Jak vyrobit Berusku?
Beruška je vyrobena z tuhého oboustranně bílého kartonu. Tělo brouka má po obvodu 8 dírek – 6 na nožičky a 2 na spojení s krovkami. Krovky se připojují k tělu nýtkem nebo lze použít prošití knoflíkem. Nýtek není součástí balení.Beruška potřebuje ke svému životu úkryt, ve kterém nocuje, schovává se při nepříznivém počasí a ve kterém může zároveň třeba přezimovat. Takový domeček může být dřevěný s otvory, které vedou do dutiny naplněné například kousky staré kůry. Prostor musí být chráněný před deštěm, aby nenavlhnul a neplesnivěl.Slunéčko sedmitečné je velmi rozšířeným druhem žijícím téměř všude, kde se vyskytují mšice a červci, jimiž se živí jak larvy, tak dospělí jedinci.

Co vadí Beruškám : „Je hojnější, rozšířenější i agresivnější. Dokáže člověka i kousnout, ale je to spíš svědivá záležitost,“ dodal zoolog. Podle něj jsou tak brouci spíš obtěžující než nebezpeční. Vadí třeba vinařům, kterým se ukrývají mezi hrozny, a pokud se dostanou do vína, mohou zkazit jeho chuť.

Jak se vyrábí Beruška

Na ruličku od toaletního papíru nalepil černý papír jako tělo. Ozdobil krovky tečkami, křidélka nalepil na ruličku a nakonec se pustil do lepení hlavičky. Na černý papír nalepil oči, pusinku a také krovky. Hlavičku přilepil na tělíčko a beruška byla hotová.

Co pomáhá na berušky : Jako přírodní repelent proti beruškám slouží například máta peprná. "Mentol je přirozeným odpuzovačem hmyzu," tvrdí Čagánek. Dále doporučuje listy z ořešáku královského, jejichž aroma se broukům také nelíbí. Máte-li tedy v plánu vyrazit na vlašské ořechy, přidejte do košíčku k plodům i listy.

V průměru je to 30 – 60 dní. Nová beruška je jasně červená, zatímco starší jedinci, kteří již přezimovali, jsou tmavší, až do hněda. Mladá slunéčka přezimují, teprve druhým rokem se rozmnoží a ještě v létě jejich život končí. Spolu s nejhojnějším slunéčkem sedmitečným u nás žije osmdesát druhů slunéček!

Chcete-li přilákat berušky do své zahrady, můžete využít některé bylinky, které mají na ně přitažlivý účinek. Kopr a fenykl jsou dvě takové rostliny. Vysaďte tedy v zahradě kopr nebo fenykl a pozorujte, jak se na nich objevují slunéčka sedmitečná.

Jak dlouho se dožívají berušky

V průměru je to 30 – 60 dní. Nová beruška je jasně červená, zatímco starší jedinci, kteří již přezimovali, jsou tmavší, až do hněda. Mladá slunéčka přezimují, teprve druhým rokem se rozmnoží a ještě v létě jejich život končí. Spolu s nejhojnějším slunéčkem sedmitečným u nás žije osmdesát druhů slunéček!Pavouk🕷 jich má osm, beruška🐞 zas šest.Jedna larva slunéčka sedmitečného sežere až 600 mšic. Pokud se slunéčko cítí ohroženě, předstírá, že je mrtvé a vyloučí žlutou páchnoucí tekutinu. Žlutá tekutina vyloučená slunéčkem je jedovatá a odrazuje nepřítele.

"Nejlepší je je vymést smetáčkem ven a ony si najdou jiné zimoviště," radí Čagánek. Ideálně byste je měli ven vysypat za chladnějšího počasí, aby se nevracely. Pro ty, kteří se s beruškami nehodlají mazlit, je řešením sprej proti hmyzu, který je zahubí, anebo vysavač.

Jak se dělá Beruška : Lumčíci (Dinocampus coccinellae), parazitický blanokřídlý hmyz, kladou svá vajíčka dovnitř těl živých berušek. Vylíhlé larvy se živí jejich tkáněmi. Na konci svého vývoje vyrazí ze zadečku berušky a mezi jejíma nohama se zakuklí do velkého kokonu. Beruška na něm sedí a vypadá, jako by kokon bedlivě střežila.

Jak vyrobit masku berusky : Pokud nechcete obětovat oblíbené tričko, vypůjčte si od potomka vodovky a natřete dvě čtvrtky červenou barvou. Po zaschnutí vystřihněte tvar krovek a domalujte černé tečky. Takto připravené krovky pomocí sešívačky připevněte na stuhu. A hurá – beruška je na světě.

Jak vypadá kousnutí od berušky

Co ho poštípalo a jak se zachovat Štípanec od komára pozná asi každý – malý červený hrbolek, většinou dobře ohraničený a bez viditelné stopy po vpichu. I když jejich štípnutí obvykle moc nebolí, obzvlášť po dlouhém škrábání (kterému u našich rošťáků občas nejde zabránit) může mít nepříjemnou a ještě svědivější reakci.

Jak přilákat do zahrady berušky:

Dbejte o rozmanitost vysazených rostlin a připravte beruškám hmyzí domek. Je dobré mít v blízkosti zahrady bezinku, která je oblíbenou pochoutkou mšic a tak si zajistíte stálou přítomnost berušek v dosahu zahrádky.Pokud je stále teplo, musíte berušky odnést hodně daleko, podle ekologů několik kilometrů. Lidé, kteří se bojí, že beruškám smetáčkem ublíží, je mohou nachytat do krabičky a tu pak uložit do lednice. Slunéčka v krabičce zazimují a na jaře je můžete vypustit ven.

Kdo má 8 nohou : Jak LIDÉ, tak také PAVOUCI. Ti mají 8 nohou a v každé noze 6 kloubů. Pavouci tedy mají jakoby 48 kolen. S tolika klouby se nohy pavouků mohou dobře vytáčet do nej různějších směrů.