Jak se starat o inkoustovou tiskárnu?
Při občasném tisku vám postačí inkoustová tiskárna, ale nesmíte zapomínat na to, že u ní hrozí zasychání inkoustu. Proto se doporučuje vytisknout alespoň jednu stránku za týden. Pokud tisknete nepravidelně či méně než jednou týdně, raději zvolte tiskárnu laserovou.Péče o inkoustovou tiskárnu je jednoduchá. Po odpojení zařízení z elektrické sítě a jeho vychladnutí můžete začít čistit tiskárnu. Otevřete hlavní kryt tiskárny a pomocí vysavače opatrně vysajte veškerý prach a nečistoty. Tyto prostory můžete dočistit také jemným bavlněným hadříkem, který nezanechává vlákna.Postup plnění cartridge:

  1. Nejdříve odlepte nálepku na inkoustové náplni.
  2. Vezměte injekční stříkačku a nasajte cca 5ml inkoustu.
  3. Injekční stříkačku vložte do díry (víz obrázek v návodu)
  4. Pomalu tlačte na stříkačku a vpouštějte inkoust do kazety.
  5. Jakmile máte kazetu naplněnou, tak ji opětovně zalepte nálepkou.

Jak pečovat o tiskárnu : Ideální je běžná pokojová teplota. Vyvarovat byste se měli například hodně prašnému prostředí, protože prach se bude dostávat do jemné elektroniky tiskárny a do jejích vnitřních útrob, kde může napáchat problémy a způsobit závadu. Na elektroniku tiskárny má negativní vliv i nadbytečná vlhkost.

Jak dlouho vydrží inkoust v tiskárně

Tonerová kazeta by měla vydržet bez problémů i rok, dva. Pokud máte inkoustovou tiskárnu HP s 2 nebo 4 kazetami, určitě byste měli alespoň jednou za měsíc cokoliv vytisknout, a to i barevně. Propláchnou se tak tiskové hlavy a nemusíte se bát, že by inkoust ve standartním prostředí v náplních vyschnnul.

Jaké jsou výhody a nevýhody inkoustové tiskárny : Inkoustová tiskárna se spíše hodí k tisku malého a středního objemu tisku. Pokud pravidelně tisknete ve větších množstvích, její pořízení se vám nevyplatí. Největší nevýhodou ale u ní zůstává riziko vysychání inkoustu, a to v případě, že zařízení není dlouho používáno. Při vysychání inkoustu navíc hrozí ucpání trysek.

Nejjednodušším způsobem je umístit tiskovou hlavu (popřípadě celou cartridge, jestliže je hlava její součástí) na kapesník navlhčený teplou vodou. Postupně by se měl začít uvolňovat zaschlý inkoust, který vytvoří výraznou skvrnu. Umístěte proto kapesník s hlavou na snadno omyvatelnou plochu.

Jednou z možností, jak se prázdných tonerů zbavit je jejich odevzdání ve sběrovém dvoře. Tam zajistí jejich recyklaci nebo likvidaci dle předpisů. Prázdné tonery nepatří do směsného ani separovaného odpadu. Likvidaci zajistí sběrový dvůr ve vašem městě.

Čím ředit inkoust

Inkoust je tekutina obsahující pigment nerozpustný ve vodě nebo rozpustný ve vodě. Na podklad se nejlépe nanáší brkem, kaligrafickými štětci nebo perem. V nabídce máme velmi kvalitní šelakové tuše, které lze ředit "destilovanou" vodou.Nejprve jemně odstraňte přebytek toneru ze všech skulin a škvír vnitřku tiskárny pomocí jemného hadříku. Jakmile takto vyčistíte toner a tiskárnu, nechte tiskárnou projít čistící stránku. Po jednom průchodu tiskárnou by čistící stránka měla sebrat veškeré zbytkové nečistoty.Tonerová kazeta by měla vydržet bez problémů i rok, dva. Pokud máte inkoustovou tiskárnu HP s 2 nebo 4 kazetami, určitě byste měli alespoň jednou za měsíc cokoliv vytisknout, a to i barevně.

UV inkoust se "zapéká" UV lampou do podkladu okamžitě po nanesení, což umožňuje se zdi dotýkat několik vteřin po vytisknutí, k úplnému vytvrzení (pro omyvatelnost) dochází cca po 12 hodinách. V interiéru až 12 – 15let.

Co je lepší inkoustová nebo laserová tiskárna : Inkoustová tiskárna nemá tak velkou spotřebu elektrické energie jako laserová, protože se před každým tiskem nemusí zahřívat. Pokud plánujete tisknout především fotografie, doporučuje se inkoustová tiskárna. Nejen, že fotky mají z inkoustovky živější barvy, ale i lépe propracované detaily.

Jak dlouho vydrží toner : Jak dlouho vydrží toner Na práškové směsi se toho příliš mnoho nezkazí, obecně se tedy dá říci, že náplň do laserové tiskárny vám vydrží, dokud ji nevypotřebujete. Na obalu každého toneru bývá zpravidla uvedený počet stran, který s ním při 5% pokrytí vytisknete.

Co dělat se starou tiskárnou

To nejjednodušší, co můžete udělat, je vyhodit starou tiskárnu do jednoho z červených kontejnerů určených pro elektroodpad. Obce mají totiž povinnost zajistit svým obyvatelům možnost zbavit se nebezpečného odpadu, jako je právě elektroodpad, a tyto kontejnery jsou nejčastějším způsobem.

Vhazování je zdarma. Další možností je odevzdání na sběrný dvůr. V některých městech jsou sběrné dvory vybaveny plastovými nádobami pro sběr použitých tonerových a inkoustových kazet. Vždy však na tyto sběrné dvory dopředu zavolejte a zjistěte si, zda použité tonerové a inkoustové kazety přijímají.V závislosti na typu tiskárny vyjměte buď celou cartridge nebo pouze tiskovou hlavu (pokud je to možné) a položte ji tryskami na vlhký kapesník. Z tiskové hlavy se bude postupně uvolňovat inkoust, proto kapesník položte na nějaký omyvatelný předmět. Přibližně po třiceti minutách by měla být tisková hlava opět uvolněná.

Jak dlouho vydrží inkoustová tiskárna : Při sice sporadickém, ale pravidelném tisku (například při frekvenci jednou za půl roku) pak většina tonerů od kvalitních výrobců funguje naprosto bezproblémově klidně i několik let.