Jak fungují kontrolky v autě?
Vysvětlení všech kontrolek v autě najdete zde. Kontrolky v autě mohou svítit zeleně, oranžově (žlutě) nebo červeně. Zelené kontrolky jsou informativní, oranžová barva značí výstrahu a varují řidiče před problémem. Červené kontrolky již značí vážný problém s autem a je třeba je ihned řešit.Různobarevné diody dovolují rozlišit naléhavost sdělené informace: Zelené informují o tom, že je něco zapnuto (třeba ukazatele směru), žluté upozorňují na problémy, které by případně mohly být vážnější (nízká hladina oleje), červené znamenají vážnou výstrahu (ztráta tlaku oleje, ztráta dobíjení).Kontrolky na palubní desce najdeme ve třech barvách, stejně jako na semaforu: Zelená – „můžeš jet“ (= funkčnost systému) Oranžová – „pozor“ (= varování před potenciálním problémem) Červená – „stůj“ (= upozornění na již vzniklý problém vyžadující vaši pozornost)

Co hlásí kontrolky na palubní desce : Kontrolky na palubní desce informují řidiče o aktuálním stavu vozidla. Jakmile se objeví problém, který zachytí některé z čidel vozu, kontrolka se rozsvítí. Kontrolky znázorňují problémy jednoduchými obrázky, aby byly platné a pochopitelné na mezinárodní úrovni, bez nutnosti znát jazyk výrobce auta.

Jaké jsou kontrolky v autě

Napovědět by nám měla barva signalizace – žluté a oranžové značí drobnou závadu či nedostatek, červené závažnější problém, se kterým bychom neměli pokračovat v jízdě. Naopak zelené kontrolky značí, že je funkce v chodu – například světla, tempomat či zvolený jízdní režim.

Co znamená oranžová kontrolka oleje : Pokud vám svítí oranžová kontrolka oleje znamená to, že hladina oleje v motoru je příliš nízká. Pokud je cíl vaší cesty nedaleko, můžete pokračovat v cestě a poté doma dolít olej. Pokud je rozsvícena červená kontrolka oleje znamená to, že motor není dostatečně mazán (například kvůli velmi nízké hladině oleje).

Napovědět by nám měla barva signalizace – žluté a oranžové značí drobnou závadu či nedostatek, červené závažnější problém, se kterým bychom neměli pokračovat v jízdě. Naopak zelené kontrolky značí, že je funkce v chodu – například světla, tempomat či zvolený jízdní režim.

Vykřičník, trojúhelník s vykřičníkem

Zde je vždy třeba zkontrolovat, s jakou další kontrolkou svítí, protože jde o doplňkovou kontrolku. Upozorňuje na závažnost problému – žlutá barva signalizuje varování, červená znamená vážné ohrožení.

Co znamená vykřičník na palubní desce

Běžně se kontrolka s červeným vykřičníkem rozsvítí při zatáhnutí ruční brzdy. Pokud se kontrolka rozsvítí, když ruční brzdu nemáte zataženou, naznačuje to pravděpodobně problém v brzdové soustavě. Může se jednat například o nedostatek brzdové kapaliny, nebo v horším případě o vážnější závadu na brzdách.Vykřičník, trojúhelník s vykřičníkem

Zde je vždy třeba zkontrolovat, s jakou další kontrolkou svítí, protože jde o doplňkovou kontrolku. Upozorňuje na závažnost problému – žlutá barva signalizuje varování, červená znamená vážné ohrožení.Červená kontrolka ve tvaru baterie značí problém s dobíjením autobaterie. S takovouto závadou sice můžete pokračovat v jízdě do nejbližšího servisu, je však nutné omezit spotřebu energie na minimum. To znamená vypnout všechny elektrické spotřebiče, jako je rádio, klimatizace apod.

Servo řízení

Červená kontrolka ve tvaru volantu upozorňuje na nefunkční posilovač řízení, což poznáte podle toho, že se vám hůře otáčí volantem. Pokud tato kontrolka svítí oranžově, je jeho funkce značně omezená.

Co je to EPC : Kontrolkou EPC disponují pouze benzínová auta a vždy se krátce rozsvítí při nastartování auta. Pokud kontrolka bliká nebo svítí i po nastartování, značí to problém s motorem a při jízdě se motor přepne do nouzového režimu. Je na místě návštěva servisu a odstranění závady.

Kolik můžu ujet s kontrolkou oleje : Když si nejste jisti nebo nevíte, doporučuje se provést celkovou výměnu oleje. Je-li ujetá vzdálenost mezi 4 000 km a 15 000 km, budete potřebovat jenom doplnit olej. Je-li větší než 15 000 km, potřebujete vyměnit olej. Jestliže jste ujeli méně než 4 000 km a hladina oleje je nízká, může to znamenat technický problém.

Kolik dolít oleje Když se rozsvítí kontrolka

Když se vám rozsvítí kontrolka oleje, počítejte s tím, že minimálně půl litru bude potřeba dolít. „Všeobecně platí, že řídit byste se měli podle ukazatelů hladiny na olejové měrce,“ říká Martin Šípek z bruntálského autoservisu BP Servis.

Na nedostatečné rozlišení fotografií upozorňují výstražné vykřičníky (najedete-li kurzorem na vykřičník, zobrazí se vám více informací). Žlutý vykřičník se objeví u fotografií, které sice nelze vytisknout v perfektní kvalitě, ale pokud nepatříte k opravdu náročným tvůrcům, výsledek by vás měl uspokojit.Brzdy: Když červená kontrolka vykřičníku v kolečku svítí, je to nejčastěji zcela banálně kvůli zatažené či neúplně povolené ruční brzdě; stává se, že ji nespustíte až dolů a kontrolka stále svítí.

Co znamená vykřičník v Trojuhelniku : Vykřičník, trojúhelník s vykřičníkem

Zde je vždy třeba zkontrolovat, s jakou další kontrolkou svítí, protože jde o doplňkovou kontrolku. Upozorňuje na závažnost problému – žlutá barva signalizuje varování, červená znamená vážné ohrožení.