Jak poznat jestli sedlo sedi na koně?
Každé sedlo by mělo mít mezi přední rozsochou a kohoutkem místo alespoň na 2-3 prsty. A to nejenom nad kohoutkem, ale i na bocích tak, aby dovolilo lopatce volně se při pohybu koně pohybovat nahoru a dolů. Kůň, jehož sedlo nemá dostatek prostoru pro kohoutek, může mít problém pohybovat se s chutí dopředu.nejhlubší místo posedlí je před středem posedlí, cca 2 prsty před zadní hranou bočnice sedla. komora sedla nesvírá kohoutek ze stran ani netlačí na něj shora. nad páteří koně pod sedlem zůstává dostatek místa, např. jím lze bez problémů protáhnout bičík.Velikost komor dle barev:

  1. žlutá komora – nejužší (málo nasvalený arab, plnokrevník)
  2. zelená komora – středně úzká (plnokrevníci)
  3. černá komora – střední velikost (teplokrevníci, standardně dávaná výrobcem do sedel)
  4. modrá komora – středně široká (teplokrevníci)
  5. červená komora – široká (teplokrevníci, hafling)

Jak správně vybrat sedlo na koně : Při volbě posedlí záleží na déle stehenní kosti jezdce a velikosti hýždí. Nejčastější velikostí pro jezdce kolem 165-175 cm se střední postavou je velikost posedlí 17,5, dětká sedla pro poníky se pak pohybují ve velikostech 15-16. Velikost posedlí 18,5 je pro vyššího jezdce s mohutnější postavou.

Jak má správně sedět sedlo

Přední a zadní rozsochu (přední a zadní část sedla) by jezdec neměl cítit v žádném chodu. Jinak nemůže sedět nezávisle a uvolněně v rovnováze. V místě za hýžděmi (linie 4) by mělo být sedlo dostatečně vypolstrované, aby jezdce podporovalo.

Jak měřit sedlo : Proto při výběru sedla připočtěte k vzdálenosti mezi vašimi sedacími kostmi 1–2 cm. Naopak, pokud jezdíte často vzpřímeně, například na městském kole, může být pro vás vhodnější širší sedlo pro lepší podporu a rozložení tlaku. Klidně tak k vzdálenosti mezi vašimi sedacími kostmi připočtěte další 3–4 cm.

Bez sedla lze na koni cválat tryskem po loukách, provádět drezurní kroky i skákat 1,5 metrové překážky. Podmínkou je dobrý vztah s koněm, perfektní balanční sed jezdce, zkušenosti i trocha odvahy.

Pro správnou volbu vždy doporučujeme koně přeměřit. Základní informace pro vás zákazníky je délka zad. Délku zad měříme po hřbetu koně od kohoutku po kořen ocasu.

Jak zjistit velikost komory sedla

Šířka komory se odvíjí od šířky kohoutku. Výrobci používají různá značení. Nejčastěji se setkáváme se značením úzká-střední-široká (1-2-3). Někteří výrobci šířku označují vzdáleností rozsochy v místě, kde sedlo dosedá na bok kohoutku.Proto při výběru sedla připočtěte k vzdálenosti mezi vašimi sedacími kostmi 1–2 cm. Naopak, pokud jezdíte často vzpřímeně, například na městském kole, může být pro vás vhodnější širší sedlo pro lepší podporu a rozložení tlaku. Klidně tak k vzdálenosti mezi vašimi sedacími kostmi připočtěte další 3–4 cm.Sedlo by mělo mít širokou nosnou plochu a váha by měla být rovnoměrně rozložena podél hřbetu koně. Kontrolujeme urovnání podsedlové dečky, případně korekční podložky. Podsedlová dečka nesmí být nikde shrnutá a nesmí ležet na kohoutku koně, ale volně kopírovat sedlovou komoru.

Správný sed jezdce by měl vypadat takto:

hlava vzpřímená s pohledem dopředu. trup vzpřímený, pružný v kroku, ve vysokém klusu a pracovním cvalu svislý ke hřbetu koně, v lehkém klusu a rychlejším cvalu nakloněn mírně dopředu podle rychlosti.

Jak zjistit šířku sedla : Jak si můžete ověřit šířku Vašeho sedla Představte si dvě přímky, které prochází rovnoběžně nejširšími body sedla. Efektivní šířka se nyní nachází o cca 1 cm výše, kde končí nutné zakřivení sedla. Tuto metodu převzali odborné časopisy, které pro srovnání takto měří šířku sedel ve svých testech.

Jak jezdit na koni bez sedla : Bez sedla lze na koni cválat tryskem po loukách, provádět drezurní kroky i skákat 1,5 metrové překážky. Podmínkou je dobrý vztah s koněm, perfektní balanční sed jezdce, zkušenosti i trocha odvahy.

Jak naučit koně sednout

Základem je, aby si kůň uměl kleknout na jedno a posléze obě přední kolena. Snažte se o to, abyste od začátku učili koně lehat si hřbetem k vám, nebezpečné je ocitnout se před ležícím koněm nebo na té straně, kde má pod sebou složené nohy. Vybíráme vždy co nejměkčí místo, nenutíme ho k lehání na tvrdém povrchu.

Cyklistické sedlo ve správné šířce

Podle jejich vzdálenosti lze určit, jakou šířku sedla potřebujete. Sedla se vyrábějí v šířkách 130, 143 a 155 mm, vyloženě rekreační modely najdete i v šířkách 175 a 190 mm. Nejčastější správná šířka sedla pro muže je 143 mm, ženy pak většinou potřebují sedlo o šířce 155 mm.Šířka komory sedla se měří v cm těsně nad sedlovými polštáři – viz foto. Obecně se komory sedel dělí na čtyři nejběžnější velikosti, označují se obvykle čísly 1-4: Č. Mimo tyto čtyři běžné velikosti dále existuje komora extra úzká (šířka 11,5 cm a méně) a komora XXL (šířka 17 cm a více, nejširší možná).

Jak zjistit šířku Sedacich kosti : 1/Větší kus lepenky položte na židli a na něj položte menší kousek lepenky, na který se posadíte. 2/Zatlačte se pořádně do židle, aby se vaše kosti vytlačily do lepenky. Kolena byste měli mít v úhlu 90º. 3/Pak už jen stačí vstát, na lepence nahmatat a zaznačit vytlačené důlky a změřit vzdálenost mezi jejich středy.