Jak dlouho vydrží pozinkované okapy?
háky pro hliníkové okapy 120–385 Kč háky pro plastové okapy 55–170 Kč háky pro pozinkované okapy 70–135 Kč objímka svodu pro plastové okapy 50–125 KčOkapy lze nakoupit z nejrůznějších materiálů, mezi nejvyužívanější patří okapy měděné, titanzinkové a hliníkové. Velmi oblíbené jsou však okapové systémy z ocelového plechu potaženého vrstvami polyuretanu.Nejlepší volbou jsou pro Vás měděné okapy. Měď je totiž vůči jiným kovům na bázi pozinku nebo titanzinku nesnášenlivá, a to ani nemusí být s těmito prvky v přímém kontaktu – stačí, když z měděné krytiny stéká voda do pozinkovaného okapu a můžete se těšit na jeho brzkou degradaci.

Jak napojit Okapovy ZLAB : Nejdříve je potřeba spojované konce okapu obrousit a odmastit, aby k sobě dobře přilnuly. Pak do žlabu naneste asi 5 cm od kraje proužek tmelu a přitiskněte druhou část. Žlaby by se měly překrývat asi o 10 cm. Nýtování – slepené spoje upevněte nýty v materiálu a barvě odpovídajícím vašemu okapovému systému.

Jak opravit díru v okapu

Prorezivělé díry nebo netěsnost může odhalit právě podzimní čištění okapů. K takové opravě stačí jednoduché montážní lepidlo, prodávané ve známé velké tubě neboli kartuši. Lepidlo, které funguje jako tmel, je totiž odolné jak proti mrazu, tak vysokým letním teplotám.

Jak vyčistit ucpaný okap : Ucpané svody lze vyčistit snadno; většinou stačí vyjmout kryt a propláchnout je hadicí. Pokud je ucpaný podzemní odtok, zkuste jej vyčistit pérem na čištění odpadů. Poté odtok propláchněte zahradní hadicí. Nečistoty, které zhoršují či znemožňují odtok, můžete odstranit také pomocí vysokotlakého čističe.

Okapový žlab pozinkovaný 330 mm Délka 5 metrů

Kat. č. Délka Cena včetně DPH
87001-2 3 metry 290Kč
87001-3 4 metry 387Kč
87001-4 5 metrů 558Kč
87001-5 6 metrů 669Kč


Okapové a svodové systémy – prodej a cena za metr

Okapový systém – kompletní dodávka včetně montáže
Hliník RAL
Žlab hranatý rš 50 bm 410 Kč
Hák žlabu hranatého rš 40 ks 280 Kč
Kotlík žlabu hranatého rš 40 ks 775 Kč

Jakou zvolit velikost okapů

Jak vybrat šířku okapu

Odvodňovaná plocha střechy Rozvinutá šířka žlabu Odpovídající průměr žlabu
do 50 m² 250 mm 100 mm
do 75 m² 280 mm 125 mm
do 100 m² 333 mm 150 mm
do 150 m² 400 mm 200 mm

Okapy můžete ponechat v barvě kovu, která působí neutrálně. Dobře poslouží bílo-hliníkové odstíny KJG RAL 9006 a KJG RAL 9007. Další možností je dům osadit barevnými okapovými žlaby, které můžete sladit s barvou střechy, fasády nebo oken – ať už decentně tón v tónu, nebo naopak odvážnými kombinacemi.Malé díry v okapu

Ty se dnes dají opravit velice jednoduše pomocí moderní vymoženosti v podobě těsnící gumy se sponou. Další možností je záplata na okapy, bitumenová páska nebo nátěr gumoasfaltem – ten je však pouze dočasný.

Pozinkované žlaby se spojí přiložením, resp. doražením k sobě, přičemž mezera mezi nimi může být maximálně 3 mm. Následně se přiložené žlaby zajistí spojkou, která se skládá ze dvou částí: horní část pro uchycení na návalku a spodní část pro uchycení za zadní ohyb žlabu. Mezi sebou jsou spojeny sponou.

Jak opravit díru ve zdi : Jeden z nejjednodušších postupů je zatmelení nerovností a děr šlehaným tmelem. Používá se především u děr po hmoždinkách a drobných prasklin. Jeho aplikace je snadná, pomocí stěrky tmel promíchejte a drobné množství naneste na vadu, kterou potřebujete zakrýt. Aplikujte tolik tmelu, aby byla díra celá vyplněná.

Čím utěsnit okap : Těsnost okapových spojů nejlépe prověříme tím, že nalijeme do okapu obsah větší nádoby s vodou: pokud voda neprosakuje, můžeme zůstat v klidu, jsme připraveni na deštivé počasí. V opačném případě bude potřeba spoje utěsnit těsnící páskou nebo tmelem na okapy.

Kolik stojí cisteni okapů

Ceník

druh prací cena od
čištění okapů 60 Kč/ bm
nátěry okapů 200 Kč/ bm
nátěry plechových střech 200 Kč/ m2
hroty proti ptactvu 200 Kč/ bm


Okapy čistěte alespoň dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Na začátku jara se do čištění pusťte po roztání posledního sněhu a na podzim předtím, než sníh napadne. Pokud však máte blízko domu větší množství stromů a poletujícího ptactva, uklízejte okapy častěji – podle míry zanesení.Jak vybrat šířku okapu

Odvodňovaná plocha střechy Rozvinutá šířka žlabu Odpovídající průměr žlabu
do 50 m² 250 mm 100 mm
do 75 m² 280 mm 125 mm
do 100 m² 333 mm 150 mm
do 150 m² 400 mm 200 mm

Jaký sklon má mít okap : Minimální normový sklon žlabu je 0,5 % (tzn. 5 mm na 1 m délky) Přední okraj žlabu se umísťuje o cca. 10 mm níže pro případ ucpání a přetečení