Jak na vymenu chladici kapaliny?
Nezapomeňte, že motor musí být studený.

  1. Odšroubujte hadici ze spodní strany nádobky a nechejte kapalinu odtéct.
  2. Povolte vypouštěcí ventil (šroub) na bloku motoru a počkejte, až kapalina odteče. U některých vozů jsou ventily dva.
  3. Šrouby a nádržku můžete očistit.
  4. Dolijte směs do nádobky v požadovaném poměru a množství.

Typ chladící kapaliny lze vybrat podle jejího písmenného označení a barvy. Existuje typ B, typ C (G11), typ D (G12), typ F (G12+) a typ G (G12++). Starší typy chladících kapalin s označením G11 mívají modrozelenou barvu, novější verze mají barvu červenou a ty nejnovější G12+ a dál jsou růžové až fialové.Nádobku pro dolití chladící kapaliny najdete pod kapotou vašeho vozu. V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami.

Jak zjistit barvu chladici kapaliny : Otevřete kapotu a najděte nádržku chladicí kapaliny. Většinou má průsvitně bílou barvu a vede od ní hadice k chladiči. Nádržka má na boku značky plnicího rozsahu. Pokud je motor vychladlý, chladicí kapalina by měla dosahovat po rysku plnění za studena.

Kolik stojí litr Fridexu

Fridex G 13

Cena Firdexu G 13 se pohybuje mezi 120 a 160 Kč za jeden litr.

Jak utěsnit chladič : Spusťte motor ve volných otáčkách a počkejte až se zahřeje chladič (riziko opaření) Důkladně protřepte obsah. Vlejte obsah lahvičky do chladiče. Zavřete uzávěr chladiče a udržujte otáčky mezi 2,5 – 3,5 tis/min. přibližně 15 minut, což zabezpečí rovnoměrné rozmíchání směsi a utěsnění netěsností.

G12 + – fialová chladicí kapalina má stejné vlastnosti jako červená G12, liší se od ní pouze zabarvením. G13 – fialová kapalina je moderní směsí do nových aut, která velmi účinně chrání kovové části proti korodování. Může také nahradit jakýkoliv jiný typ chladicí kapaliny ve starších vozidlech.

Nemrznoucí směs do chladičů K12 EXTRA

Odpovídá normě VW TL 774/D. Svými vlastnostmi je totožná s originální chladicí kapalinou G12 a G12+, která je schválena pro použití ve vozech Škoda a je s touto kapalinou plně mísitelná. Kapalina určená do moderních motorů, včetně celohliníkových.

Co dolít chladící kapalinu

Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.Pohledem zkontrolujte nádržku s chladicí kapalinou. Ta by se přitom měla nacházet mezi ryskami. Pokud je kapaliny málo, dolijte ji. Nepřekračujte ale maximální hladinu – kapalina při zahřátí zvětší objem a může poškodit chladicí oběh.G11 – modro-zelená nemrznoucí směs je dobrým výběrem pro novější motory, které již mají hlavy na válcích vyrobeny ze slitiny hliníku. G12 – červená chladicí kapalina je určena pro novější vozidla s hliníkovými hlavami, kde šetří slitiny z měkkých kovů, gumové těsnění a plastové části.

K tomu, abyste zjistili, jestli aktuální náplň chladicí kapaliny vyhovuje, používáme obyčejný hustoměr. Už podle názvu je patrné, že se s ním měří hustota kapaliny, která nám ukáže, jak na tom kapalina skutečně je. Do hustoměru nasajete malé množství kapaliny (mačkáním balónku).

Jak často se doleva chladicí kapalina : Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

Jak často měnit Fridex : E: Kapalina by se podle návodu, měla měnit každé dva roky, nebo po ujetí 24 000 km.

Čím vypláchnout chladič

Zkusil bych naplnit chladící systém cca 5-ti procentním roztokem hydroxidu sodného (třeba prací sodou), pokud možno teplého, projet auto cca 10 až 15 km, pak vypustit po rozpojení spojů nejnižších hadic. Propláchnout teplou vodou a podle výsledku třeba i zopakovat.

Obyčejná voda do chladiče nepatří

Ano, v nouzi nejvyšší voda z kohoutku poslouží, ale poté je třeba co nejdříve všechnu kapalinu z chladicího okruhu vypustit a vyměnit za směs destilované vody a chladicí kapaliny. Kromě toho, že snižuje bod, kdy směs v systému mrzne, totiž chladicí kapalina má i další funkce.Pokud jde do tuhého, tak i obyčejná voda pomůže k dojetí bez fatálního poškození motoru, ale důrazně doporučujeme co možná nejdřív vodu ze soustavy vypustit a nahradit ji standardní chladicí kapalinou. Nejde totiž jen o vodní kámen či jiné nečistoty.

Kam nalít chladící kapalinu : Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.