Jak obarvit vyfouknutá vajíčka?
Přírodní barvení velikonočních vajíček cibulí, červeným zelím, řepou, kurkumou, čajem i kávou. Efektní a levné – to je přírodní barvení velikonočních vajec, které si získává čím dál více příznivců. S dosažením překrásných odstínů vám pomůžou cibulové slupky, kurkuma, červené zelí, řepa, špenát, káva i černý čaj.Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.Špendlík zapíchnete do gumy na konci tužky a získáte tím pohodlné náčiní pro barvení. Vyfouknuté vajíčko umístíte na špejli a můžete začít malovat. Voskem nabarvené vajíčko necháme pořádně zaschnout. Poté jej můžeme ubrouskem pořádně vyleštit, aby se krásně lesklo.

Jak spravne barvit vajíčka : Do nádobky s vodou teplou cca 70 °C a octem nasypeme nebo nalijeme barvu a zamícháme. Množství octa upravíme podle množství barvy a vody. Do barvy ponoříme vejce a necháme je tam ponořená podle typu barev 0,5 – 1 minutu (tekuté) nebo 3 – 5 minut (práškové). Obarvená vejce vyjmeme a necháme oschnout.

Jak obarvit vyfouklá vejce

Jak obarvit vyfouklá vejce.

 1. Do dírky ve skořápce píchneme špejli a ponoříme vejce do barvy.
 2. Po dosažení žádoucího odstínu vejce pomocí špejle vylovíme a necháme vytéct barvu, která do něj případně natekla.
 3. Kromě barvicí lázně můžeme vejce namalovat barvami pro výtvarníky nebo řemeslníky rozpustnými ve vodě.

Jak dlouho dopredu barvit vajíčka : Barvivo dejte do sklenice, přidejte ocet a promíchejte. Opatrně vložte již uvařená a zchlazená vejce natvrdo a nechte nabarvit přes noc v lednici.

Zabalené vajíčko v ubrousku namočte do sklenice/misky s vodou. Vajíčko stačí namočit na sekundu, dvě a poté vytáhnout a nechat okapat. My si je ještě chvíli nechali bokem na talířku, aby barvy na vajíčko dobře přilnuly.

Vajíčka je možné před malováním fixami obarvit potravinářskými či přírodními barvami nebo ponechat bílá. A poté na vejce použijte fixy a značkovače, pomocí kterých na vajíčkách vytvoříte různé obrázky, veselé obličeje, tečky, proužky nebo klidně i složité vzory.

Jak obarvit vajíčka bez barev

Jak na přírodní barvy

 1. Hnědá: odvar z cibulových slupek.
 2. Žlutá: kurkuma.
 3. Červená: odvar z červeného zelí
 4. Růžová: šťáva z červené řepy.
 5. Fialová: šťáva z borůvek.
 6. Zelená: odvar ze špenátu.
 7. Oranžová: čaj nebo káva.

Do starého hrnce vložíme slupky z cibulí, přidáme 2 lžíce octa a lžíci soli. Vše povaříme, až bude "odvar" pěkně zbarvený. Poté slupky vyndáme a vložíme syrová vejce. Vaříme cca 15 -30 min na mírném ohni.Jak barvit vejce v kurkumě

 1. Nachystáme si hrnec s vodou, do kterého přidáme trochu octa, aby barva lépe držela.
 2. Přidáme přibližně 4 lžíce kurkumy (můžeme i více).
 3. Promícháme a opatrně vložíme vejce.
 4. Přivedeme k varu a vaříme 10-20 minut dle intenzity barvy.
 5. Pro lesk uvařená vajíčka potřeme sádlem, nebo olivovým olejem.


Pokud si chcete zaexperimentovat využijte nálev z kurkumy, červeného zelí a oblíbenou jedlou sodu. Barvy budou sytější než ze špenátu či petržele. Nejprve nabarvěte vejce kurkumou (zatepla) a nechte barvu uschnout. Pak zastudena dopřejte vejci lázeň ve šťávě ze zelí a opět nechte zaschnout.

Čím se dá kreslit : Můžeme kreslit perem s vyměnitelnými násadkami (známe ze školy), technickým či kaligrafickým perem, husím brkem nebo např. exotickými bambusovými či rákosovými pery. Pokud máte chuť experimentovat, použijte méně obvyklé nástroje, které zanechávají zajímavou stopu, třeba kartáček na zuby.

Jak obarvit vejce ve slupkách od cibule : Do starého hrnce vložíme slupky z cibulí, přidáme 2 lžíce octa a lžíci soli. Vše povaříme, až bude "odvar" pěkně zbarvený. Poté slupky vyndáme a vložíme syrová vejce. Vaříme cca 15 -30 min na mírném ohni.

Jak obarvit vajíčka ubrouskem

Zabalené vajíčko v ubrousku namočte do sklenice/misky s vodou. Vajíčko stačí namočit na sekundu, dvě a poté vytáhnout a nechat okapat. My si je ještě chvíli nechali bokem na talířku, aby barvy na vajíčko dobře přilnuly.

Do starého hrnce vložíme slupky z cibulí, přidáme 2 lžíce octa a lžíci soli. Vše povaříme, až bude "odvar" pěkně zbarvený. Poté slupky vyndáme a vložíme syrová vejce. Vaříme cca 15 -30 min na mírném ohni.Dejte vařit vajíčka – nastříkejte pěnu do malého pekáčku – pokapejte potravinovým barvivem – lehce promíchejte, aby vám vznikla směsice barev – nasaďte si rukavice – namáčejte uvařená vajíčka do pěny tak, aby se pěna nanesla ze všech stran – odložte a nechte zaschnout – po zaschnutí pěnu setřete ubrouskem – a je hotovo …

Jak obarvit Vyfoukle vejce : Modrá vejce doporučuji barvit metodou zastudena. Nejsilněji a nejlépe barví barvivo s přídavkem octa. Pokud si ale chcete vyzkoušet jiné odstíny, můžete do šťávy přidat i trochu jedlé sody nebo nechat šťávu jen tak.