Jak vyléčit chronický zánět močových cest?
Jako léčba se doporučuje dlouhodobé (alespoň 6 měsíců) užívání močových chemoterapeutik podávaných nejlépe před spaním, aby bylo dosaženo co nejdelšího působení na močový měchýř. Výsledek léčby závisí na mnoha faktorech, především na obranyschopnosti organismu, virulenci mikrobů a také na aktivním přístupu pacientky.Opakované záněty močové cest

  1. Pít každý den dostatečné množství tekutin.
  2. Nosit kvalitní bavlněné spodní prádlo.
  3. Nezadržovat močení.
  4. Vymočit se po každém pohlavním styku.
  5. Nepoužívat obyčejné sprchové gely, které narušují poševní mikroflóru.
  6. Otírat se po stolici správným směrem.

Pitný režim je základ

Nedostatečný pitný režim může být přímou příčinou zánětu močových cest. Jakmile ucítíte nepříjemný pocit v podbřišku nebo potřebu neustále chodit na záchod, zvyšte svůj příjem tekutin. Pijte hlavně čistou vodu a neslazené bylinné čaje. Účinný je také vývar z řebříčku, jitrocele či medvědice.

Proč se vrací zánět močových cest : Pokud žena již 2x prodělala zánět močového měchýře, dojde k dalšímu opakování v 80 % případů. Nejvyšší riziko přichází do 2 měsíců od prvního zánětu. Mezi rizikové faktory vzniku chronického zánětu močového měchýře patří nedoléčený akutní zánět, oslabená sliznice, zúžená močová trubice, cukrovka, aj.

Jak se projevuje chronický zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře se projevuje bolestivým nucením na močení, častým močením, často i po několika minutách, a pálením při močení. Přítomná může být i krev v moči. Teplota bývá obvykle pouze zvýšená, maximálně 37,5 stupňů Celsia.

Jak se pozna chronický zánět : Chronický zánět se projevuje symptomy, které si vůbec nedáme do souvislosti se zánětem. Jsou to únava, bolest v krku, ucpaný nos, častá nachlazení, zažívací potíže- ať už to je nadýmání, průjem či zácpa, dále bolesti kloubů a svalů, psychické obtíže – úzkosti a deprese.

Většinou jde o bakterie. Ty se dostávají z vnějšího okolí – velmi často z konečníku přes močovou trubici do močového měchýře, zde se usadí a množí. Často ji v přemnožení pomáhá i naše nedůslednost v dodržování pitného režimu. S dostatkem přijímaných tekutin by totiž proud moči drobnou infekci eliminoval.

Chronický zánět močového měchýře se lékařsky označuje jako cystitida a jedná se o infekci způsobenou bakteriemi. Cystitida dokáže být nepříjemná a bolestivá. Nedrží se pouze v močovém měchýři, při zanedbané léčbě se může rozšířit až do ledvin (nefritida).

Proč se opakuje zánět močových cest

„Větší vliv na rozvoj nebo opakování infekčního zánětu močových cest mají jiné faktory, jako zhoršená průchodnost močových cest, močové ´kameny´, některé vrozené vady či získané choroby močových cest, cukrovka, poševní záněty u žen, u mužů některé pohlavní choroby.Pokud vás trápí zánět močového měchýře, vyhněte se alkoholu a sladkým pokrmům. Zima je zátěžové období pro ledviny a především pro močový měchýř. Pozor na močový měchýř a močové cesty bychom měli dávat i na jaře, kdy se často střídají teploty a můžeme lehce nastydnout. Právě nastydnutí bývá hlavní příčinou problémů.Co je chronický zánět Chronický zánět bývá definován jako nezdravá reakce imunitního systému na některé, často ze své podstaty neškodné faktory. Hlavní příčiny jsou v zásadě dvě – nesprávný postup zvolený pří léčení akutního zánětu nebo chronické přetížení imunitního systému.

„Strava je jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují zánět v těle. Zatímco smažená jídla, uzeniny, slazené nápoje, bílé pečivo obsahující rafinované uhlohydráty mají tendenci zvyšovat zánět v těle, ovoce, zelenina, ořechy, olivový olej ho naopak snižují.

Jak poznat chronický zánět močových cest : Příznaků chronického zánětu močového měchýře je mnoho, mezi nejčastější patří například:

  1. silné a neustálé nutkání k močení ,
  2. pálivý pocit při močení,
  3. krev v moči (hematurie),
  4. zakalená či silně zapáchající moč,
  5. pocit tlaku v podbřišku,
  6. mírně zvýšená teplota.

Co způsobuje častý zánět močových cest : Příčiny vzniku zánětu močových cest

Zánět nejběžněji vzniká po proniknutí bakterií do močových cest od konečníku. Častý je také zánět močových cest po sexu z důvodu vniknutí bakterií. Dalšími příčinami mohou být: nedostatečná hygiena.

Co zhorsuje zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře je bakteriální onemocnění, které se může z močové trubice rozšířit až do ledvin. K léčbě je obvykle nutné nasadit vhodná antibiotika.

Čerstvá zelenina a ovoce

Barevná zelenina a ovoce, například švestky, fazole, borůvky, kapusta, jsou bohaté na antioxidanty a vlákninu, což pomáhá snižovat zánět.Rozhodně se vyhněte konzumaci kávy, džusu, koly nebo černého čaje. Vhodné je vynechat sladkosti, ostrá a smažená jídla – bakterie, jež způsobuje zánět z 90 % případů, Escherichia coli, je má velmi ráda. Cukr je prostě něco, co vynechte ze svého jídelníčku při obtížích se záněty obecně.

Co znamená chronický zánět močového měchýře : Chronický zánět močového měchýře se lékařsky označuje jako cystitida a jedná se o infekci způsobenou bakteriemi. Cystitida dokáže být nepříjemná a bolestivá. Nedrží se pouze v močovém měchýři, při zanedbané léčbě se může rozšířit až do ledvin (nefritida).