Jak zacina inkontinence?
Časté močení u žen a jeho příčiny

Pokud kapacita měchýře klesne pod 300 ml, je to již varovným signálem. Důležitá je také citlivost močového měchýře. Jestliže normálně začíná žena vnímat jeho náplň při 150 – 200 ml, tak u některých pacientek s dráždivým měchýřem je tato hranice snížena na 50-100 ml.Většinou je doprovázena častějším močením, než je obvyklé, pálením při močení, opruzeninami a zápachem. Její příčiny mohou být různé, např. nadváha, těhotenství, porod, zdravotní komplikace, menopauza nebo třeba operace v oblasti močového měchýře.Funkční inkontinence je spojena často s věkem pacienta. Jedná se nechtěný únik moči při přeplnění močového měchýře. Typickým příznakem je samovolné odtékání moče po kapkách. Močový měchýř nelze úplně vyprázdnit a ten se postupně naplňuje zbytkovou močí.

Jak se dá vyléčit inkontinence : V mnoha případech se dá inkontinence léčit nebo zmírnit různými léčebnými metodami, jako jsou cviky svalů pánevního dna, medikamentózní terapie nebo případně operační řešení. Ke stanovení vhodné metody léčby je nutné specializované vyšetření urologem.

Co nejíst při inkontinenci

Z hlediska prevence je také důležité vědět, že existují potraviny a nápoje, které jsou močopudné. Měli byste se například vyhýbat některým druhům ovoce a zeleniny (grapefruit, zelí nebo kořenová zelenina), kávě, čajům s kofeinem a alkoholickým nápojům. Přečtěte si více o nápojích a jídlech, které zhoršují inkontinenci.

Jak předejít inkontinence : Vhodnou prevencí je cvičení svalů pánevního dna. Správně posílené svalstvo pánevního dna pomáhá udržet správnou polohu močového měchýře i správné postavení pánve. Díky tomu pak v budoucnu hrozí menší riziko inkontinence.

Hypotonus, neboli oslabené či povolené pánevní dno, nejčastěji poznáme podle sníženého prožitku při pohlavním styku a sníženou schopností dosažení orgasmu. V těžších případech se může objevit prolaps poševní stěny a orgánů.

Síla inkontinence je individuální. Pohybuje se od několika kapek po silný výtok o objemu až 300 mililitrů. Za „středně silnou inkontinenci“ se považuje ztráta moči o objemu 50 až 200 mililitrů. Urologové navíc dále rozlišují různé formy inkontinence.

Co vám pomohlo na inkontinenci

Při potížích s močovými cestami je důležité dodržovat následující doporučení: nesedat na studenou zem a vyhýbat se extrémním teplotám, nosit bavlněné kalhotky, dávat pozor na návštěvy veřejného bazénu, mít dostatečný příjem tekutin (denně minimálně 2-2,5 litru tekutin, v horku ještě více), často si mýt ruce – především …Inkontinence je dělena do tří stupňů dle závažnosti postižění – lehká (I), střední (II) a těžká (III). Nejedná se o diagnózu, ale o stupeň finanční náročnosti na ošetřování a zajištění inkontinentního pacienta. Stupeň inkontinence je stanoven na základě úniku moči v mililitrech v průběhu 24 hodin.Moč trvale zadržet nelze. Jakmile se tlak na močový měchýř zvýší nad úměrnou mez, dojde k relaxaci svěrače močové trubice a moč unikne samovolně. Lidově řečeno – počůráme se. Ale to samozřejmě neznamená, že nás naše tělo nevarovalo.

Jednou ze zásad prevence je dostatek pohybové aktivity a přiměřený jídelníček, aby se předešlo nadváze, která inkontinenci jen zhoršuje. Stejně tak omezení příjmu kofeinu a kouření. Naopak vám pomůže dostatečné pití tekutin (především vody) a příjem vlákniny, předcházející zácpě.

Jak zpevnit močový měchýř : Lehněte si uvolněně na podložku na zem, nohy mírně pokrčte. Při nádechu stáhněte svěrače močové trubice i konečníku jako kdyby se vám hodně chtělo se vyprázdnit a při výdechu vtáhněte břicho dovnitř. Vydržte 2 – 3 vteřiny a povolte. Provádějte toto cvičení 10 krát denně, po dvou týdnech můžete zvýšit na 20 krát denně.

Jak nejlépe posílit pánevní dno : Nejznámějším cvikem je aktivní stahování a povolování svalů pánevního dna v leže, v sedě i v sedu. Tento cvik se zezačátku nejlépe trénuje během močení, kdy se snažíte zastavit proud moči a opět ho povolit. Tím si uvědomíte, kde se svaly nachází a bude se vám s nimi lépe pracovat.

Jak často cvičit pánevní dno

Jakmile tušíme, kde pánevní dno máme, můžeme začít s cvičením. „Svaly pánevního dna se poměrně brzy unaví, proto cvičíme třeba jen dvě minuty, ale několikrát denně, a tato frekvence platí i po porodu. Před porodem můžete cvičit klidně několikrát týdně a naučit se tzv.

Nejznámějším cvikem je aktivní stahování a povolování svalů pánevního dna v leže, v sedě i v sedu. Tento cvik se zezačátku nejlépe trénuje během močení, kdy se snažíte zastavit proud moči a opět ho povolit. Tím si uvědomíte, kde se svaly nachází a bude se vám s nimi lépe pracovat.občasný únik moči se dá úplně zastavit pravidelným cvičením Kegelových cviků a posilováním pánevního dna. Bohužel, pevnost svalů nelze ovlivnit doplňky stravy ani léky.

Jak jsou hrazeny inkontinenční pomůcky : Inkontinentní pacienti mají nárok na úhradu absorpčních zdravotnických prostředků z veřejného zdravotního pojištění. Jedná se o jednorázové pomůcky vyrobené tak, aby rychle absorbovaly unikající moč, pohlcovaly nepříjemný zápach a zároveň byly nenápadné a prodyšné.