Jaký je nejlepší olivový olej?
Deset tipů pro výběr dobrého olivového oleje

  • Nenechte se zmást označením Extra panenský olivový olej.
  • Láhev s olejem musí být tmavá
  • Podezřele nízká cena je varováním.
  • Neznámý původ oliv „Směs olivových olejů pocházejících z EU“
  • Nejlepší olivový olej se vyrábí z oliv sklizených v říjnu.
  • Olivový olej musí být filtrovaný

Obecně platí, že se barva oleje odvíjí od druhy oliv, ze kterých vznikl. Základním a nejspolehlivějším indikátorem kvality oleje je ale kyselost, neboli acidita. Čím je nižší, tím je olivový olej kvalitnější. Extra panenský olivový olej nesmí přesáhnout 0,8 % přírodní kyselosti.Extra panenský speciálně namíchaný olivový olej kategorie superior, lisovaný šetrným procesem „za studena“ při teplotách do 27 stupňů Celsia, a to do 8 hodin od ukončení ruční sklizně. Olej tvoří pečlivé namíchaná směs odrůd Nocellara del Belice, Cerasuola a Biancolilla.

Co znamená extra panenský olivový olej : Pokud olej nevykazuje žádné vady a jeho acidita je nižší či rovna 0,8 g na 100 g (též může být označováno jako 0,8 %), pak se označuje právě jako extra virgin – extra panenský.

Kde se vyrabi nejlepší olivový olej

Vítězný libanonský olivový olej s označením Darmas se vyrábí v jiholibanonské vesnice Deir Mimmas zařadil Libanon na mapu nejlepších olivových olejů na světě. Majitelka vítězné značky získala zlatou medaili. „Nejlepší olivový olej roku 2023“ v mezinárodní soutěži kvality olivového oleje NYIOOC.

Který olej je lepší : Lepší volbou je proto za studena lisovaný řepkový olej, který má vynikající poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin na úrovni 1:2. Navíc, najdete v něm i další prospěšné vitamíny či antioxidanty. Dokáže tak snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, podporovat imunitu a doplňovat do těla chybějící látky.

Nefiltrovaný olej spotřebujte do několika týdnů, filtrovaný až do několika měsíců od otevření lahve. Zkažený olivový olej nepříjemně páchne a jeho chuť není dobrá. Jeho použítí při vaření může uvolnit do jídla volné radikály, které se pak dostanou do vašeho těla.

OLIVOVÝ OLEJ NA SMAŽENÍ

Na smažení se nehodí nefiltrovaný panenský olivový olej, protože obsahuje pevné části, které se pálí. Filtrovaný panenský olej použít lze, ale je ho škoda, protože se většina aromatických sloučenin ve vysoké teplotě znehodnocuje. Doporučuje se tedy smažit na oleji nepanenském.

Proč Nesmažit na olivovém oleji

Na smažení se nehodí nefiltrovaný panenský olivový olej, protože obsahuje pevné části, které se pálí. Filtrovaný panenský olej použít lze, ale je ho škoda, protože se většina aromatických sloučenin ve vysoké teplotě znehodnocuje. Doporučuje se tedy smažit na oleji nepanenském.E Kokosový olej. Odborné hodnocení: Kokosový olej je z výživového hlediska vůbec nejhorší. Má až 95 % zdraví škodlivých nasycených mastných kyselin.Výborný je např. lněný olej nebo slunečnicový olej. Všechny zmíněné oleje obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin a snižují tak obsah cholesterolu v krvi. Zapomínat byste neměli ani na kvalitní nádobí – nejlepší je používat teflon nebo keramiku.

Zkažený olivový olej změní svoji barvu, vůni a chuť. Pokud byl předtím čirý, bude nyní zakalený. Vůně bude pravděpodobně nepříjemná a chuť raději nechtějte poznat. Určitě se vyhněte jakémukoliv dalšímu použití, takový olej už bohužel žádnou parádu v kuchyni neudělá.

Jak dlouho vydrží otevřený olivový olej : Na světle při zvýšených teplotách však může olej žluknout již za 2 – 3 měsíce. Po otevření se obecně doporučuje olej spotřebovat do cca 2 měsíců.

Jaký je nejzdravější olej na smažení : Na tepelnou úpravu nejlépe vychází rafinovaný řepkový nebo olivový olej. Oba druhy olejů mají vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin, které jsou stabilní i za vysoké teploty při restování nebo smažení.

Jaký olej na smažení řízků

Vhodným tukem je tak například olej řepkový, který obsahuje vysoký podíl omega-3 mastných kyselin, zároveň má vysoký bod zakouření (okolo 200°C). Naše babičky smažily řízky na sádle, které má bod zakouření 188°C, takže také patří mezi vhodné tuky. Dodává řízkům dobrou chuť.

Rafinovaný řepkový olej je nejlepší olej na smažení a pečení. Má vysoký bod zakouření, takže se hned tak nepřepálí, a obsahuje jak omega-3, tak omega-6 mastné kyseliny. Tedy kyseliny, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Z nutričního hlediska je tento olej jeden z nejvýhodnějších.Na světle při zvýšených teplotách však může olej žluknout již za 2 – 3 měsíce. Po otevření se obecně doporučuje olej spotřebovat do cca 2 měsíců.

Jaký olej je nejzdravější : Výborný je např. lněný olej nebo slunečnicový olej. Všechny zmíněné oleje obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin a snižují tak obsah cholesterolu v krvi. Zapomínat byste neměli ani na kvalitní nádobí – nejlepší je používat teflon nebo keramiku.