Nejdřív si utřídíme pojmy. Kaše, nebo pyré Technologicky nenajdeme žádný dramatický rozdíl, obojí se připravuje mělněním, mixováním, drcením či pasírováním vstupní suroviny. Přičemž pyré se původně spojovalo spíš s ovocem, ale v posledních letech se vžilo jako trochu vznešenější výraz pro jakoukoli kaši.Brambory oloupeme, omyjeme, nakrájíme a uvaříme v osolené vodě doměkka. Mléko přivedeme k varu a ihned odstavíme. Ještě horké brambory šťouchadlem rozmačkáme, dosolíme, přidáme polovinu másla a postupně přiléváme horké mléko, přičemž kaši šleháme nebo mícháme, aby byla nadýchaná.Nejhrubší formu pyré získáme prostým rozmačkáním – v misce vidličkou nebo v hmoždíři. Hrubé i jemné pyré získáme i prolisovaním v pasírce nebo v lisu na brambory. Nejjemnější pyré pak získáme rozmixováním v robotu nebo ve stolním mixéru s vysokým výkonem.
Kolik mléka do bramborové kaše : Suroviny
- brambory 500 g. varný typ C.
- máslo 40 g.
- mléko 100 ml.
Jaké brambory jsou nejlepší na bramborovou kaši
Brambory typu C jsou moučnaté a obsahují nejvíce škrobu ze všech tří typů. Škrob je skvělým pojivem v těstech. Varný typ C se tedy nejlépe hodí na bramborovou kaši, bramboráky nebo do těsta.
Z jakých brambor se dělá kaše : Varný typ C (modré značení) – ideální do bramborové kaše, do těsta na knedlíky a na bramboráky. Mají tendenci se rozvařit a obsahují vyšší procento škrobu.
Brambory na bramborovou kaši vařte oloupané a pokrájené na menší kusy v osolené vroucí vodě. Pokud chcete, aby byla kaše nelepivá, několikrát brambory před vařením propláchněte, aby se trochu zbavily škrobu. Poté je vařte doměkka. Je potřeba, aby byly dobře uvařené, jinak by v kaši zůstávaly hrudky.
Na bramborové kaši je příjemné, že se dá kombinovat s mnoha dalšími surovinami. Nejčastěji je to restovaná cibulka, nebo vařená rozmačkaná mrkev, dýně nebo batáty. Nejčastěji se bramborová kaše ale mixuje pouze z brambor, přidává se do ní máslo, mléko nebo smetana, sůl a pepř.
Jak se dělá malinové pyré
*Malinové pyré připravíte jednoduše z mražených malin, které krátce povařte s malým množstvím vody a cukru. Ještě teplé propasírujte přes sítko, vraťte zpátky do kastrůlku a nechte chvilku povařit, aby pyré zhoustlo a odpařila se nadbytečná voda. Před použitím dejte vychladit.Pokud chceme pyré zahustit, doporučuji přimíchat lžíci uvařené rýže, kterou si s jídlem souběžně připravujeme nebo rýžové mouky. Pokud je pyré náhodou moc husté – přilejeme trochu z vývaru, který nám zbyl.Postup přípravy. Nejprve si odměřte půl litru mléka. Poté přidejte 4 polévkové lžíce krupičky. Důkladně promíchejte.
Obvyklý poměr je 80 – 100 g dětské krupičky a špetka soli na 1 l mléka. Když krupičky dáme trochu více, bude kaše hustší, a naopak.
Jak udělat nejlepší pečené brambory : Postup
- Brambory omyjte a vařte je po dobu 20 minut v osolené vodě.
- Osušte je a vyskládejte na plech vyložený pečícím papírem.
- Lehce každou bramboru zmáčkněte, až praskne.
- Pokapejte je olivovým olejem, osolte, opepřete a vložte do předehřáté trouby.
- Pečte asi 25 minut při 220 °C dozlatova a po okrajích dokřupava.
Co se přidává do bramborové kaše : Na bramborové kaši je příjemné, že se dá kombinovat s mnoha dalšími surovinami. Nejčastěji je to restovaná cibulka, nebo vařená rozmačkaná mrkev, dýně nebo batáty. Nejčastěji se bramborová kaše ale mixuje pouze z brambor, přidává se do ní máslo, mléko nebo smetana, sůl a pepř.
Proč je bramborová kaše lepivá
Lepidlo vznikne uvolněním škrobu přílišným mixováním, přepracováním směsi. Moje tchýně postupuje stejně, ručně rozšťouchat atd., samozřejmě brambory typu A – ale žádné mléko.
Bramborovou přílohu, kterou jsme měli v lednici z předešlého dne, umístíme do hrnce, do nějž přidáme oříšek másla a trochu mléka. Tím kaši opět dodáme onu chuť, která je pro ni tak typická. Při nízké teplotě ohříváme osm až deset minut a nezapomínáme ji průběžně míchat.Pětiminutová příprava vám tak zajistí dávku energie, vitamínů a zdravých látek na tři dny. Tato kaše vydrží v lednici až 3 dny, takže si v neděli můžete připravit 3 kaše a do středy máte snídani bez práce.
Čím nahradit mléko do bramborové kaše : Běžně se kaše dělá s mlékem, které alergik může – rýžové, ovesné…, další možnost je Nutrilon Pepti, malým dětem se dělá i z odstříkaného mateřského. Jogurt (řecký) občas v malém množství do kaše přidávám.