Jak se řekne strach z výšek?
Akrofobie je odborné označení pro extrémní nebo neopodstatněný strach z výšek či hloubek. Chorobný strach z výšky – hypsofobie, z hloubky – kremnofobie. Člověk trpící touto fobií může být v extrémních případech nebezpečný sobě i svému okolí.Existuje několik druhů terapie, které mohou být pro acrofobii účinné, jako například kognitivně-behaviorální terapie (CBT), která se zaměřuje na přepracování negativních myšlenek a chování, a terapie uvědomění, která se zaměřuje na porozumění a řešení kořenů strachu.Glossofobie

Glossofobie aneb strach z mluvení na veřejnosti je další velmi častou ženskou fobií. Strach často pramení z nedostatku sebevědomí a obav, že se při veřejném projevu ztrapníme nebo něco zapomeneme či spleteme. Stres způsobuje též strach z reakcí publika na naši řeč.

Co je to Gynofobie : Gynofobie: panická hrůza z žen

Lidi postižené gynofobií svazuje iracionální strach z žen a z jejich pohlavních orgánů. Už jen z pomyšlení na vášnivě promilovanou noc se jim dělá nevolno. Podle některých vědců trpěli gynofobií patrně i inkvizitoři, kteří se vyžívali v mučení a upalování žen.

Jak se jmenuje fobie z včel

Entomofobie je specifická fobie charakterizována nadměrným nebo nereálným strachem z jednoho nebo více druhů hmyzu a je klasifikována jako fobie podle DSM-5. Více specifické fóbie jsou apifobie (strach z včel) a myrmecofobie (strach z mravenců).

Co je Phagofobie Co to je : Pacienty většinou trápí to, že lidem nebude jejich jídlo chutnat, že jim z něj bude špatně nebo že se při vaření nějak poraní. Ještě podivnější je ovšem phagofobie neboli chorobný strach z polykání, který pacientům často způsobuje nepříjemné zdravotní komplikace.

Pokud jste odhodláni svůj strach překonat, je na čase se začít postupně a pravidelně vystavovat situacím, které vyžadují pobyt ve výškách. Začít můžete například tím, že vylezete na žebřík a postupně budete zvyšovat laťku jak vysoko vylezete. Dobře může posloužit i balkón nebo vyhlídky v přírodě.

Co pomáhá na stres a nervozitu Uvolnění, zmírnění napětí, nervozity a úzkosti napomáhají mnohé tradičně užívané byliny, jako je kozlík, meduňka, chmel, levandule či třezalka. Jsou k dostání ve formě tablet, či uklidňujících čajových směsí. Výhodou je, že se mohou užívat dlouhodobě a pomáhají i zlepšovat spánek.

Co je Cherofobie

Už jste slyšeli o cherofóbii Přestože tento výraz se příliš nepoužívá, není dobře definován a nenajdete ho ani v posledním vydání Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5), „strach ze štěstí“ sužuje celou řadu lidí.Tokofobie. Jedná se o relativně vzácný stav, kdy jsou u ženy strachy a obavy z porodu tak silné, že je až nemožné rodit klasickou cestou. Tyto fobické úzkosti se mohou objevovat, i když se ženy na miminko hodně těší a chtěly ho. Tato fobie se nemusí vyvinout jen v těhotenství, ale některé ženy ji mají už od adolescence …Nosofobie (též nozofobie) je nesmyslný, neopodstatněný strach z nemocí, z nakažení, ze špíny. Nejčastější je strach z tuberkulózy plic, pohlavních chorob, rakoviny a srdečních chorob.

Ještě podivnější je ovšem phagofobie neboli chorobný strach z polykání, který pacientům často způsobuje nepříjemné zdravotní komplikace.

Jak se jmenuje fobie z kobylek : Entomofobie je specifická fobie charakterizována nadměrným nebo nereálným strachem z jednoho nebo více druhů hmyzu a je klasifikována jako fobie podle DSM-5.

Jak překonat úzkost : Úzkost je z lékařského (psychiatrického) pohledu složitá kombinace emocí, zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena fyzickými příznaky, jako je bušení srdce, pocit nevolnosti, bolest na hrudi, zkrácené dýchání, chvění rukou. Úzkost je nepříjemný emoční stav, jehož příčinu není možné definovat.

Jak vyléčit úzkostí

Léčba úzkostných poruch je založena na dvou hlavních pilířích, kterými jsou psychoterapie a medikamentózní léčba. Léky se nasazují především v případech středně těžké nebo těžké úzkostné poruchy. Pokud má porucha obzvláště těžký průběh, může být nutná i hospitalizace nebo rehabilitace.

10 konkrétních tipů jak zvládat úzkost

  1. Dělejte opak toho, co vám radí vaše mysl.
  2. Nesnažte se to rychle rozdýchat.
  3. Zapojte na pomoc sílu přírody.
  4. Myslete na fyzickou aktivitu.
  5. Zařaďte do svého života vitamíny.
  6. Omezte sociální sítě
  7. Tvořte.
  8. Naučte se uvolňovat své tělo svalovou relaxací

Strach a úzkost mají k sobě blízko

Obvykle je podmíněná již prožitou negativní zkušeností. Tuto emoci doprovázejí například návaly, třes bušení srdce, chvění, změna tlaku. Jedná se o reakci na skutečné nebezpečí. Strach je často ovlivňován naší představivostí.

Co je to Spektrofobie : spektrofobie – strach ze zrcadel a z pohledu do nich. dromofobie – strach z ulic.