Jaký olej na řízky?
Řepkový olej a nejlepší omega 3 mastné kyseliny

První zmíněný druh se vyznačuje vynikající tepelnou odolností – je stabilní do 210 až 220 °C a nemá tak mnoho nutričně hodnotných látek. Lepší volbou je proto za studena lisovaný řepkový olej, který má vynikající poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin na úrovni 1:2.Z hlediska zastoupení mastných kyselin v obou olejích je na tom z výživového hlediska lépe olej řepkový. Má vyvážené zastoupení mastných kyselin z hlediska výživových doporučení s ohledem na skladbu stravy průměrného občana České republiky.Řízky nesmažte na másle ani na olivovém oleji, oba tuky se rychleji připalují a nedopadlo by to dobře. Naopak bez obav použijte sádlo, slunečnicový olej nebo přepuštěné máslo, to dodá řízkům nebeskou vůni. Zásadně smažte vždy na rozpáleném tuku.

Který olej je na smažení nejlepší : Rafinovaný řepkový olej je nejlepší olej na smažení a pečení. Má vysoký bod zakouření, takže se hned tak nepřepálí, a obsahuje jak omega-3, tak omega-6 mastné kyseliny. Tedy kyseliny, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Z nutričního hlediska je tento olej jeden z nejvýhodnějších.

Na co je vhodný řepkový olej

Olej je vhodný i na smažení. Dále se používá též do salátů či nálevů. Rozšířené je použití i pro technické účely. Methylestery vyrobené z řepkového oleje se používají jako biopalivo do vznětových motorů, kde nahrazují tradiční fosilní palivo – naftu.

Který olej není vhodný na smažení : Oleje lisované za studena (velká spousta olejů má svoji virgin variantu) se zpravidla nehodí na smažení a naopak jsou perfektní pro studenou kuchyni. Obsahují totiž spoustu příměsí rostlinného původu, které dodávají barvu, vůni a chuť, ale přepalují se na velmi nízké teplotě.

Slunečnicový olej chrání srdce a cévy a má protiaterosklerotický účinek, snižuje „špatný“ cholesterol. Je tedy vhodný k prevenci kardiovaskulárních nemocí. Působí také příznivě na sliznici či popraskanou pokožku. Slunečnicový olej se vyrábí rafinováním, v tomto případě má neutrální chuť a vůni.

Smažíme 3–5 minut z každé strany, během přípravy nepřiklápíme poklicí ani do řízků nepícháme vidličkou, protože by zbytečně odtékala šťáva z masa. Doporučujeme smažit pokaždé jednu celou várku, vyjmout a poté vkládat další řízky, protože studené řízky tuk ochlazují, prodlužují smažení a tím se maso opět vysouší.

Jak ohřát řízky aby byly křupavé

V horkovzdušné troubě je nejvhodnější umístit řízky na mřížku nad plechem a prohřívat několik minut. Musíme hlídat, aby se trojobal nespálil. Na pánvi se řízek ohřívá rychlým osmažením, ale jen v malém množství tuku, protože jednu porci tuku už získal první tepelnou úpravou.Na tepelnou úpravu nejlépe vychází rafinovaný řepkový nebo olivový olej. Oba druhy olejů mají vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin, které jsou stabilní i za vysoké teploty při restování nebo smažení.Z hlediska správné výživy jsou nejvhodnější oleje, které obsahují vyšší podíl nenasycených omega-3 mastných kyselin, které nám často chybí. V tomto ohledu je jasným vítězem řepkový olej.

Z hlediska správné výživy jsou nejvhodnější oleje, které obsahují vyšší podíl nenasycených omega-3 mastných kyselin, které nám často chybí. V tomto ohledu je jasným vítězem řepkový olej.

Kolik oleje na řízky : Minimum 1 litr jinak je to na dva litry . Na fritování je potřeba max oleje ,aby byly ponořené. Jinak se musí otáčet.

Kolik stupňů má olej při smažení : Šetrné smažení probíhá při teplotě 150 stupňů, jinak počítejte u smažení přibližně s teplotou 180 stupňů. Proto by olej, na kterém chcete smažit, měl mít nejméně tak vysoký bod zakouření. Grilování nebo pečení v troubě pak probíhá často při ještě vyšších teplotách.

Co použít místo oleje na smažení

Ke smažení poslouží máslo. Skvělou náhražkou oleje na fritování je například přepuštěné máslo. Obzvlášť vynikající je, když v něm připravíte obalovaná jídla, jako například řízky. Na chuti jídlům ještě přidají mléčné výrobky, jako je creme fraîche, čerstvý sýr, tvaroh nebo smetana.

Stimuluje trávení, pomáhá při detoxikaci těla, bojuje proti zánětům, posiluje imunitní systém a poskytntuje ranní dávku antioxidantů. Může také snížit hladinu “špatného" LDL cholesterolu v krvi. Kombinace olivového oleje s citronem na lačno je výborný ranní startovač.Dýňový olej

Fytosteroly pomáhají redukovat hladinu cholesterolu v krvi, čímž snižují riziko kardiovaskulárního onemocnění a mohou mít příznivý vliv při léčbě rakoviny. Dýňový olej se hodí jak ke konzumaci, tak třeba k nanášení na pokožku a masírování.

Jak udělat šťavnaté řízky : Výborné a šťavnaté řízky připravíme naložením masa do jogurtu. Maso zkřehne a řízky budou dokonalé. Nejčastěji do jogurtu nakládáme sušší kuřecí prsní řízky, které nasolíme a opepříme. Připravíme si jogurtovou marinádu s česnekem a kořením, do které maso naložíme a necháme marinovat přes noc.