí dvě lžičky prášku. To, jak často pít čaj, se u každého člověka liší. Maximální doporučená denní dávka je šest šálků čaje.Mletí čaje

Prášek se téměř rozpouští v ústech. Jeden žulový mlýn semele pouze 30–40 gramů čaje za hodinu. Jedině tato technika zaručí, že si čaj po dobu výroby zachová svou ojedinělou chuť, barvu a aroma.

Co způsobuje matcha : Matcha funguje jako přírodní energy drink a zlepšuje soustředění, ale také zrychluje metabolismus o 30-40 % a proto napomáhá k lepším fyzickým výkonům. Sloučenina L-theanin spolu s kofeinem přispívá k lepším funkcím mozku, zvyšuje pozornost a zlepšuje paměť. Zároveň však také snižuje stres a navozuje pocit relaxace.

Jak poznat dobrou Matchu

Nejvyšší stupně matchy jsou elektrické a vyznačují se modrozelenou barvou, zatímco matcha nižší kvality má hnědavě zelenou barvu. Ručně zpracovaná matcha má také vůni čerstvé, mladé zeleniny s téměř máslovou chutí, čímž se opět liší od méně kvalitní matchy s trpkou a travnatou chutí, která je cítit po seně.

Jak poznat pravou Matchu : Čára od méně kvalitního čaje bude nerovnoměrná a kratší. Může se dokonce stát, že pod prstem ucítíte velikost zrníček. Tímto jednoduchým testem skvěle poznáte kvalitu zpracování čaje matcha. Nesprávně mletý matcha je hrubší a zrnka čaje jsou zbytečně velká, takže je čára kratší.

Doporučujeme vždy 2 g denně. To se rovná dvěma šálkům čaje za den. Příležitostně můžete vyzkoušet i 4 g za den, tuto dávku však považujeme za maximum a doporučujeme ji nepřekračovat.

Obecně platí, že kofein vyskytující se v práškovém zeleném čaji Matcha (dříve mylně považovaný za odlišnou látku s názvem thein) je z chemického hlediska úplně totožný s tím v kávě. Při porci necelých 2 g čaje Matcha na 1 nápoj tak dostaneme do těla asi 60 mg kofeinu, což je o trochu méně než u espressa.

Na co je dobré pít Matchu

Matcha obsahuje velké množství antioxidantů, je také bohatý na vitaminy A, E, C, minerály železo, vápník, draslík a zinek. Co to pro nás znamená Všechny buňky v těle včetně těch imunitních mohou být poškozovány volnými radikály. Zabránit tomuto poškození a zachovat odolnost buněk dokáží právě antioxidanty.Matcha obsahuje látky, jako chlorofyl nebo aminokyselinu L-theanin, které podporují detoxikaci těla a pomáhají udržovat zdraví jater. Díky vysokému obsahu kofeinu a aminokyseliny L-theaninu má čaj povzbuzující účinky a zlepšuje koncentraci a paměť.Pro rychlou přípravu Matchy je možné využít i shaker. Do něj nasypte 2 – 4 g čaje, zalijte horkou vodou o teplotě do 70°C a protřepejte. Podobně lze připravit i se studenou vodou, nápoj poté ze shakeru přelijte do sklenice a dochuťte podle libosti (šťáva, led, ovoce…).

Jakou chuť má matcha Správně připravený čaj matcha poznáte podle jemné, nasládlé chuti s kořenitými a oříškovými tóny. Na rozdíl od ostatních zelených čajů je chuť matchy mnohem výraznější, za což mohou mladé lístky. Pokud budete mít po prvním loku v ústech hořkou chuť, zkontrolujte nejprve obal čaje.

Jak často pít Matchu : Doporučujeme vždy 2 g denně. To se rovná dvěma šálkům čaje za den. Příležitostně můžete vyzkoušet i 4 g za den, tuto dávku však považujeme za maximum a doporučujeme ji nepřekračovat.

V jakém čaji je nejvíc kofeinu : Obecně vzato se ví, že černý čaj obsahuje vzhledem k pokročilé oxidaci více kofeinu než čaj zelený. Provedené výzkumy došly k tomu, že zhruba 200 ml šálek černého čaje obsahuje 59 mg kofeinu, ovšem platí zde to, co u zelených čajů.

Jak připravit studenou Matchu

Do šejkru nasypte porci Matcha Tea, přilijte 1 dl studené vody a 2 dl horké vody. Poté pořádně protřepejte. Před otevřením je důležité nejdříve odpustit páru horním víčkem. Pro zjemnění chuti přidejte pár kapek limetky anebo lžičku medu.

Doporučená denní dávka čaje matcha u dospělého člověka je 4-6 gramů. Těhotné, kojící a děti cca 2 gramy denně.Doporučujeme vždy 2 g denně. To se rovná dvěma šálkům čaje za den. Příležitostně můžete vyzkoušet i 4 g za den, tuto dávku však považujeme za maximum a doporučujeme ji nepřekračovat.

Čím sladit matchu : Nebojte se sladit.

Její chuť vám buď hned sedne nebo si ji zkuste dosladit třeba medem či kapkou přírodního sirupu. TIP: Připravte si místo klasické kávy osvěžující matcha latté!