Jak udělat rýžové koule?
Navlhčete si ruce, aby se vám s rýží lépe pracovalo. Z rýže vytvořte kuličky o průměru asi 5 centimetrů, udělejte v nich díru a tu naplňte lžičkou rajčatové omáčky. Kuličku uzavřete, obalte v rozšlehaném mírně osoleném vejci a ve strouhance a usmažte v rozpáleném oleji. Nechte okapat na papírové utěrce a servírujte.Ruce si namočíme do vody, vezmeme hrst rýže, doprostřed uděláme důlek a naplníme ho lžičkou křenu (omáčkou, zeleninou, tuňákem z konzervy…). Rýži pak rukama zpracujeme do oválného tvaru tak, aby náplň zůstala uprostřed. Vzniklou kouli obalíme plátkem šunky, aby držela, nebo plátkem řasy Nori. Podáváme.Plátek řasy položíme hrubší stranou nahoru do tvaru kosočtverce. Navlhčenou rukou nebo lžící dáme doprostřed řasy první hromádku rýže tak, abysme dokázali řasu posléze zabalit jako dopisní obálku do čtvercového balíčku. Podle chuti a náplně osolíme, rýži rozprostřeme po povrchu řasy a skládáme na ni libovolné suroviny.

Jakou rýži na onigiri : Použijte nejlépe sushi rýži, která je lepkavá a dá se dobře stlačit do formy. Receptů na onigiri je spousta, ale obecně platí: dovoleno je všechno, co vám chutná. U náplně tak můžete být klidně kreativní.

Jak si udělat doma rýžovou mouku

Oschlou rýži přesypeme do mixeru anebo smoothie makeru. Rýži rozmixujeme na prášek, který poté přesejeme přes cedník. Čím máme hustší cedník, tím budeme mít hladší mouku. Zbytek z cedníku vrátíme do mixeru a znovu rozmixujeme a poté přesejeme.

Jak udělat rýži aby nebyla suchá : Pokud je vaše rýže příliš mokrá, nechte ji déle odstát nebo ji dejte na pár minut na pánvičku, aby se voda odpařila. Pokud je rýže naopak příliš suchá, zalijte ji trochou vody a krátce povařte.

Jde o vařenou rýži zformovanou obvykle do tvaru koule nebo trojúhelníka a zabalenou do listu nori. Tradičně bývá plněné nakládanými švestkami (umeboši), nasoleným lososem, kacuobuši nebo jinými slanými či kyselými ingrediencemi. Přidáním octa do rýže na onigiri se získává základní surovina pro další jídlo – suši.

V hrnku smícháme vodu, solamyl, sojovou omáčku, ocet, cukr, podravku a sůl. Na pánvi rozehřejeme olej a vlijeme obsah hrnku za stálého míchání a dle potřeby doředíme studenou vodou do potřebné hustoty. Povaříme asi 3 minuty a nakonec vmícháme prolisovaný česnek. Podáváme s rýží.

Co dát do onigiri

Jde o vařenou rýži zformovanou obvykle do tvaru koule nebo trojúhelníka a zabalenou do listu nori. Tradičně bývá plněné nakládanými švestkami (umeboši), nasoleným lososem, kacuobuši nebo jinými slanými či kyselými ingrediencemi. Přidáním octa do rýže na onigiri se získává základní surovina pro další jídlo – suši.Pokud ji vaříme v hrnci, měli bychom ji s vodou smíchat v poměru 1,2 dílů vody k jednomu dílu rýže. Nejdříve ji necháme asi čtyři minuty ve studené vodě, poté vaříme přibližně 13 minut, po celou dobu z ní nesmíme sundávat pokličku. Po uvaření ji necháme dalších 20 minut v zavřeném hrnci odstát.Jedna porce odpovídá cca 80 g rýže (zhruba 100 g na hlavní chod a 60 g na přílohu), množství si ale vždy můžete upravit podle vlastních potřeb. Odvažte si potřebné množství rýže a to si přesypte do hrnku či odměrky. Bez toho byste nevěděli, kolik máte hrnků rýže a kolik tak máte přidat vody.

Většinou to bývá 1 díl rýže a 2 díly vody, když se vaří klasicky. U našeho ryzovaru je třeba v nádobě ryska, takže podle počtu misek rýže, dám množství vody po určitou rysku. Nejjednodušší je podívat se do návodu u konkrétního ryzovaru.

Co se dělá z rýžové mouky : Rýžovou mouku totiž v kuchyni využijete na přípravu řady delikates i běžných receptů, a to jak sladkých, tak i slaných. K čemu všemu je tedy vhodná Na pečení dezertů, bábovek, palačinek i lívanců a uděláte z ní i skvělé sušenky nebo nekynuté buchty a můžete jí i zahušťovat omáčky.

Co se dá udělat s rýži : Nejčastěji se využívá jako příloha k omáčkám, ale jedná se surovinu s všestranným využitím. Italské risotto, japonské sushi, španělská paella, ale i výborné dezerty – thajskou lepivou rýži s mangem nebo horké nákypy či snídaňové kaše. Druhů rýže je mnoho a každý se hodí na jiný typ jídla.

Proč se nesmí ohřívat rýže

Nejčastěji se coby riziková potravina zmiňuje rýže. Teoreticky se v syrové rýži může nacházet bakterie Bacillus cereus, která dokáže částečně přežít i teplotu varu. Lidské zdraví ohrožují toxiny, které Bacillus cereus uvolňuje do okolí. Odolávají vysokým teplotám a následné ohřátí rýže je nezlikviduje.

Aby rýže nebyla lepkavá, přidáme při jejím vaření do vroucí vody lžičku másla. Rýže se nebude lepit a navíc bude i krásně sypká.Itadakimasu Japonci říkají vždy předtím, než se pustí do jídla. Do češtiny by se dalo přeložit jako "dobrou chuť". A pokud si ho koupíte, tak vám také přejeme dobrou chuť!

Co je nori rasa : Mořská řasa z Japonska. Tmavě zelená řasa Nori vyniká výraznou lahodnou chutí, jemnou vůní, charakteristickou křehkostí a výbornými vlastnostmi – bez ní se japonské sushi zkrátka neobejde. Pomáhá při trávení, je bohatá na vitamíny A, B a C a zabraňuje usazování cholesterolu v cévách.