Jak na první běh?
Ze začátku stačí 20-30 minut indiánského běhu 3-4x týdně. Jakmile si Vaše tělo na pohyb zvykne, začněte postupně zkracovat dobu chůze a prodlužujte dobu souvislého běhu. Poté můžete prodlužovat dobu pohybu nebo zrychlovat Vaše tempo.Nejprve začni na kratším úseku a kilometráž postupně přidávej podle toho, jak se cítíš a jak stoupá tvoje výkonnost. Pokud máš plán uběhnout deset kilometrů, určitě si nenaplánuješ první běh třeba na sedm kilometrů, ale začneš na dvou či třech a postupně budeš přidávat po kilometru či dvou.Podstatné je, stanovit si váš běžecký plán a také si ujasnit, proč vlastně chcete začít běhat. Začněte tím, že si stanovíte tréninkový plán na 8 týdnů, přičemž budete běhat 4 dny v týdnu. Během odpočinku se věnuje třeba józe, svižnější chůzi, jízdě na kole atd. Volný a tréninkový den střídejte.

Co se stane když začnu běhat : Běh je oblíbená aktivita, která má mnoho pozitivních účinků na tělo i celkové zdraví, konkrétně: Zlepšení kardiovaskulárního zdraví: Běhání zvyšuje tepovou frekvenci a pomáhá posilovat srdce a cévy. Tím snižuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice.

Jak často běhat abych zhubla

Hlavně pravidelnost. Abyste na sobě pozorovali změny, je třeba běhat pravidelně a dostatečně dlouhou dobu. Na běh si vyčleňte čas minimálně 3krát týdně po dobu alespoň 30 min. Tělo nejprve bere energii z glykogenových zásob, které vám vystačí asi na půlhodinový pohyb, a až poté sahá do zásob tukových.

Kdy je lepší běhat ráno nebo večer : Běhání večer je skvělá volba, celý den máme za sebou a můžete ho symbolicky uzavřít dávkou endorfinů získaných z běhu. Díky běžeckému tréninku snáze vypnete i po těžkém dni v práci. Náš organismus se kolem 18-20 hodiny ke sportovní aktivitě také staví pozitivně.

Průměrně se udává doba 2-3 měsíců ke zvládnutí 5 km, ale jelikož nikdo neodpovídá přesně průměru, vycházej z několika předpokladů: Tvůj zdravotní stav (fyzický i psychický) – v případě nejasností je lepší svůj stav konzultovat s praktickým lékařem či fyzioterapeutem.

Jak často běhat, aby hubnutí bylo co nejefektivnější Zkuste začít pravidelným během 3× týdně. Postupně můžete frekvenci tréninků navýšit nebo doplnit běh jiným sportem. Tělo potřebuje také čas na regeneraci a přetrénování běhání a hubnutí nepodpoří.

Jak dlouho po běhu tělo spaluje

U průměrného jedince se začnou tuky spalovat teprve po cca 15 minutách běhu a až po půl hodině tělo zapojí tento zdroj energie výrazněji. Zároveň musí netrénovaný jedinec udržovat mnohem menší intenzitu běhu. Ideální je použít měřič tepu a udržovat tep na 55 – 60 % maxima tepové frekvence.Na běhu je skvělé, že hubnete rovnoměrně, a to i v těch partiích, které zpravidla trápí nejvíce – tedy také v oblasti břicha a stehen. Navíc se bude vaše tělo hezky zpevňovat. Pokud chcete hubnutí břicha nebo stehen ještě podpořit, zkombinujte běh s posilováním.Po běhání je důležité jíst jídla, která pomůžou vašim utahaným svalům zahojit se. Celozrnné sachariny jako těstoviny a hnědá rýže poskytují energii, budují svaly a zlepšují výdrž a výkon. Spárujte je s potravinami bohatými na bílkoviny, jako jsou vejce, kuře nebo ořechy.

Co jíst před ranním během

  • Banán či jiný kus ovoce (Pokud nemáš ráno dostatek času, je tohle ideální volba)
  • Hrstka datlí
  • Ovesná či jiná kaše s ovocem.
  • Bílý jogurt a kus ovoce.

Jak vydržet déle při běhu : Jak se zamilovat do běhu a vydržet u něj

  1. Nepřepalte start. Tělo je po letech nečinnosti zlenivělé, svaly si musí na pohyb zvyknout.
  2. Dbejte na pravidelnost.
  3. Udělejte si trénink zábavným.
  4. Neběhejte sami.
  5. Doplňte běh o další aktivity.

Jaký je dobrý čas na 10 km : Někdo dokáže desítku zaběhnout pod 35 minut a jiný s vypětím všech sil pod hodinu. Podrobným zkoumáním mnoha závodů v ČR na 10 km jsem zjistil, že největší počet běžců dobíhá do cíle mezi 45 až 55 minutou závodu. To lze také označit za průměrný čas mezi běžci hobíky, který potřebují ke zdolání této distance.

Kolik by měl člověk uběhnout

Cooperův test

Pohlaví Velmi dobrý Dobrý
Muži 3700+ m 3400 – 3700 m
Ženy 3000+ m 2700 – 3000 m


Chceš-li zhubnout, doporučuji sportovat nejméně 30 až 45 minut v mírné intenzitě a 3 – 5 dnů v týdnu.Po běhání je důležité jíst jídla, která pomůžou vašim utahaným svalům zahojit se. Celozrnné sachariny jako těstoviny a hnědá rýže poskytují energii, budují svaly a zlepšují výdrž a výkon. Spárujte je s potravinami bohatými na bílkoviny, jako jsou vejce, kuře nebo ořechy.

Po čem tloustne břicho : nadbytek syrové zeleniny nebo ovoce. kombinace obilí a ovoce (typicky kaše na sladko místo jídla nebo příliš mnoho “zdravých” dezertů z obilí a ovoce) velké množství luštěnin (pozor na správně uvařené luštěniny) a nedostatek tepelně upravené zeleniny k nim.