Jak zdobit vyfoukla vejce?
Tou první jsou samozřejmě vyfouknutá vajíčka, důkladně umytá saponátem nebo octovou vodou. Díky tomu se zbaví mastnoty a barvy na nich budou krásně držet. Dále budete potřebovat špejle, na která velikonoční vajíčka umístíte, a aby nesjížděla, zafixovat je můžete omotáním obyčejné gumičky anebo třeba kouskem plastelíny.Vyfouklá vajíčka stačí lehce přizdobit a usadit je do hnízdeček z kokosového vlákna. Těstovinová hnízda můžete pro jarní dekoraci stolu také využít velmi efektně. Pro aranžování vajíček využijete i těstovinové nudle stočené do hnízd.Vejce nejlépe chytají odstíny zastudena, pro silný odstín nechte vejce barvit i 12 hodin. Namodralou barvu připravíte i ze silného vývaru ibišku (např. ibiškový čaj) se lžící octa (tmavší modrá barva). Zelená světlá i tmavá – svěží jarní barvy docílíte pomocí špenátového protlaku nebo petrželové nati.

Čím se zdobí vajíčka : Vyvrtané kraslice můžete i barvit nebo na ně nanášet barevné vosky (na orámování). Nejoblíbenější jsou ale čistě bílé madeirové kraslice. Ozdobit vrtáním se dá každá skořápka, ale nejlépe se tato technika používá na vejce husí, která mají dostatečně pevnou skořápku.

Čím malovat vyfouknutá vajíčka

Špendlík zapíchnete do gumy na konci tužky a získáte tím pohodlné náčiní pro barvení. Vyfouknuté vajíčko umístíte na špejli a můžete začít malovat. Voskem nabarvené vajíčko necháme pořádně zaschnout. Poté jej můžeme ubrouskem pořádně vyleštit, aby se krásně lesklo.

Co použít místo vajíček : Místo vajec můžete při pečení použít chia či lněná semínka, banán, jablečné pyré, ovesné vločky, arašídové máslo, aquafabu, luštěninovou mouku, obilnou mouku, pudink nebo také rostlinný olej.

Postup je úplně stejný, jen brčko do připravené dírky (dírka musí být trochu větší, jak na brčko, tak musí zbýt malá mezera na obsah vajíčka) vložíte kratším koncem, do delší strany brčka fouknete vzduch a vajíčko samo vyteče do připravené misky.

Jak obarvit vyfouklá vejce.

  1. Do dírky ve skořápce píchneme špejli a ponoříme vejce do barvy.
  2. Po dosažení žádoucího odstínu vejce pomocí špejle vylovíme a necháme vytéct barvu, která do něj případně natekla.
  3. Kromě barvicí lázně můžeme vejce namalovat barvami pro výtvarníky nebo řemeslníky rozpustnými ve vodě.

Čím doma obarvit vajíčka

Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.Vajíčka je možné před malováním fixami obarvit potravinářskými či přírodními barvami nebo ponechat bílá. A poté na vejce použijte fixy a značkovače, pomocí kterých na vajíčkách vytvoříte různé obrázky, veselé obličeje, tečky, proužky nebo klidně i složité vzory.Bílá sobota patřila a dodnes patří ke dnům, kdy finišují přípravy všech hospodyněk a babiček. Uklízí se, trouba praská ve švech, protože se pečou tradiční mazance a velikonoční beránci, barví se a zdobí vajíčka a pletou se pomlázky.

2 lžíce mouky smíchané s 2 lžícemi vody, 2 lžícemi oleje a 1 lžící prášku do pečiva budou pracovat stejně jako jedno vajíčko. Těsto se hravě spojí, a navíc bude hezky vláčné. Na podobném principu fungují také 2 lžíce kukuřičného či bramborového škrobu smíchané pouze se 2 lžícemi vlažné vody.

Jak nahradit vejce v cukrovi : želatina (jeden sáček) nahradí až 3 vajíčka. u vánočního cukroví použijeme ½ lžíce škrobu v 1 dl vody místo 1 vejce nebo 2 žloutků

Jak vyfouknout vejce aby nepraskla : Dírku do vejce dělejte velmi opatrně, spíše krouživými pohyby, aby vám křehká skořápka nepraskla. Dobrý tip je také pomocí např. jehlice či špejle zamíchat vnitřek vajíčka, aby mohlo lépe vytéct ven a nebylo tak celistvé – žloutek je poměrně velký.

Proč se nesmí mýt vejce

Skladování vajec

Vyhýbání se mytí vajec až těsně před jejich použitím prodlouží jejich trvanlivost a čerstvost. Vejce mají přirozený květ neboli vnější ochrannou vrstvu, která brání přístupu vzduchu a škodlivých bakterií. Mytím vajec odstraníte ochranný květ a vejce bude zranitelnější vůči bakteriím a zkažení.

Přírodní barvení velikonočních vajíček cibulí, červeným zelím, řepou, kurkumou, čajem i kávou. Efektní a levné – to je přírodní barvení velikonočních vajec, které si získává čím dál více příznivců. S dosažením překrásných odstínů vám pomůžou cibulové slupky, kurkuma, červené zelí, řepa, špenát, káva i černý čaj.Postup je úplně stejný, jen brčko do připravené dírky (dírka musí být trochu větší, jak na brčko, tak musí zbýt malá mezera na obsah vajíčka) vložíte kratším koncem, do delší strany brčka fouknete vzduch a vajíčko samo vyteče do připravené misky.

Jak obarvit vejce Fixami : Vajíčka je možné před malováním fixami obarvit potravinářskými či přírodními barvami nebo ponechat bílá. A poté na vejce použijte fixy a značkovače, pomocí kterých na vajíčkách vytvoříte různé obrázky, veselé obličeje, tečky, proužky nebo klidně i složité vzory. Zvolit můžete fixy s různou tloušťkou špičky.