Jak vyndat kořeny?
Jak se „kučuje“

Budete potřebovat krumpáč, lopatu a rýč, případně i malou lopatku a také sekyru, jelikož kořeny bude třeba přesekat a nechat v zemi zetlít. Pro kučování necháme pařez delší, abychom jím mohli hýbat.Jak sbírat a zpracovávat kořeny

  1. Sběr. Kořen opatrně vyryjeme. Použijeme zahradnickou lopatku nebo například rycí vidle.
  2. Zpracování – sušení nebo výroba tinktury. Na místě odstraníme nať (nejlépe zahradnickými kleštěmi).
  3. A náš tip na konec. Když už je řeč o kořenech, určitě si nasbírejte ten pampeliškový.

Je také možné je vypálit. 6 týdnů po použití přípravku Pařezník můžete vypálit pařez dvěma způsoby. Buďto okolo pařezu umístíte kovový sud beze dna, v němž rozděláte oheň, nebo můžete otvory vylévat další 4 týdny tekutým podpalovačem a poté zapálit. Pařez pak vyhoří až do kořenů.

Jak odstranit velký pařez : Pokud je pařez větší a silnější, může být nutné použít speciální stroj zvaný fréza pařezů. Tento stroj má na konci otáčející se kotouč s ostrými zuby, kterým rozdrtí pařez na malé kousky. Fréza pařezů je schopná odstranit i kořeny do hloubky několika desítek centimetrů.

Jak snadno odstranit pařez

Máte-li možnost, vytáhnou pařez za pomoci bagru či traktoru, stačí kmen pevně přivázat řetězem a následně se ho pokusit vytáhnout ze země. U mohutnějších a starších pařezů může však být nutné použít speciální stroj, frézu pařezů. Ta pomocí rotujícího kotouče s ostrými zuby pařez jednoduše rozdrtí na kousky.

Jak se zbavit stromu : Můžete si ho nechat „naporcovat“ a spálit v kamnech nebo krbu. Pokud tuto možnost nemáte, s arboristou si předem sjednejte i jeho odvoz, případně likvidaci pařezu. Moderní technika ho umí takřka rozemlít na padrť. Na uvolněné místo si pak můžete vysadit strom nový, třeba i vzrostlý.

Vodorovnou plochu pařezu je třeba naříznout motorovou pilou do hloubky asi pěti centimetrů a do vzniklé drážky jednou za rok nasypat kuchyňskou sůl nebo ledek. Množství soli nemusí být velké. Rozpad pařezu urychlíte tím, že drážku zakryjete zatíženou igelitovou fólií, aby se sůl nevyplavovala dešťovou vodou.

„Když porazíte strom, necháte pařez dva, tři měsíce být, a pak do něj naočkujete hlívu ústřičnou. Pokud ho chcete zlikvidovat rychleji, udělejte do něj otvory o průměru centimetr nebo dva, hluboké 10 až 15 centimetrů a nasypte do nich ledek. Zalijte to, přikryjte kusem igelitu, dusík napomůže rychlejšímu rozkladu.

Jak dlouho hnije pařez

Podhoubí hlívy má na dřevo rozkladný vliv, proto by po zhruba dvou letech mělo stačit do pařezu kopnout a rozpadne se sám.Pařez můžete zničit pomocí hub nebo ohněm. Likvidace houbami je ekologická. Zahradu tak nezatížíte žádnými chemikáliemi. Stačí, když do pařezu vyvrtáte díry a dřevo naočkujete dřevokaznými houbami, jako jsou hlíva ústřičná nebo václavka obecná.Pokud ho chcete zlikvidovat rychleji, udělejte do něj otvory o průměru centimetr nebo dva, hluboké 10 až 15 centimetrů a nasypte do nich ledek. Zalijte to, přikryjte kusem igelitu, dusík napomůže rychlejšímu rozkladu.

Důkladně vykopejte půdu v okolí a pod vyčnívajícím kořenem. Pilou opatrně odstraňte tu část kořene, která je problémová a vyčnívá ze země. Dejte však pozor a určitě neřežte kořeny blízko samotného kmenu, protože by to mohlo stromu ublížit. Pilou opatrně odstraňte tu část kořene, která je problémová a vyčnívá ze země.

Jak zničit strom ořech : Přerývání zeminy. Účinným způsobem, jak zlikvidovat pupária vrtule ořechové ukrytá pod zemí, je hlubší přerytí půdy pod ořešákem, na podzim nebo na jaře. Pupária se tím dostanou buď do velké hloubky nebo na povrch a zahynou.

Jak zničit strom přes kořeny : Nejvhodnější je herbicid přímo určený k tomuto účelu, který kořeny spolehlivě usmrtí. Pokud jste strom pokáceli před pár dny, nezapomeňte pomocí pily provést nový řez přes zbytek kmene, který tam zůstal. Řez je nejlépe vést přes celou plochu kmene tak, aby vynikla nová obnažená dužina.

Jak rozložit pařez

Pařez můžete zničit pomocí hub nebo ohněm. Likvidace houbami je ekologická. Zahradu tak nezatížíte žádnými chemikáliemi. Stačí, když do pařezu vyvrtáte díry a dřevo naočkujete dřevokaznými houbami, jako jsou hlíva ústřičná nebo václavka obecná.

Krumpáč, traktor a fréza

Ideální je vyrvat pařez i s kořeny traktorem. To si ale můžeme velmi poničit trávník i povrch pozemku. Stejně jako za použití další těžké techniky. S pozůstatkem stromu pomohou i speciální frézy.Přípravek lze s omezením použít také na čerstvý pařez, ale na podzim, kdy strom stahuje mízu. Nicméně je lépe pařez umrtvit potřením řezné rány vhodným herbicidem, např. Touchdownem, Roundupem, Glyfoganem, či něčím podobným.

Jak urychlit rozpad pařezu : „Když porazíte strom, necháte pařez dva, tři měsíce být, a pak do něj naočkujete hlívu ústřičnou. Pokud ho chcete zlikvidovat rychleji, udělejte do něj otvory o průměru centimetr nebo dva, hluboké 10 až 15 centimetrů a nasypte do nich ledek. Zalijte to, přikryjte kusem igelitu, dusík napomůže rychlejšímu rozkladu.