Jak se dělá mangové pyré?
Nejhrubší formu pyré získáme prostým rozmačkáním – v misce vidličkou nebo v hmoždíři. Hrubé i jemné pyré získáme i prolisovaním v pasírce nebo v lisu na brambory. Nejjemnější pyré pak získáme rozmixováním v robotu nebo ve stolním mixéru s vysokým výkonem.Otlaky umožňují hnilobě dostat se do ovoce, takže takový kousek už by vám asi moc nechutnal. Pokud mango rozříznete a všimnete si nahnědlé dužiny, znamená to, že se mango při převozu nebo skladování tzv. nachladilo. Z hlediska chuti to není problém, ale takový plod už dále nedozraje a měli byste jej brzy sníst.Konzumací jedné porce manga denně doplníte svou zásobu vitaminu C, který „tříbí mozek“ podporou kognitivních i neurologických funkcí organismu a hraje také důležitou roli při imunitních procesech. Mango je také bohaté na vitamin A: ten udržuje zdravou pleť, správný vývoj kostí a dobrý zrak.

Jak udělat mango Smoothie : Mango, banány a pomeranč oloupeme, mango zbavíme pecky, nakrájíme všechnu dužninu na menší kousky a vložíme do mixéru. Přidáme pár lístků máty, hrst ledové tříště, čerstvé špenátové listy a mixujeme v hladkou hmotu. Poté přidáme chia semínka, dle potřeby ledovou tříšť a krátce znovu promixujeme.

Jak vyrobit mangové pyré

Nejprve zakrojíme špičky manga a pomocí škrabky oloupeme. Dužinu pečlivě okrájíme od pecky, nakrájíme na menší kostky, přendáme do vyššího pohárku a tyčovým mixérem rozmixujeme dohladka.

Jak se dělá malinové pyré : *Malinové pyré připravíte jednoduše z mražených malin, které krátce povařte s malým množstvím vody a cukru. Ještě teplé propasírujte přes sítko, vraťte zpátky do kastrůlku a nechte chvilku povařit, aby pyré zhoustlo a odpařila se nadbytečná voda. Před použitím dejte vychladit.

Zralé mango je na omak měkké a má pružnou slupku, kterou když jemně stlačíte, vrátí se do původního tvaru. Tvrdé mango musí ještě dozrát, příliš měkké, jehož slupka zůstane stlačena, a také plod s hlubšími vráskami na povrchu slupky, je přezrálý. Příliš se nedoporučuje ani dozrávání manga v domácích podmínkách.

Značný obsah zinku, manganu a mědi blahodárně působí na vlasy a kůži. je obsah vitaminů skupiny B, zejména pyridoxinu (vitamin B6), díky kterým pomáhá mango přečkat stavy nervozity, stresu, podrážděnosti, duševní únavy a nespavosti vyvolané psychickým vypětím.

Na co je zdravý mango

Značný obsah zinku, manganu a mědi blahodárně působí na vlasy a kůži. je obsah vitaminů skupiny B, zejména pyridoxinu (vitamin B6), díky kterým pomáhá mango přečkat stavy nervozity, stresu, podrážděnosti, duševní únavy a nespavosti vyvolané psychickým vypětím.Zabalte mango do papírového sáčku nebo novin.

Nechte ho pár dní (1-2 dny) při pokojové teplotě a každý den zkontrolujte jeho měkkost. Mango obalené v papíru uvolňuje ethylen, plyn bez zápachu urychlující zraní. Neuzavírejte papírový obal úplně. Je potřeba, aby mango mohlo dýchat.

  • Aby se smoothie dalo pít: voda. džus. mléko (kravské, sojové, mandlové, kokosové) vychlazená káva. vychlazený zelený čaj.
  • Oslaď to: med. javorový sirup. rýžový sirup. agávový sirup. sušené datle a fíky.
  • Ochuť to: zázvor. skořice. vanilka. kakao. chilli. bazalka.
  • Zjemni to: jogurt. zmrzlina. smetana. kefír. tvaroh. podmáslí
  • Pro fajnšmekry:


Mango se používá v široké škále jídel zahrnujících sladké i slané, syrové i vařené. Syrové mango lze jíst samotné jako sladkou svačinku, přidávat do smoothies a koktejlů, používat do dortů a dezertů nebo podávat s kokosovou lepkavou rýží jako oblíbený thajský dezert.

Co je bramborové pyré : Brambory uvaříme a scedíme. Poté k nim přidáme dvě kostičky másla, osolíme a rozmačkáme je. Přilijeme ohřáté mléko a šleháme. Při šlehání je dobré mít hrnec na mírném ohni.

Jak udělat pyré z jahod : Jahody pokrájíme, smícháme s brusinkami a vanilkou a rovněž podusíme do změknutí (oproti jablíčkům potřebují podlít menším množstvím vody). Nakonec rozmixujeme nebo jen rozňahňáme vidličkou. 3. Pyré přelijeme do zavařovačky, kde by mělo teoreticky vydržet celý týden (ale nemám ozkoušeno, týden to nevydržím).

Jak vyrobit malinovou šťávu

Maliny rozmačkáme, zalijeme studenou vodou, přidáme kyselinu citronovou, zakryjeme a necháme 48 hodin odstát. Pak překapeme šťávu přes plátýnko a promícháme ji s cukrem. Jakmile se cukr rozpustí, rozlijeme šťávu do čistých, suchých sklenic a sterilizujeme, kvůli nižšímu obsahu cukru. Lze ji i mírně zahřát.

Zaměřte se na tvar ovoce u jeho stopky, kde má být mango ideálně kulaté. Nezralé mango má tuto část zploštělou a zaoblí se právě až procesem zrání. Zralé ovoce má také na povrchu slupky drobné skvrnky. Větší skvrny a vytékající šťáva svědčí o tom, že správná doba pro konzumaci už je minulostí.Jak jíst mango Mango by se mělo před konzumací umýt, osušit a oloupat. K odstranění slupky použijte škrabku nebo ostrý nůž. Chcete-li odstranit pecku, zjistěte, kde se nachází, a seřízněte délku plodu co nejblíže pecce, aniž byste zahrnuli jakékoli tvrdé, vláknité části.

Kolik má vitamínů mango : Mimo zmíněného vitamínu B6, vlákniny a železa je ovoce bohaté mimo jiné na vitamíny A, C a další “béčka”, dále obsahuje měď, hořčík, draslík, vápník a fosfor. Přes omamně sladkou chuť má překvapivě nízké kalorické hodnoty, proto při konzumaci nemusíte mít žádné výčitky.