Jaký materiál na okapy?
Nejlepší volbou jsou pro Vás měděné okapy. Měď je totiž vůči jiným kovům na bázi pozinku nebo titanzinku nesnášenlivá, a to ani nemusí být s těmito prvky v přímém kontaktu – stačí, když z měděné krytiny stéká voda do pozinkovaného okapu a můžete se těšit na jeho brzkou degradaci.Pozinkované okapy

Aby vydržely, musíme je natřít barvou. Korozi zabráníme, když první nátěr naneseme až asi za rok po osazení okapů, tedy poté, co pozinkovaný povrch zoxiduje. Při pravidelné údržbě je životnost okapů z pozinkovaného plechu přibližně dvacet let.Titanzinek. Titanzinek je velmi oblíbený bezúdržbový materiál, ve srovnání s mědí však dostupnější. Má barvu jako klasický plech a časem mírně zvětrá, nemění však vzhled tak výrazně jako měď; titanzinek pouze ztratí lesk a zešedne.

Jak vybrat barvu okapu : Okapy můžete ponechat v barvě kovu, která působí neutrálně. Dobře poslouží bílo-hliníkové odstíny KJG RAL 9006 a KJG RAL 9007. Další možností je dům osadit barevnými okapovými žlaby, které můžete sladit s barvou střechy, fasády nebo oken – ať už decentně tón v tónu, nebo naopak odvážnými kombinacemi.

Jakou zvolit velikost okapů

Jak vybrat šířku okapu

Odvodňovaná plocha střechy Rozvinutá šířka žlabu Odpovídající průměr žlabu
do 50 m² 250 mm 100 mm
do 75 m² 280 mm 125 mm
do 100 m² 333 mm 150 mm
do 150 m² 400 mm 200 mm

Jaký spád okapu : Spád plastového okapu by měl být minimálně 2 mm na metr. Spád kovového okapu by měl být minimálně 5 mm na metr.

Klempířské práce a služby s tím spojené

Příkladem může být ceník klempířských prací, který se týká montáže jak žlabů, tak i okapových svodů. V tomto směru se ceny pohybují v řádech 100 – 200 korun za běžný metr, který je na náš dům nainstalován.

Orientačně se může cena zinkování konstrukcí pohybovat (dle ceny zinku na světovém trhu) mezi 8,- Kč/kg až 11,-Kč/kg pozinkovaného zboží.

Co je to titanzinek

Titanzinek je slitina zinku s titanem, plech je z homogenního kovu. Titanzinek má 3 typy úrovně patiny, které mu dávají jeho zbarvení.RHEINZINK – jednička v titanzinku na celém světě

Kvalitní německý materiál, dlouholeté know-how, inovace a nadčasový design podpoří realizaci Vašich vizí. Přírodní bezúdržbový materiál je ideální pro moderní architekturu i pro citlivé rekonstrukce památkových objektů.Nábytek doporučujeme světlý, případně bílý. Pokud se vám naopak zdá strop v místnosti příliš nízký, zvolte pro vymalování stropu světlé barvy nebo bílou barvu. Pokud je strop proveden ve světlejším odstínu než stěny, prostor se opticky otevírá směrem nahoru. Obývací pokoj tak například bude vypadat větší a světlejší.

Jak vybrat šířku okapu

Odvodňovaná plocha střechy Rozvinutá šířka žlabu Odpovídající průměr žlabu
do 50 m² 250 mm 100 mm
do 75 m² 280 mm 125 mm
do 100 m² 333 mm 150 mm
do 150 m² 400 mm 200 mm

Jaký sklon má mít okap : Minimální normový sklon žlabu je 0,5 % (tzn. 5 mm na 1 m délky) Přední okraj žlabu se umísťuje o cca. 10 mm níže pro případ ucpání a přetečení

Jak se měří šířka okapu : Průměr žlabu se měří od zadní stěny okapu k přední návalce, přičemž samotná návalka se nezapočítává. Na obrázku vidíte návalku vpravo – jedná se o okrasné ukončení žlabu, které zároveň slouží ke zpevnění žlabu a k uchycení do háků.

Čím řezat okapy

Pokud je potřeba žlaby krátit, použijte kotouč na řezání tenkého plechu, pilku na železo nebo nůžky na plech. V žádném případě na krácení lakovaných materiálů nepoužívejte flexu! Při řezu totiž vznikají vysoké teploty, které spálí protikorozní ochranu plechu. Řez je pak zakalený a roztřepený a dochází brzy ke korozi.

Kolik si bere klempíř na hodinu Klempíři si za svou práci účtují 250 – 350 Kč/hod.V případě potřeby umístěte mezi klasické svodové trubky ještě sběrač dešťové vody, a to stejně snadným způsobem – zasunutím do sebe. Svody se připevňují po nejvíce 2 metrech odpovídajícími objímkami (objímky na pozinkované okapy a objímky na hliníkové okapy) pomocí hmoždinek a trnu do zdi domu.

Co je to pozink : Pozink je galvanicky pozinkovaná ocel (FeZn). Jedná se o nejrozšířenější materiál a je oblíben zejména pro svou příznivou cenu. Vrstva pozinku na ocelovém drátu účinně brání pletivo proti vlhku a kyselinám obsaženým např. v dešťové vodě.