Jaké slepice na vajíčka?
Vybrat si můžete například oblíbené dominanky, které snášejí vajíčka s bílou skořápkou, Orávka, Vlašky nebo Minorka. Z těžších plemen na domácí chov doporučujeme zejména australky, hempšírka nebo maranska. Kuřátka však od nich nečekejte. Tato plemena mají totiž potlačen pud kvokavosti.Plemeno drůbeže araukany je jedinečné tím, že slepice snášejí tyrkysově zbarvená vejce. Vyznačují se péřovými ozdobami, vrbově zelenými běháky a tím, že nemají ocasy. Araukany pocházejí od indiánů Araukanů v Chile v jižní Americe, podle nichž dostaly své jméno.Pořiďte si vlašku nebo leghornku, doporučuje chovatel. Pokud si ale chcete pořídit slepice, které budou dobře a dlouho snášet vejce, pořiďte si vlašku. To je plemeno, které určitě znáte z vesnického dvorku u babičky. Výborné jsou i leghornky nebo šumavanky.

Jaké plemeno slepic je nejlepší : Oblíbené plemeno s vysokou užitkovostí je plymutka. Tato slepička je navíc velmi učenlivá a dokáže si tak ve velkém výběhu najít část potravy sama. Ročně snáší 180-210 vajec se světle hnědou skořápkou, a to bez přestávky také v zimních měsících. Pro její klidnou povahu si ji zamilují také děti.

Která slepice snáší největší vajíčka

Jestli vám jde jen o snášení co největšího počtu vajec, jednoznačnou volbu představují hybridky. Nejsou určeny k množení, v jejich případě jde opravdu hlavně o maximální produkci vajec. Od hybridek se dočkáte vejce téměř každý den, když snáší i přes 300 vajec s hnědou skořápkou ročně.

Kdy je nejlepší koupit slepice : Jedno je jisté, pokud budete mít vše, co slepice ve snášce nebo i mladé kuřice ke spokojenému chovu potřebují, můžete si je koupit kdy chcete, tedy i na podzim nebo dokonce v zimě. Počítejte ovšem s tím, že zakoupené slepice na podzim budou potřebovat jinou péči než ty, které byste kupovali na jaře.

Slepice začínají snášet ve věku 20 až 22 týdnů, tedy zhruba po pěti měsících. Tento věk se však může lišit podle plemene, prostředí a stravy. Lehká a středně těžká plemena, která byla vyšlechtěna pro vysokou produkci vajec, začínají snášet dříve než těžká plemena, která jsou spíše masná nebo ozdobná.

Nejtěžší slepičí vejce vážilo 454 g. Mělo dvojitý žloutek i dvojitou skořápku a v roce 1956 ho snesla slepice v americkém New Jersey. Největší vejce na světě bylo z pštrosí farmy ve Švédsku. Vážilo 2,589 kg.

Kolik má být slepic na jednoho kohouta

Zátěž pro slepičky

Jako ideální velikost hejna se uvádí 15 až 25 slepic na jednoho kohouta. I tak bude mít kohout asi nějakou svoji oblíbenkyni, které bude možná dávat více zabrat, je potřeba na to dohlížet, aby vaše slepičky nezranil. Při páření si kohouti přidržují slepičku zobákem za hlavu a také nohama za tělo.Rozměry kurníku pro 5 slepic

Pokud plánujete chov do 5 slepic, pak pro Vás bude ideální kurník s podlahovou plochou 1-1,5 m2, podle toho, jak je rozvržen prostor kurníku.Hybridky – nejproduktivnější nosné slepice

Hybridky vynikají velikostí roční snůšky nad ostatní plemena slepic, když snesou i přes 300 vajec ročně. Snáší tedy téměř jedno vejce denně, takže při jejich chovu rozhodně nebudete mít v kuchyni problém s jejich nedostatkem.

U jednotlivých druhů drůbeže se odlišuje, stejně tak i u jednotlivých plemen a jejich typovému zařazení. Určitou roli hrají série a intenzita sášky. Slepice nejvíce vajec snese kolem 9. hodiny ranní, denní doba snášky se u nich vyměřuje od 5 do 15 hodin.

Kolik vajec snese denně jedna slepice : Denně bude schopna snést vajíčko, pokud jí zajistíte kvalitní krmivo a čerstvou vodu po celý den. Vajec za rok se tak dočkáte kolem 300 až 350 ks vajec.

Kolik prostoru potrebuje jedna slepice : Velikost výběhu:

Minimální plochu pro výběh doporučujeme 4 metry čtvereční na jednu slepici, ale čím více, tím lépe, a to především z toho důvodu, že pokud je výběh malý, slepičky ho brzy celý prohrabou. Dostatečně velký výběh je důležitý také proto, že se submisivní slepičky mohou ukrýt před těmi dominantnějšími.

Jak velký kurník pro 6 slepic

Když budou v kurníku slepičky jen přespávat, stačí 1 m2 na 6 slepic. Pokud v kurníku budou mít i vodu a potravu a budou v něm trávit celé dny při nepříznivém počasí, budete potřebovat 1 m2 na jednu slepici.

Díky takové fyzické aktivitě jsou slepice zdravější a klidnější. JAK BY MĚL VYPADAT VÝBĚH PRO SLEPICE Velikost výběhu: Minimální plochu pro výběh doporučujeme 4 metry čtvereční na jednu slepici, ale čím více, tím lépe, a to především z toho důvodu, že pokud je výběh malý, slepičky ho brzy celý prohrabou.Slepice nesmí dostávat nic plesnivého, alkohol, kávu, čokoládu, nevařené nebo zelené brambory, avokádo, rebarboru, slupky citrusů, cibuli, pórek, lilek, nezralé rajče. Na plíseň dávejte pozor i při skladování krmiva, kupujte přiměřené množství slepičího krmení a skladujte ho v suchu a chladu.

V kolika týdnech začínají snášet slepice : Počítejte s tím, že s každým rokem se produkce vajec o něco sníží. Nejvíce jich můžete očekávat v prvním roce života poté, co nosnice začne kolem 20. týdne života snášet první vejce. Ve druhém roce velikost snůšky dosahuje přibližně 80 procent ve srovnání s prvním rokem a ve třetím až čtvrtém roce klesá až na polovinu.