Jak vybrat okapy?
Jak vybrat šířku okapu

Odvodňovaná plocha střechy Rozvinutá šířka žlabu Odpovídající průměr žlabu
do 50 m² 250 mm 100 mm
do 75 m² 280 mm 125 mm
do 100 m² 333 mm 150 mm
do 150 m² 400 mm 200 mm

Nejlepší volbou jsou pro Vás měděné okapy. Měď je totiž vůči jiným kovům na bázi pozinku nebo titanzinku nesnášenlivá, a to ani nemusí být s těmito prvky v přímém kontaktu – stačí, když z měděné krytiny stéká voda do pozinkovaného okapu a můžete se těšit na jeho brzkou degradaci.Průměr žlabu se měří od zadní stěny okapu k přední návalce, přičemž samotná návalka se nezapočítává.

Jaký materiál na okapy : Okapy lze nakoupit z nejrůznějších materiálů, mezi nejvyužívanější patří okapy měděné, titanzinkové a hliníkové. Velmi oblíbené jsou však okapové systémy z ocelového plechu potaženého vrstvami polyuretanu.

Jak spojit pozinkované okapy

Pozinkované žlaby se spojí přiložením-doražením k sobě. Může mezi nimi zůstat mezera max. 3mm, která umožní částečnou dilataci spoje. Následně se přiložené žlaby zajistí spojkou.

Jaký spád okapu : Spád plastového okapu by měl být minimálně 2 mm na metr. Spád kovového okapu by měl být minimálně 5 mm na metr.

Pozinkované okapy

Aby vydržely, musíme je natřít barvou. Korozi zabráníme, když první nátěr naneseme až asi za rok po osazení okapů, tedy poté, co pozinkovaný povrch zoxiduje. Při pravidelné údržbě je životnost okapů z pozinkovaného plechu přibližně dvacet let.

Okapy můžete ponechat v barvě kovu, která působí neutrálně. Dobře poslouží bílo-hliníkové odstíny KJG RAL 9006 a KJG RAL 9007. Další možností je dům osadit barevnými okapovými žlaby, které můžete sladit s barvou střechy, fasády nebo oken – ať už decentně tón v tónu, nebo naopak odvážnými kombinacemi.

Jak Uriznout okap

Pokud je potřeba žlaby krátit, použijte kotouč na řezání tenkého plechu, pilku na železo nebo nůžky na plech. V žádném případě na krácení lakovaných materiálů nepoužívejte flexu! Při řezu totiž vznikají vysoké teploty, které spálí protikorozní ochranu plechu. Řez je pak zakalený a roztřepený a dochází brzy ke korozi.Nejdříve je potřeba spojované konce okapu obrousit a odmastit, aby k sobě dobře přilnuly. Pak do žlabu naneste asi 5 cm od kraje proužek tmelu a přitiskněte druhou část. Žlaby by se měly překrývat asi o 10 cm. Nýtování – slepené spoje upevněte nýty v materiálu a barvě odpovídajícím vašemu okapovému systému.Okapový žlab pozinkovaný 330 mm Délka 5 metrů

Kat. č. Délka Cena včetně DPH
87001-2 3 metry 290Kč
87001-3 4 metry 387Kč
87001-4 5 metrů 558Kč
87001-5 6 metrů 669Kč


Na každý samostatný díl svodové roury je vhodné instalovat 2 objímky (maximální vzdálenost mezi objímkami je 2 m). K mezikusu svodové roury připojíme 2 kolena a zajistíme napojení na žlabový kotlík.

Jak daleko okap od střechy : Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy.

Kolik stojí montaz okapů : Klempířské práce a služby s tím spojené

Příkladem může být ceník klempířských prací, který se týká montáže jak žlabů, tak i okapových svodů. V tomto směru se ceny pohybují v řádech 100 – 200 korun za běžný metr, který je na náš dům nainstalován.

Jaký průměr svodu

Průměr svodové roury závisí na rozvinuté šířce okapového žlabu a na počtu okapových svodů připadajících na odvodňovanou střešní rovinu. Pokud například zvolíme podokapní žlaby rozvinuté šířky 250 mm, máme u převážné většiny výrobců na výběr pouze jeden průměr svodu – a to 80 mm.

Jaká barva se hodí k béžové Upřímně, jakákoliv. Skvělá je kombinace béžové a špinavě bílé nebo chladně béžové s polar bílou. Pustit se můžete také do kombinování s modrou, zelenou, červenou, šedou, hnědou, růžovou nebo černou.Klempířské práce a služby s tím spojené

Příkladem může být ceník klempířských prací, který se týká montáže jak žlabů, tak i okapových svodů. V tomto směru se ceny pohybují v řádech 100 – 200 korun za běžný metr, který je na náš dům nainstalován.

Jak poznat titanzinek : Titanzinek. Titanzinek je velmi oblíbený bezúdržbový materiál, ve srovnání s mědí však dostupnější. Má barvu jako klasický plech a časem mírně zvětrá, nemění však vzhled tak výrazně jako měď; titanzinek pouze ztratí lesk a zešedne.