Jak natřít fasádu?
Interval údržby závisí na stavu fasády, který je ovlivněn kvalitou použitých fasádních materiálů a podmínkami, jimž je fasáda vystavena. Obecně doporučujeme fasádní povrchy pravidelně omývat a nejpozději po 10 až 15 letech je třeba provést renovační nátěr fasádní barvou.Zpočátku „ořezáváme“, jak říkají řemeslníci, kolem okrajů štětcem a pak, nejlépe štětkou, pokračujeme na ostatních plochách. Druhý nátěr se doporučuje nanášet válečkem. Pomocí válečku docílíme s barvou BARLET celistvého vzhledu fasády bez nepravidelností.Fasáda se upraví nátěrem weberton micro V nebo weberrudicolor včetně provedení systémové penetrace.

Jak penetrovat fasády : Penetrace se provádí po vyzrání základní vrstvy minimálně však po 5 dnech. Podkladní nátěr se nanáší válečkem nebo štětcem. Následná povrchová úprava se provádí po zaschnutí penetračního nátěru dle místních klimatických podmínek, minimálně však po 12 ti hodinách.

Kolik stojí nátěr fasády

Akrylátový nátěr fasády

Penetrace omítky od 9 Kč/m2
Nátěr hladké fasády bílá barva od 120 Kč/m2
Nátěr hrubé fasády bílá barva od 150 Kč/m2
Nátěr hladké fasády barevné provedení od 160 Kč/m2
Nátěr hrubé fasády barevné provedení od 190 Kč/m2

Kolik vrstev fasádní barvy : Pro dostatečnou ochranu fasády je potřeba vždy aplikovat dvě vrstvy nátěru, na druhou vrstvu je potřeba dalších 20 litrů.

Silikonové fasádní barvy – nejdražší, ale také svými vlastnostmi nejlepší řešení fasádního nátěru. Má vysokou paropropustnost, minimálně se špiní, voda po ní jednoduše stéká a vydrží desítky let. Pokud na své fasádě nechcete šetřit a nátěr vnímáte jako dlouhodobou investici, jsou silikonové barvy sázkou na jistotu.

Obecně je třeba počítat s tím, že k vyschnutí dojde v řádu hodin, typicky v rozmezí 4 až 12.

Jak dlouho vydrží penetrace

Když dodržíte základní rady při postupu, vydrží nátěr 10 až 12 let. Fasádní penetrace jsou nezbytným nátěrem před nanesením tenkovrstvých omítek nebo fasádních barev. Fasádní penetrace se vyrábí probarvené k vybranému odstínu omítky nebo barvy či jsou transparentní nebo mají mléčnou barvu.Orientační cena za zateplení fasády v roce 2022 se neustále pohybuje. Aktuálně takto: od 950 – 1150 Kč bez DPH za 1 m2 u fasádního polystyrenu. od 1100 – 1500 Kč bez DPH za 1 m2 u minerální vaty s podélným vláknem.Alternativou ke klasickým omítkám mohou být fasády s obkladem. Je možné volit z mnoha druhů obkladů – keramické obkladové pásky, cihelné obkladové pásky, umělý kámen, obkladové prvky z lehčeného betonu, ale i sklo.

Doporučená doba na vyzrání omítky je minimálně 24 hodin při 20 °C. Teprve poté můžeme nanést další odstín nebo typ omítky.

Jak přebarvit fasádu : Nový nátěr fasády

základním nátěru nařeďte barvu asi 10 až 15 % vody a naneste ji pomocí fasádního válečku. Na rozích a hranách použijte štětku. Pro dosažení stejnoměrného nánosu barvy natírejte rovnoměrně shora dolů, poté napříč a nakonec opět shora dolů.

Kdy je nejlepší dělat fasádu : Ideálním obdobím pro zateplování domu je jaro a podzim, kdy teploty nejsou příliš vysoké ani nízké. Počasí ovlivňuje hlavně realizaci vnějšího zateplení a fasády.

Jak správně penetrovat

Penetrační nátěry se obvykle nanáší v několika vrstvách. Nanášení další vrstvy není vhodné odkládat, protože když nátěr zcela zaschne (vytvrdne), smísení obou vrstev je problematické. Penetrační nátěr musí být po aplikaci zcela vsáknutý do podkladu. V případě, že se vytvoří louže, je třeba rozetřít je do plochy.

Jak dlouho schne penetrace

Není radno podcenit dobu schnutí a začít s malováním dříve. Zaschlou penetrační vrstvu poznáte tak, že její povrch nelepí a je zcela matný. Také se můžete řídit radou která zní: „správně napenetrovaná stěna se pozná tak, že její povrch má podobný odlesk jako slepičí vejce“.Minimální doba schnutí je 4 hodiny, u neporézních materiálů penetrovaných při nižší teplotě však může trvat i 12 hodin. Suchou penetraci poznáte na dotek. Nesmí být lepkavá ani zanechávat lesklý film. Penetrování podkladů není žádná věda, stačí jen dodržet základní pravidla a na nanášení barvy nespěchat.

Kolik stojí práce m2 fasády : kontaktní zateplení polystyrenem: od 1.800 Kč/m² kontaktní zateplení s minerální izolací: od 2.800 Kč/m² provětrávaná fasáda: cca 6.000 Kč/m² fasáda bez zateplení (na Porotherm): od 900 Kč/m²